Eilen sammutaessani konetta painoin vahingossa päävirtakytkintä. tänään kun yritin käynnistää konetta tuli se ihmeen valinta homma missä pitää valita vikasietotila, viimeisin toimiva kokoonpano tai normaali käynnistys. mikään niistä ei toiminut. windowsin lataus palkki ehtii pyörähtää pari kertaa, jonka jälkeen kone reboottaa itse itsensä. Mitäs tässä oikeen pitäisi tehdä?
en haluaisi asentaa windowsia uudestaan kun kiintolevyllä on valokuvia ja muuta sellaista. Olisiko windowsin asennus levyllä mitään repair asennusta tai mitään?
Lisäisin vielä, että rebootatessaan kone väläyttää äkkiä BSOD:ia. Mutta niin nopeasti ettei sitä ehdi lukea.
en haluaisi asentaa windowsia uudestaan kun kiintolevyllä on valokuvia ja muuta sellaista. Olisiko windowsin asennus levyllä mitään repair asennusta tai mitään?
Lisäisin vielä, että rebootatessaan kone väläyttää äkkiä BSOD:ia. Mutta niin nopeasti ettei sitä ehdi lukea.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Järjestelmänpalautuspisteestä (löytyy "System Volume Information":n alikansioista).
MS:n ohjeessa kopioidaan myös muut rekisteritiedostot ja vielä niin, että ensin kopioidaan repair kansiosta väliaikaisesti käynnistymisen mahdollistavat asetukset (tiedostot) ja sitten palautuspistekansiosta oikeammat asetukset.
Hieman lyhyempi ohje (vähemmän kirjoittamista)
http://www.myfixes.com/articles/system
Kone ei suostu lainkaan käynnistymään, joten miten pääsen mainitsemiisi tiedostoihin käsiksi. tai siis käynnistyy mutta joka kerta kun windows alkaa lataamaan vikasieto tilassa tai missä tahansa kone reboottaa itsensä.
kuten ohjeissakin sanotaan tai sitten kiintolevy laitetaan toiseen koneeseen kiinni ja toisen koneen käyttöjärjestelmästä käsin kopioidaan tiedostoja.
vikasietotilaan.
Apinan raivolla hakkaat F8:a välittömästi startista ennenkuin ohjelma itse ehtii ihmetellä käynnistysvikoja ja mennä vikasietotilaan.
Tämä vinkki ei perustu mihinkään tietoon tai samanlaisen tilanteen kokemukseen.
Tarkista vikasietotilan näppäin manuaalista. Useimmissa F8, mutta voi olla esim F5 tai Del jne.
1.Mikäli on käytettävissä asennusromppu, niin sen palautuskonsolissa suorita
chkdsk /r (kirjoita tuo ja paina ENTER perään)
Jos tulee virheitä niin toista komento, kunnes ei tule enää. Sitten kone saattaakin jo käynnistyä.
Käynnistä tietokone Windowsin asennuslevykkeiltä tai CD-levyltä. Paina asennuksen tervetulonäytössä F10 tai korjaa asennus painamalla R. (Paina R kirjainta, sen sijaan, että painaisit ENTER, niin pääset palautuskonsoliin)
http://support.microsoft.com/kb/314058/fi
2.Mikäli ei ole asennuslevyä, niin voit kytkeä kiintolevyn toiseen koneeseen. Katso mille levytunnukselle se asentuu ja klikka hiiren oikealla sitä ja valitse Ominaisuudet->työkalut->virheentarkistus, laita rastit molempiin ruutuihin ja klikkaa "käynnistä".
tiedostojärjestelmään virhe. CHKDSK voi korjata juuri tälläiset virheet. Itse olen saanut tuolla toimimaan useammankin koneen.
Windowsista käsin "Ominaisuudet->työkalut->virheentarkistus" tekee saman. Vaihtoehtona on antaa komentoriville komento chkdsk /f (huomaa windowsissa /f valitsin, palautuskonsolissa /r).
http://support.microsoft.com/kb/315265/fi
Poistaakos tämä sitten kiintolevyltä mitään tiedostoja. Nimittäin kovolla on valokuvia joita en ole ehtinyt varmuuskopioimaan.
kannattaa kytkeä kiintolevy toiseen koneeseen tai asenna toiselle kiintolevylle käyttöjärjestelmä (poista asennuksen ajaksi tämä sotkeentunut levy).
Toisesta koneesta/[toisesta asennetusta käyttöjärjestelmästä] käsin suorita ensin kuvien kopiointi talteen. Mikäli kopiointi ei onnistu, on sinun käytettävä tiedostonpelastusohjelmaa ensimerkiksi OnTrack Easy Recovery tai jotain ilmaista ohjelmaa.
http://mikropc.net/nettilehti/pdf/1002200529.pdf
http://www.pcinspector.de/Sites/file_recovery/info.htm?language=1
Tuli ehkä parempikin mieleen: Käytä vaikka ubuntu live levyä tiedostojen kopiointiin tai polttoon cd-levylle.
http://www.ubuntu-fi.org/
CHKDSK ei 95% varmuudella tee lisävahinkoa kuvatiedostoille. Nyrkkisääntö on kuitenkin se että levylle ei tehdä mitään ennen tiedostojen kopiointia tai pelastusohjelman käyttöä. Mieluummin vielä kopioidaan ennen pelastusyrityksiä.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/552395
PS. katso sieltä ihan lopusta http://www.sysresccd.org/
Kiitos kaikille auttaneillle. Kone korjaantui tuolla chkdsk komennolla.