jäähdytinnesteen vaihtop

kuin usein toi pitää vaihtaa ja miten se vanha poistetaan, imastaan ulos vaan säiliöstäkö? Ei tarvi alkaa vittuilee että jos et tiiä niin kantsis viedä huoltoon, kysynkin siks että jos se on yhtä helppoa kuin lasinpesunesteen lisääminen niin en maksa siitä 50 egeä.
3401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se neste on ongelmajätettä, joten se on otettava talteen ja toimitettava asialliseen keräyspaikkaan.

Sinänsä olet tekemässä aivan tarpeetonta hommaa, kyllä se sama neste siellä toimii seuraavatkin 10 vuotta.

Miten imaiset säiliöstä jäähdytysnesteen? Sitä nestettä on lähes 10 litraa moottorissa, lämmityslaitteen kennossa, jäähdytinkennossa, eikä vain paisuntasäiliössä. Sieltä löytyy tyhjennyshanat, joista neste lasketaan hävitysastiaan.

Äänestä
  • kun otat roput auki jäähdyttäjästä ja koneesta , voi vanhat laskee viemäriin /p-paikalle. ja sitten seos 55% nestettä ja loput vettä sisään ja lämppärin kenno auki asennossa käytät kuumaksi ja tarkistat pinnan

    Äänestä

Hanki Alfamerin korjausopas kyseiselle automallille, sieltä löytyy täyttö-, tyhjennys- ja ilmausproput.
Esimerkki, Nissan Almera:
Lämmityslaite lämmöt täysille-asentoon. Pesuvati Jäähdyttäjän alle, alaproppu auki, paisuntasäiliön korkki auki. Sekoita astiaan 50/50% kraanavesi/jäähdytysneste. Kun nesteet poissa, alakorkki kiinni. Suppilolla uutta jäähdyttäjään. Kun alkaa olla täysi, avaa ilmausruuvia, Almerassa sylinterinkannen vasemmassa päässä, Sunnyssa virranjakajan vieressä. Kun alkaa tulla nestettä ulos, ilmausruuvi kiinni. Loppua oli vaikea täyttää, joten panin jäähdyttäjän korkin kiinni ja lisäsin paisuntasäiliöön. Nostin säiliötä, jolloin se loristi hitaammin loput kolot täyteen. Sitten vielä säiliöön max-merkkiin asti. Vähän aikaa ajettuani tarkistin, ei ollut vähentynyt, siis oli täyttynyt kaikkialta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.shgsh kirjoitti:

kuin usein toi pitää vaihtaa ja miten se vanha poistetaan, imastaan ulos vaan säiliöstäkö? Ei tarvi alkaa vittuilee että jos et tiiä niin kantsis viedä huoltoon, kysynkin siks että jos se on yhtä helppoa kuin lasinpesunesteen lisääminen niin en maksa siitä 50 egeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu