Kokoomuksella menee huonosti. Eduskuntavaaleissa tappio. Ei hallituskseen. Räyskyttävät broileripoliikot eivät ole uskottavia. Skandaaleja toisensa jälkeen, vaikka ne hyväveli-järjestelmän avulla saatiinkin lykättyä yli vaalien. Nyt kukaan ei enää kehtaa edes nimettömänä nettipalsatalla kehua kokoomusta.
Kokoomuksen linjana ollut talousrikollisten suojelu ja käytökseltään alamittaisten rikollisten ottaminen ehdokkaisi alkaa vaikuttaa.
Hyvää Soneraa kokoomus! Pitkää oppositiokautta!
Kokoomuksen linjana ollut talousrikollisten suojelu ja käytökseltään alamittaisten rikollisten ottaminen ehdokkaisi alkaa vaikuttaa.
Hyvää Soneraa kokoomus! Pitkää oppositiokautta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
paras ilo?
Miten tuon nyt ottaa. Luulen että itse päävahinko eli kokoomus ei iloitse lainkaan.
Jännityksellä odotamme seuraavaa galluppia.
Kokoomuksen on aika lakkuttaa itsensä tarpeettomana.
Me olemme kokoomuksen pikaista lakkauttamista täällä puoluetoimistossa itse asiassa pitkään jo harkinnetkin. Se olisi puolueväelle suuri helpotus.
Ei tämä kylläkään kokoomuksen puoluetoimisto ole, mutta toivomme että sekin puoletoimisto ottaaa pian kysymyksen työjärjestykseensä.
tai sitten luonnollisen siirtymän kautta kokoomuslaiset siirtyvät Keskustaan, Kristillisiin tai jotkut jopa Vihreisiin ja RKP:hen (joka sekin kuolee ajan myötä tosin). Näistä Keskusta varmaan hyötyy eniten Kokoomuksen kuolemasta, Suomi siirtyy kaksipuoluejärjestelmään (Sosialistit vs. Liberaalit/ Konservatiivit). Plus tietysti Suomen oloissa Ay-liike/ SAK (=SDP).
Kokoomuksellahan periaatteessa on ollut lähtökohtaisesti ihan hyviä aatteita. Isänmaallisuus, yritteliäisyys jne. Ne on vain menty tärvemään pienen joukon itsekkyydellä. Vaikka kokoomus oli hallituksessa vissiin 16 vuotta, niin eipä ole yritteliäisyys vieläkään niin "helppoa" kuin pitäisi. Kokoomuksen aikana tosi rikkaista on tullut sikarikkaita ja monesta työtäpelkäämättömästä köyhä. Itälä kuulemma poisti valtiontuen Suomalaisuuden liitolta. Että niin paljon aatteesta on jäljellä... Kokoomuksen pitäisi potkasta pellolle koko nykyinen poppoo ja aloittaa alusta!
Sen verran on paskanjauhantaa ko. järjestön sivuilla että ihan oikein tuet pois. Liitto antoi liputustietoa vaan sitä ei saanut ruotsiksi koska junttiliitossa kukaan ei osaa ruotsia. Siksi tuet lähtivät.
Niin mikä on paskanjauhantaa? Vissiin tämä:
"Sääntöjensä mukaan liiton tehtävänä on vaalia suomen kieltä, suomalaista yhteenkuuluvuutta ja kulttuuriperinteiden omaleimaisuutta, lujittaa itsenäisyys- ja puolustustahtoa sekä kansanvaltaista ajattelutapaa, edistää kansainvälistä yhteistyötä henkisen ja aineellisen kulttuurin eri aloilla sekä ylläpitää yhteyksiä ulkomailla oleviin suomalaisiin ja suomensukuisiin kansoihin."
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/esittely.htm
Sitäpaitsi jokaisen kokoomuslaisen sivistykseen kuuluisi tietää, että Suomalaisuuden liitto ei ole mikään lippuinfo...