kuin usein toi pitää vaihtaa ja miten se vanha poistetaan, imastaan ulos vaan säiliöstäkö? Ei tarvi alkaa vittuilee että jos et tiiä niin kantsis viedä huoltoon, kysynkin siks että jos se on yhtä helppoa kuin lasinpesunesteen lisääminen niin en maksa siitä 50 egeä.
jäähdytinnesteen vaihtop
.shgsh
3401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se neste on ongelmajätettä, joten se on otettava talteen ja toimitettava asialliseen keräyspaikkaan.
Sinänsä olet tekemässä aivan tarpeetonta hommaa, kyllä se sama neste siellä toimii seuraavatkin 10 vuotta.
Miten imaiset säiliöstä jäähdytysnesteen? Sitä nestettä on lähes 10 litraa moottorissa, lämmityslaitteen kennossa, jäähdytinkennossa, eikä vain paisuntasäiliössä. Sieltä löytyy tyhjennyshanat, joista neste lasketaan hävitysastiaan.
kun otat roput auki jäähdyttäjästä ja koneesta , voi vanhat laskee viemäriin /p-paikalle. ja sitten seos 55% nestettä ja loput vettä sisään ja lämppärin kenno auki asennossa käytät kuumaksi ja tarkistat pinnan
Hanki Alfamerin korjausopas kyseiselle automallille, sieltä löytyy täyttö-, tyhjennys- ja ilmausproput.
Esimerkki, Nissan Almera:
Lämmityslaite lämmöt täysille-asentoon. Pesuvati Jäähdyttäjän alle, alaproppu auki, paisuntasäiliön korkki auki. Sekoita astiaan 50/50% kraanavesi/jäähdytysneste. Kun nesteet poissa, alakorkki kiinni. Suppilolla uutta jäähdyttäjään. Kun alkaa olla täysi, avaa ilmausruuvia, Almerassa sylinterinkannen vasemmassa päässä, Sunnyssa virranjakajan vieressä. Kun alkaa tulla nestettä ulos, ilmausruuvi kiinni. Loppua oli vaikea täyttää, joten panin jäähdyttäjän korkin kiinni ja lisäsin paisuntasäiliöön. Nostin säiliötä, jolloin se loristi hitaammin loput kolot täyteen. Sitten vielä säiliöön max-merkkiin asti. Vähän aikaa ajettuani tarkistin, ei ollut vähentynyt, siis oli täyttynyt kaikkialta.