Mietiskelen haalarin ostoa. Tähän asti on pojalla käytetty vuorellista fleecehaalaria ja ajattelin, et nuo välikausihaalarit menis varmaan aika pitkälle talveen, ku pistää alle jonku fleece/villapuvun? Ulkoilu kun lähinnä on vielä vaunuttelua. Poika on 11 kk:tta ja 78 cm pitkä. Onkohan 90cm haalari aivan liian iso? Riippuu tietty mallista, mut pojan tän hetkinen fleecehaalari on kokoa 80 ja aika pieni jo. Tuntuis tyhmältä ostaa 86 cm haalari..? Pojan kasvuvauhti kun on aika hurjaa. Haalari vaan pitäis saada heti käyttöön et liian iso ei sais olla.
Neuvoa kaivataan
vaate asioissa
14523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
pieni. Poikasi ei liene kutistu. Kasvaa vain vauhdilla. Pieni väljyys ei haittaa, antaa vain liikkumatilaa.
käy kokeilemassa haalaria ennen ostoa,koska on paljon erimallisia haalareita
tuntuisi kyllä, että 78cm lapselle 90cm haalari on hurjasti liian iso, joten olisi aivan sama ostaa nimenomaan joku reilu 80-senttinen. Vielä jos ajatellaan niin, että lapsesi oppii kävelemään tulevan talven aikana, niin on se aika hankalaa liikkua ylisuuressa toppapuvussa.
välikausihaalari on kyllä aika ohut vaate. Vaikka lapsi on vaunuss aja sinne toppaat alle tavaraa niin silti se ei vastaa toppahaalaria.
Kun lapsi on noin pieni eikä ilmeisesti siis juurikaan vielä ensi talvena ulkoile maassa niin haalarin ominaisuuksilal ei ole vielä väliä joten voit ostaa kunnon topatun haalarin talveksi ja kevyemmän syksyksi sen sijaan että osta ayhden kalliin ja laadukkaamman tuotteen.
Haalareissa on eri valmistajilla eri mitat. Toisella haalari on juuri sen pituiselle sopiva ja toisella se taas on iso, kolmannella pieni. Pian huomaat senkin kenen mallit sopivat lapsesi rakenteelle parhaiten ja esim raajojen mittaan varsinkin kun vaippa jää pois aikanaan.
Tietysti jos lapsi ei ole pitkään ulkona tai nuku vaunussa paukkupakkasella niin ohutkin puku passaa hyvin lisäkerrosten kanssa. Lisäksi vaunuun voi laittaa shaalia tms makuupussin avuksi ja lämpö lisääntyy heti rutkasti.
Pienelle venyy pituutta nopsaan joten sikäli reilu on hyvä. Kun lapsi ei vielä kävele ei liika mitta haittaa tosin joissakin malleissa se voi olla aika epäkäytännöllistä, mutta tutkailemalla ja sovittamalla löytyy. Sovitus ei tuossa iässä ole kovin kivaa joten kannattaa karsia sovitettavat vähiin etukäteen.
jos lapsi on nyt 11kk, ja oletettavasti talvea on ainakin sen puoli vuotta, niin ihmettelenpä suuresti, mikäli tuo lapsi ei ensi talvena ulkoile muulla tavalla kuin oleskelemassa vaunuissa...aika outoa, etten sanoisi.
mun mielestä kunnon toppahaalari on joka tapauksessa tarpeellinen. Ja varsinkin jos vaunuilee,niin paikallaanollessa nyt ainakin kylmä tulee! Kannattaa itse kokeilla syystakilla ja fleecepuserolla ulkoilla talvella...
olen itsekin kunnon toppapuvun kannalla,välikausipuvulla ei pitkään lapsi tarkene.
mutta toisessa keskustelussa täällä kyllä lyötiin aika lyttyyn kuin moista julkesi ehdotella joten otin opikseni. Meillä lapset on olleet pihalla kun on liikkeelle päässeet eli konttaaminen riittää mainiosti kyvyiksi oleilla pidempäänkin pihalla, tosin kyllä lunta voi tutkia muutenkin mielestäni eli meillä on tuo konttausikä tullut kaikille passelisti ennen talvea joten ei ole tarvinnut sen suuremmin työstää.
Jos lapsi on pieni eikä liiku paljoa maassa niin silloin juuri paksu haalari on todella tarpeen ja muitakin ominaisuuksia kaivataan. Kuten sanoinkin niin talveksi kunnon haalari. Noisa välipuvuiss aon vanua vain kolmasosa talvimallista ainakin rasavililla näin kun viimeksi pukua on tarvittu..
Vaikka aika moni lapsi saa ensituntumaa leikkimiseen pihalla vasta aika isona. Siten ilmeisesti vältää hiekan syömiset j amuut epämiellyyttävyydet pyykistä puhumattakaan tai asianmukaisen varustuksen hankkimiselta..
esittää tuolaisen mielipiteen, satoipa täällä sitten vaikka virtuaalisia puukkoja niskaan :)
Minusta lapsi voi oleskella mualla kuin vaunuissa jo vaikkeivat konttaisikaan, meillä lekoteltiin nurmikolla kesäisin vaikkei ollut muuta kuin paikoillaan. Olen ihan samaa mieltä kanssasi, että lapsi voi touhuta pihalla heti kun pääsevät liikkeelle, siitähän se motoriikka kehittyy puhumattakaan muista elämyksistä, mitä vaunujen ulkopuolelta voikaan löytyä.
Ikävä kyllä aika moni ajattelee liikaa juuri noita hiekan syömisiä ja vaatteiden likaantumisia, pitäisi vain ajatella niin, ettei se lapsi siihen hiekkaan kuole ja kone pesee kyllä pyykit.
kun varmaan omasssa lapsuudessasi lapset olivat vauvoina ulkona nimenomaan vilteillä jne köllimässä? Nykyisin lapsi näkee ympärillään vain vaunun kopan tai sängyn pinnasuojan. Sisälläkään ei enää pidetä lattialla peitolla vaan istuimiss ajne. Sitten puuhakkaina ostetaan kävelytuoleja sun muita ja ihmetellään kun lapsi ei liiku jne.
Karua on sekin kun lapsi ei ole oppinut kääntymään ja syyksi selviää ettei se ole edes ollut sellaisessa paikassa jossa voisi kääntyä paitsi yöllä nukkuessaan.. Elävää nykyaikaa?
Niin tuo talvi ja konttaus oli ihan lapsen lämmön kannalta kun paikallaan tai makuull aon aika vähän iloa maassaolosta. Tosin istuva lapsi voi jo tutkia paljon myös.
Aika kauas on moni mennyt niistä luontevista tavoista lapsen olla ja alkaa touhuta omia aikojaan. Meillä on ihania videon pätkiä kun peittoressu on lattialla ja mukulat siinä niin vauva kuin isompiakin touhuamassa kun siinä on niin mukavaa. Tosin sehän vaatii vahtimista jne jotta niiden voi antaa siinä olla ja se onkin jo eri juttu kokonaan. Sitterissä ja vaunuiss alapsi on turvassa ja tallessa..
ja itsestänikin on valokuvia nurmikolla peiton päällä köllöttelemässä röyhelöhattu päässä ja vaippahousut jalassa :) Mikäs sen ihanampaa kuin pieni, juuri vaikkapa vatsalleen kääntymään oppinut vauva, joka ihmettelee suurin silmin ruohotuppoa käsissään.
Eipä ollut siihen aikaan sittereitä eikä hyppykiikkuja passivoimassa niinkuin nykyaikana.
Tuntuu välillä, että tämä hektinen nykyaika on pistänyt koko lasten kasvatuksen päälaelleen. Kaikki on oltava steriiliä, yltiöpäisen turvallista ja lapsi nököttää suurinpiirtein neljän seinä sisällä tai kahlittuna yhteen paikkaan, ettei varmasti saisi suuhunsa mitään sopimatonta tai loukkaisi itseään.
En minä toki pistä hyppykiikkua tai sitteriä pannaan, on ne olleet käytössä meilläkin mutta lyhyitä aikoja kerrallaan.On tullut vastaan tosiaankin tapauksia, että lapsi joko on pinnasängyssä, sitterissä tai hyppärissä pitkiäkin aikoja, että vanhemmat saisivat rauhassa tehdä askareitaan ja olla ilman että tarvitsisi katsoa enemmälti perään.Ja kuten sanoit, sitten ihmetellään, miksi lapsi kehittyy hitaasti tai ei ollenkaan niinkuin ikään kuuluisi.
Nimenomaan se kovalla alustalla peiton päällä oleminen on pienelle erittäin tärkeää.
Sitten tuo hiekkalaatikolla tai muuten pihalla peuhaaminen, onko se sitäkin, että kun lapsella on uutukaiset ja hienot vaatteet, niin eihän niitä voi liata ja istutetaan sitten lasta rattaissa?
Meillä ainakin mukulat ovat olleet niin likaisia joskus ulkoreissujen jälkeen, ettei tiedä oikein työntäisikö koko helahoidon vaatteineen päivineen koneeseen pyörimään :D
Mutta varmaa on, että lapsilla on ollut hauskaa ja paljon tekemistä, sen näkee jo ulkomuodosta!
Ja tosiaan jos sitä hiekkaa tai muuta moskaa sinne suuhun menee, niin vastustuskykyähän se kasvattaa, onhan siitä kai joskus tutkimuksen pätkää tehty, että liika steriiliys altistaa allergioille ja muille sairauksille.
No, kaipa tästä on odotettavissa tiukkaakin kritiikkiä, mutta otetaan kaikki vastaan.
Nyt tämä äippä lähtee lapsille lätyn paistoon, hyvää lauantai-iltaa sinulle ja muillekin!
Epäilinkin, että tämä tulisi esille:) Meillä vauvan motoriikan kehitys TODELLA hidasta, ja talvi menee vielä vaunutellessa hyvin todennäköisesti.
Taidan ostaa välikausihaalarin kokoa 86 ja sinne alle villapuku. Myöhemmin talvella ostan kunnon toppapuvun ja katson josko se vois olla kokoa 90...
jos vauvan motoriikan kehitys on hidasta, niin eikös silloin liikkumista tulisi tukea ja antaa siihen edellytyksiä entistä enemmän? Eihän se vauva siellä vaunuissa istuessaan/maatessaan harjaannuta sitä motoriikkaa...:/
Sitten kun oppii konttaamaan tai pääsee itse istumaan niin tottakai pois vaunuista, mutta nyt nuo jutut ei onnistu vielä sisälläkään saatika sitten ulkona haalarit päällä. Ilman muuta kovasti harjoitellaan liikkumista, mutta en viitsi toista makuuttaa ulkona mahallaan. No tää menee nyt sivuraiteille, mutta anyway kiitti molemmille hyvistä haalarivinkeistä!