autoon on ilmaantunut sellainen vika, että kylminä aamuina autossa ei kytkin irroita kunnolla. Kytkin alkaa toimimaan vasta sitten kun on ajellut jonkun 5km ja kone on kunnolla lämmennyt ( silloinkin kytkin irrottaa vasta ihan pohjaaan painettaessa )... missähän vika mahtaisi olla
autossa on nestekytkin
autossa on nestekytkin
Vastaukset 9
Vanhimmat
sylinterivikaa? tarviiko lisätä nestettä ja toinen minkä voisi katsoa näkyykö kykinpolkimelta menevässä tangossa kosteutta siellä kojelaudan alla, jos vaikka pääsylinteri falskaa..
no auto on ollu vasta noin viikon... ei ainakaan sinä aika oo tarvinnu lisäillä nestettä. pitää koittaa ilmata kytkin ja tarkistella sylinterit.
ns. kiinniottokohta merkittävästi tuosta vain onko se kokoaika siellä lähellä lattianrajaa?
juurikaan muutu.. eli vaikka kone oliskin lämmin se kytkin irrottaa vasta ihan pohjaan painettaessa.
johtuvaa niin peräkkäin pumppaamalla se pitäisi ottaa vähän ylempää vasta kiinni! Muuteen saattaa olla kyseessä vain säädon tarvis ja se säätö on siellä työsylinterin päässä
kytkin olisi jo ehtoopuolella???
Vaikka onkin vanha viesti niin jos ei ole korjaantunut niin kokeileppas seuraavaa konstia; nosta kytkinpoljinta jalalla.
Iteselläni oli sama "vika" ja ihmettelin sitä kauan kunnes keksin kokeilla nostaa poljinta ja jopas toimii. Tosin eihän sen noin pitäisi toimia, mutta tepsi minun tapauksessa. Eli kytkin ei palaudu kunnolla ja tarpeeksi kauan kun ajaa ilman, että nostaa kytkintä niin alkaa aina vaan ottamaan alempaa. Kuten muut jo neuvoivat oikea korjaus varmaan löytyy tuolta neste/ilmaus puolelta.
T: Vili
Jos kytkin siitä kokonaan alkaa kypsymään, niin edesä voi olla nestepuolella pääsylinterin ja työsylinterin vaihto. Mikäli kytkin keljuilee ja ravistaa voimakkaasti, niin se, ja kaksoismassavauhtipyörä on kulunut loppuun. Ei kannata ostaa uutta merkkiliikkeestä, kun samaan lopputulokseen pääsee halvemmalla.
Itse korjasin oman VW:n kytkimen laittamalla tilalle National-korjaussarjan jossa oli tavallinen vauhtipyörä ja kytkin sekä kaikki tarvittavat pultit ja mutterit. Paketin hinta oli 425 euroa kotio tuotuna ja remonttiin meni muutama tunti: vaihdeloota irti, vauhtipyörä pois. uudet osat tilalle ja siinä se.
Ostin korjaussarjan tutulta tuning-liikkeeltä josta olen hankkinut myös alustasarjan: http://www.tuningstudio.fi/portal/tuoteryhmat?productcategory=2607§ion=c
omistan 2000-mallisen ja se korjautuu nippusiteellä tai rauta-langan pätkällä. vika on ohjaamon puolella.
kyse oli siis kytkinpolkimen jäämisestä pohjaan... no nin, siis polkimen tekniikasta on vipukohdasta taipunut pitolevy ylös joka aikaansaa ilmiön. luulis et kytkinvaijeria pitää vetää,mut kyl sitä täs pitää painaa . eli vipukohdasta pitää estää sen valkoisen muoviosan tulo läpi sen istukan. .. kyllä sen tyhmäki huomaa... mul itel on läskiä 150 kg ja tungin itseni sihen tilaan. kyl se ongelma valgenee ku vaa vähä viittii...