Vertailussani pääsi toi Evanda yllättämään.
Lähtökohdat olivat -Ilmastointi
-Automaatti
-Hinta
Autot olivat -Chrysler neon 2.0 le abs a/c 24900€
-Hyundai elantra 2.0 gls a/c 23200€
-Daewoo evanda 2.0 cdx a/c 25900€
kaikki autot siis automaatilla ja ilmastoinnilla,(evandassa automattinen vakiona).
Neonin jätin jo suosiolla pois kun en mahtunut kunnolla istumaan (192.cm pitkä mies)ja muutenkin tuntui ahtaalta,siis ei koe ajoa.
Elantra,suht tilava ja muutenkin mukava (manuaalinen ilmastointi.)Koeajo yllätti todella positiivisesti,ketterä ja tehokas sekä jämäkän tuntuinen,(kerkii).140kmh alkaa tuulen suhina etu-ovista häiritä muuten aika hiljainen,
autoni ellei?
Evanda, jaa kaikki löytynee vakiona (aut -ilmastointi,alu vanteet,205/55 r16 renkaat,abs,luistonesto,radio-kasetti-cd 5 levynvaihtajalla,nahkasisustus,jne,jne,pakko nähdä.)Koeajossa pientä ilmavirran suhinaa etuovista 140kmh, sekä pieni takaata tuleva "ääni" muuten ihan kelpo mutta ei niin ketterä eikä pirteä kuin elantra,vaan eipä oikein toi GTI oloisuus okein tähän "edustus" autoon sopisikaan.
No tähän kuitenkin päädyin koska muut tulevat samaan hinta luokkaan lisävarusteidensa kanssa,
ja kuitenkin tämä on pykälän isompi auto sekä tyylikäs ja mukava
Evanda vs Elantra vs Neon
9
3783
Vastaukset
- 323
asiallista kommentointia!!!
Minä olisin valinnut hiukan toisin...sillä uskon Elantran olevan noista luotettavin ja laadukkain pitkällä aikavälillä...tosin kaikki nuo kolme ovat varmasti ihan käypäisiä pelejä, vaikka ovatkin jääneet muiden merkkien jalkoihin myynnissä... - Mondeomania
Automaattinen ilmastointi ei toimi Suomen olosuhteissa.
Säästät rahaa ja mielipahaa, mikäli on mahdollisuus valita manuaalinen "nappi" ilmastointi automaattisen sijaan.
Autom.ilmastointi pitää kamalaa huminaa koko ajan ja toimii "miten sattuu".- Saab-Man
Riippuu automerkistä...
- tsxm
kuinka se on ohjelmoitu toimimaan, ainakin alfassa ja fiatissa toimii moitteetta.
- Omegassa
Ainakin B-mallin Omegassa (1994-) automaatti-ilmastointi toimii loistavasti ja äänettömästi, mittauspisteitä 7 kpl, mm. huomioi auringonpaisteen aiheuttaman lämpökuorman.
- Ford on länsi Lada
Jos nimimerkistäsi voi jotain päätellä niin olet mennyt vipuun. Mondeossa ei ilmastoinnin lisäksi toimi mukään muukaan. Minulla on Väyrynen jossa automaattinen ilmastointi toimii loistavasti, tosin niin toimii kaikki muukin.
- Mondeomania
Ford on länsi Lada kirjoitti:
Jos nimimerkistäsi voi jotain päätellä niin olet mennyt vipuun. Mondeossa ei ilmastoinnin lisäksi toimi mukään muukaan. Minulla on Väyrynen jossa automaattinen ilmastointi toimii loistavasti, tosin niin toimii kaikki muukin.
Tämä automaatti-ilmastointi on firman Volvossa ja siinä se humisee kesät - talvet, toisin kuin Mondeossa, jossa on "nappi-olmastointi".
- eyelid
Täytyy kyllä erikseen onnitella noinkin järkevästä valinnasta!
Itse olisin tosin ottanu Elantran manuaalivaihteilla, (nollasta satkuun 8.6 sekkaa, need to say more?) vauhtiveikko kun olen mutta kyllä tollanen iso auto aina omat fiilarit antaa!- evanda
Kyllä kelpaa . Upea ulkomuoto ja mahtavat sisätilat. Meidän perhe halusi pientä luxusta ja
nyt sitä meillä on. Kaikki toimii moitteettomasti. Opelin taustatuki oli iso plussa valinnassamme samoin GM-motors sekä tietysti hinta. 3-vuoden päästä vaihdetaan uuteen samanlaiseen automaattivaihteilla .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858050Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180