Kolme potkuria meni viime kesänä ruttuun, kun siivet osu kiviin.Koko järvi on täynnä kiviä, isoja ja pieniä, väleissä jonkinverran vettä.Eikö löydy muovista tai kumista tehtyä ropellia joka kestäisi pieniä osumia kiviin hajoamatta?
Jatkuvasti kiville
Orilampi.
193379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
...kipparia joka tajuaisi olla ajamatta kiville. Miten urpo voi olla jos ajaa kolme potkuria ruttuun kaudessa samalla järvellä?
minikotta suojakuvulla on hyvä vempele sulle jos kiville pitää ajaa, ei mee lujaa ja sitten suoja vielä päällä...soutaen vielä parempi.
minn kota sähkötuuppari tai kehittele vahva kehikko potkurin ympärille.
osta pro pulse potkuri
ja hajoo helposti.
Ei hajoo helposti. Kestää paremmin kuin teräs, tosin kaikki hajoaa jos kiville ajaa.
Minkä moottorin potkureita ovat ja mikä moottorin koko.
Voin ostaa ne rutatut miten saan yhteyttä.
Kerran järvellä, kahdesti merellä.
Hinta: yksi potkuri. Kahdesti osui pelkästään kalarautaan.
Olet näköjään hyväksynyt olosuhteet. Oletan nimimerkin perusteella että kyseessä on Vuohijärvi. Kun ei ole minkäänlaista karttaa niin mitäs teet.
Viestiketjussa on viisastelijoita, jotka sanovat, että miksi ajat kivelle. Kuitenkin samat tyypit ajavat tahallaan kartan antamista viitteitä välittämättä kahden metrin matalan ylitse, vaikka tilaa olisi kiertää molemmin puolin. Ja sitten kun siinä kahden metrin lukeman kohdalla kolahtaa, niin syy ja korvausvelvollisuus on taatusti jossain muualla kuin omien korvien välissä.
Joo, Vuohijärvihän se, ja Repoveden puolella on myös kiviä.Tuli vaan mieleen tuo potkurin materiaali että jos se tehtäis esim.nailonista tai vastaavasta kovasta muovista mutta jonkinverran joustavasta, niin ei joka hipaisusta kiveen joutuis koko potkuria vaihtamaan.No, satasenhan nuo vain maksavat kappale.
että minkäänlaista karttaa ei ole?
Kansalaisen karttapaikasta katsoessa vaikuttaa siltä, että järvi on kohtalaisen tarkasti kartoitettu syvyyskäyrineen ja kivineen. Oletettavasti siitä löytyy myös painettuja karttoja vastaavilla tiedoilla.
Niin...kyllä minäkin ajaisin suoraan mutta vauhti tippuu roimasti, sen verran että potkuri ei mene rikki...
http://www.retkikartta.fi/
Tuolta vain ottamaan print-screenejä, pasteamaan kuvat leikeltäväksi painttiin, valmiit karttakuvat toiseen painttiin ja sitten koko kartta vaikka irfanwieviin ja tulostukseen.
Tai sitten paperikartta. Kyllä sieltä karttoja on olemassa.
joistakin järvistä löytyy syvyys ja karikko tietoja tuolta karttapaikka sivustolta.
ohessa linkki vuohijärvelle:
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?cx=3485445&cy=6785761&scale=40000&tool=siirra&lang=FI
Jos seikkailet Valkealan VUOHIJÄRVELLÄ tai
Repovedellä,niin on siellä syviäkin vesiä,joka
vesistössähän on kiviä ja ne on kaikki märkiä.
Tunnenpahan mainitut vesistöt aika tarkkaan vaik-
ka en ole paikkakuntalainen.
Kerrothan terveisiä ORILAMMMEN vanhalle emännälle
Leskirouva SIIKAVALLE.
Mukavia syksyveneilyilmoja ja varo pohjakosketuk-
sia. HYVÄÄ SYSSYÄ!
Moi ja terve, ongelmahan on se kun ajan kalastuksen takia matalikkoihin ja kivien sekaan ei kartoista tai kaikuluotaimesta ole mitään hyötyä,silmillä voi nähdä kivet ja yrittää niitä väistellä mutta joskus tulee osumia ei mahda mitään.On tosi hieno järvi tämä Vuohijärvi, vesikin on kuin kristallia, mutta kaloja ei ole liikaa.
Olis kartasta kiva katsella uteliaisuuttaan.
välissä suurin piirtein.Vesi on niin kirkasta kuin koskenkorva, ja sekin tislattuna..
kun tullaan Känkkäränkästä yöllä kotimaisemiin, vähintään yksi osuma tulee jos ei kaksikin.Ihme ettei ne kivet ole pohjassa vaan joskus kelluvat aivan pinnan tuntumassa.