Keliakiaan saattaa kuulua niveloireita, onko teillä, joilla keliakia on varmuudella todettu oireita ja minkä tyyppisiä. Itselläni on niveloireita, suutulehduksia, vatsanturvotusta ym.väsymystä aterian, etenkin pulla- leipäaterian jälkeen, mutta keliakian vasta-aineita ei kerran löytynyt ja koepalaa en antanut ottaa. Olin tosin ollut jo dieetillä ja olen taas.
Keliakian niveloireet ?
Tietoa kaipaava
32199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olit ennen verikokeita gluteenittomalla dieetillä ei vasta-aineita voi löytyäkään, ne häviävät dieetin myötä. Suolinukkakin paranee, eli gastroskopia olisikin ollut turha
Mutta kuuluuko niveloireet vain hoitamattoman taudin kuvaan ja katoavatko nekin ruokavaliolla,
kuten suolinukan paraneminen ja imeytymishäiriötkin? Itselläni on lisäksi HLA B 27 tekijä,joka altistaa eri tyyppisille nivelvaivoille, joten erottelu ei ole aina helppoa, mutta olisi ihana asia, jos joistakin oireista pääsisi eroon. Suomalaisessa väestössä HLA B 27 on yleinen, eli joka 10:s omistaa ko. tekijän. (infektioiden määrällä ja niiden hoidolla on merkitystä ko. nivelvaivojen syntyyn, jotka ilmenee infektioiden jälkeen)
Joillakin nivelvaivat häviää, joillakin jatkuu(kuten minulla). Yksilöllistä. Reumalla ja keliakialla on jotain yhteyksiä (kuten monella muulla sairaudella, esim kilpirauhasen vajaatoiminta). Itselläni fibromyalgia-diagnoosi.
Keliakiaoireilua on niin monennäköistä. Jopa hedelmättömyyden tai masennuksen (kuten nivelkipujenkin) syyksi saattaa paljastua keliakia.