Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

HIV testi

Miten sais rohkeutta mennä sukupuolitestiin, varsinkin HIV testiin. En ole kyllä yhden illan juttuja harrastanut, mutta pelottaa silti mennä Hiv testeihin. Muut olisi lääkkeillä hoidettavissa, mutta hiv ei. Mulla on outoja alavatsa kipuja ja suonenvetoa vatsassa. Jos sattuisi olemaan niin huono tuuri, että olisi hiv, saisin varmaan sydänkohtauksen. Tämä asia on vaivannut minua jo 4vuotta. Eli 4v sitten on viimeksi otettu testi, eikä ole tauteja ollut.
51460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mee nyt ihmeessä testiin siitä, saat mielenrauhan.. Miks pelkäät niin hitosti? Ei muutaku labraan vaan! Mäki justii kävin testissä, eikä pelottanu yhtään.. tosin annoin ottaa testin raskauden takia (se kun on siinä yhteydessä nykyään vapaaehtoinen).. mutta kuiteski :).

Kai menit jo? ;)

Äänestä

Mulla saattaa olla hiv, en oo kyllä käyny testeissä, mut oon pannu muutaman kerran yhtö narkkarii, joka vetää suonee.. Et sellasta.. kyl mä sinne testeihin joudun viel raahautuu, mut mun rohkeus ei vielä riitä...

Äänestä
  • Toisilla on lentopelko, toisilla ahtaanpaikankammo jne.
    Toivotan sinulle roimasti rohkeutta ja sisukkuutta. Mene ihmeessä testiin, niin saat hienon kesän ja mielesi kirkastuu. Olen itse ollut lähes samantyyppisessä tilanteessa: kuullut huhuja ex-kumppanistani, mutta siitä on jo muutama vuosi aikaa. Testin tulos oli negatiivinen ja on sen jälkeenkin ollut. Ensinnäkään hiv ei tartu kovin helposti ja toiseksikin kumppanillasi sitä tuskin on. Eli järki käteen ja tunteet sivuun! Pyydä tukea kavereilta, ole oma itsesi ja peloissasi, mutta mene testiin, niin kyllä aurinko taas jaksaa paistaa.
    Hyviä kesäpäiviä.

    Äänestä

Moi!

Hiv testi kannattaa tehdä jos epäilet vähänkin tartunnan mahdollisuutta. Omasta tapauksesta en ole kovin ylpeä sillä kärvistelin 6 vuotta hiv testin kanssa, että menenkö vai enkö mene. Asia unohtui välillä pitkiksikin ajoiksi, mutta palasi kyllä mieleeni aika ajoin. Teiniaikojen sekoiluista on jäänyt muutamia tapahtumia hämärän peittoon, mitkä ovat jääneet kaivelemaan mieltä että olisiko se hiv jostakin voinut tarttua. Kaikenlaisia oireitakin oli mitä yhdistin pienessä mielessäni juurikin tuohon katalaan sukupuolitautiin. Tänään sitten patistin itseni pikatestiin ja täytyy kyllä sanoa, että en ole jännittänyt mitään niin paljoa kuin juuri testitilannetta. Pikatestin tulosta odotellessa en edes kuullut kaikkea mitä hoitaja selitti taudista ja tartuntojen määrästä, odotin vaan kauhulla "tuomiota". Testitulos oli negatiivinen. Eli olen sittenkin ihan kunnossa! En osannut kuin nauraa ja hymyillä koko loppuillan, niin hyvältä se tulos tuntui. 6 vuoden "epätietoisuus" on nyt ohi ja voin jatkaa elämääni terveenä ja turvallisin mielin. Eli nyt vaan olet rohkea ja varaat ajan testiin, kyse on SINUN terveydestä ja mielenrauhasta!

Äänestä
  • menkää ihmeessä ja ottakaa kaikki mahdolliset labra kokeet saatte mielenrauhan asioista! niin minäkin kävin... oikein hyvää kevättä kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa kirjoitti:

Miten sais rohkeutta mennä sukupuolitestiin, varsinkin HIV testiin. En ole kyllä yhden illan juttuja harrastanut, mutta pelottaa silti mennä Hiv testeihin. Muut olisi lääkkeillä hoidettavissa, mutta hiv ei. Mulla on outoja alavatsa kipuja ja suonenvetoa vatsassa. Jos sattuisi olemaan niin huono tuuri, että olisi hiv, saisin varmaan sydänkohtauksen. Tämä asia on vaivannut minua jo 4vuotta. Eli 4v sitten on viimeksi otettu testi, eikä ole tauteja ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu