Mitä on uuslestadiolaisuus?

hurjimus

Miten uuslestadiolaisuus eroaa vanhoillislestadiolaisuudesta ja toisaalta perusluterilaisuudesta ?

Vai onko koko suuntaus olemassa vain hienon nimen takia ?

9

4558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      Lestadiolaisuushan on vanhaa lutherilaisuutta.

      Uuslestadiolaisia ovat he,
      /jotka ovat oppineet ymmärtämään asioita hiukan Jumalallisemmin.
      /jotka tietävät, että TV:n kaukosäätimellä voi valita mitä katsoo
      /jotka kunnioittavat enemmän Jumalan antamia ja Jeesuksen vahvistamia käskyjä
      /jotka ovat ystävällisempiä toisin ajattelvia kohtaa joten heidän kanssa on helpompi avoimesti keskustella järkevästi.

      • Raamatun luvun.

        Sillä Raamattu useimmilla pölyttyy ja samalla maailma vie meitä sen sijaan, että Jeesus vie meitä.


    • mie vua

      Hei.

      Olen etsinyt Jumalaa ja sitä "oikeata" uskoa. Uuslestadiolaiset ovat eronneet vanhoillislestadiolaisista kun synti tuli heille luvalliseksi ja heidän joukostaan en löytänyt Pyhää Henkeä. Enkä löytänyt mistään. Kunnes Suviseuroista löysin sen mitä olin aina etsinyt.
      Kun itse sain synnit anteeksi tiesin että nyt olen löytänyt uskon joka kantaa minua ja omatuntoni on vihdoin puhdas.
      Vieraile sivuilla www.srk.fi

      • Anonyymi

        Hei, mitä tarkoitat sillä että "synti tuli heille luvalliseksi"?
        Miksi koit ettet löytänyt Pyhää Henkeä?


    • Anonyymi

      Pitää leipoa pannukakkutaikina kuivuneen linnunpaskan kanssa tai saa kirouksen

    • Anonyymi

      Uuslestadiolaiset ovat samaa kuin vanhoillislestadiolaiset. paitsi Heillä ei ole mitään rajoitteita mitä saa tai mitä ei saa tehdä. esim voi juoda olutta tai kuunnella musiikkia. ehkäistä. voi hyväksyä muut uskonnot. ei uuslestadiolaisilla ole Mitään puhujia yms.

    • Anonyymi

      Jeesus ei tullut perustamaan uutta uskontoa. Uskon määritelmä on ollut sama jo alusta alkaen.

      Kristinusko on ollut alun perin juutalaisuutta, joka uskoi Jeesuksen olevan Kristus. Alkuseurakunta oli täysin juutalainen seurakunta, johon tosin oli liittynyt myös pakanoita, mutta hekin kääntyvät juutalaisiksi. Laissa ei ole käskyä ympärileikata ulkomailla asuvia pakanoita, joten alkuseurakunta ei vaatinut Kreikassa asuvilta pakanoilta ympärileikkausta, vaikka Paavali ympärileikkasi kreikkalaisen Timoteuksen.

      "Mutta sen minä sinulle tunnustan, että kuljen sitä tietä, jota he sanovat lahkoksi, ja näin palvelen isieni Jumalaa: kaiken sen, mitä laissa ja profeettojen kirjoissa sanotaan, minä uskon," (Ap.t 24:14)

      "Aamuvarhaisesta iltamyöhään Paavali todisti heille Jumalan valtakunnasta ja selitti sitä. Mooseksen lakiin ja profeettoihin vedoten hän yritti taivuttaa heidät uskomaan Jeesukseen." (Ap.t 28:23)

      Vasta 200-luvulta alkaen kirkko alkoi saamaan vaikutteita roomalaisilta, kreikkalaisilta ja kelteitä. Kristinuskosta otettiin juutalaisuus pois ja tilalle tuli roomalainen katolilaisuus, josta on syntynyt muut kristilliset kirkkokunnat erilaisilla variaatioilla. Näin syntyi porttokirkko, joka hylkäsi lain, minkä vuoksi lestadiolaisuuden eikä luterilaisuuden kautta voi pelastua. Sen vuoksi luterilaisen kirkon ja lestadiolaisen seurakunnan jäsenenä on turha olla maksamassa veroja, koska kirkon opeilla ei kukaan pelastu.

      "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'." (Matt 7:21-23)

      • Anonyymi

        Olet erehtynyt seurakunnasta, kyllä ne on ne kirkon ulkopuoliset tahot jotka ajavat riivaajia pois ja joiden koko usko perustuu ihmetekoihin. Kirkossa ei tuollaisia noitavoimia käytetä.


    • Anonyymi

      Uuslestadiolaisuus ei ole mikään suuntaus itsessään. Sillä käsitetään lähinnä vain niitä lestadiolaisia, jotka ovat lähteneet joko esikoislestadiolaisuudesta tai vanhoillislestadiolaisuudesta ja haluaisivat uudistaa koko kristillisen kentän.
      Moni ns. uuslestadiolainen ei tule jäämään mihinkään liikeeseen, vaan usein ne menevät kirkon liberaalisiipeen esiintyen edelleen lestadiolaisina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kohunäyttelijä Aku Hirviniemi täyttää tänään pyöreät 40 vuotta. Onnea kaikesta huolimatta!

      Näyttelijä, juontaja Hirviniemi on ollut otsikoissa ja hänen keikkojaan sekä tuotantojaan on peruttu julkisuuteen nousse
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2557
    2. Mistä kaupungeista ikävöijät olette ?

      Mistä kaupungista olet?
      Ikävä
      141
      2414
    3. Tunnut niin oikealta kuin osa minua

      Olenko oikeassa? Eihän tässä puutu kuin samat tuntemukset sinulta. Nainen, mitä tämä on? Jotain todella outoa tässä on,
      Ikävä
      92
      1936
    4. Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?

      Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten s
      Maailman menoa
      349
      1588
    5. Nainen, täällä minä vain sinua ikävöin

      Joka päivä riudun ja ajatus sinusta viiltää syvälle, se, miten ihanaa olisi kokea sinut lähelläni. Mieleni askartelee si
      Ikävä
      62
      1389
    6. Vaatii kaupungilta kuusinumeroista summaa

      Onko ahneudella ja kieroudella rajaa? Itse tekee väärin, saa oikeutetusti potkut ja on nyt etukäteen suunnitellusti käsi
      Haapavesi
      77
      1241
    7. En mä vaan ymmärrä miten noin kaunis voi olla sinkku

      Sähän olet uskomattoman upea nainen kaikinpuolin.
      Ikävä
      61
      1116
    8. Voitko ystävällisesti

      Vastata siihen mitä kirjoitin Oletko valmis kasvotusten puhumaan vai kidutatko lopunelämäsi minua
      Ikävä
      96
      1057
    9. Ikävä sinua, voimmeko tavata?

      Anteeksi se minun viestini aikoinaan. Perun (jos se on vielä mahdollista) viestini sisällön ja olen pahoillani, jos se l
      Ikävä
      47
      1057
    10. Jos joskus pääsen halaamaan sinua

      niin voi olla, että en päästä enää ollenkaan irti. Sitten on hankala mm. käydä töissä, mutta eipä voi mitään.
      Ikävä
      66
      988
    Aihe