Auttakaa Erjaa. Erja paralla ei ole kokoelmassaan linkkiä Kokoomuksen Pekka Kivelän ja Jan Vapaavuoren törttöilyistä. Löytyisikö? Linkit kiertoon!
AUTTAKAA ERJAA!
eräs sivullinen
9312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mahtaa olla kysymys.
Tämä Erja keräilee linkkejä kokoomuspoliitikoiden toilailuista.
Häneltä ilmeisesti puuttuu linkki kokoomuksen entisen puoluesihteeri Kivelän Tallinan törmäilyistä ja Jan Vapaavuoren väkivalta ym tuomioista.
Tällaisia linkkejä tuo Erja on tänne lähetellyt aktiivikokoomuslaisista:
Ben Zyskovicz
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9609/960930/9609300110.html
Vilen
http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020103KO2
Leppä
http://www.saunalahti.fi/petetyt/vuori.htm
Fryckman
http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20010509KO19
Linden
http://www.nettisanomat.com/2002/05/30/jaaviys.htm
Pietikäinen
http://www.aamulehti.fi/teema/Eduskuntavaalit/95684.shtml
asianajaja Oulusta
http://www.kaleva.fi/cf/juttu.cfm?j=313462
Olli-Pekka Heinonen
http://www.nettisanomat.com/2002/06/27/etusivu.htm
Raimo Salminvuo
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9608/960809/9608090106.html
Eihän tuossa listassa ole Häkämiestäkään.
Onpas se kokoomus varsinainen kykypuolue :)
No ei sen puoleen, kyllähän esim demareilla oli
Uffe ja kepulla Juhantalo... esimerkkejä varmaan löytyy joka puolueesta, jos aletaan historian
kirjoja penkomaan.
Onko kellään muuten tietoa, onko millaisia
eroja puolueiden välillä näissä asioissa? Onko
jotkut puolueet enemmän konnia täynnä kuin
toiset?
Kokoomus on ylivoimainen valtakunnan tasolla. Mutta tulos pahenisi, jos mukaan otettaisiin vielä yliopistojen ja korkeakoulujen listoilla kokoomusta edustaneet talousrikolliset, joiden puoluekantaa ei virallisesti tiedetä. Myös elinkeinoelämän johtomiesten suhteet kokoomukseen ovat läheiset, mutta heidän rötöstelyjään ei lasketa kokoomuksen piikkiin. Suurin osa talousrikollisista ei jää kiinni, koska lainsäädäntö on Suomessa "heppoista" varsinkin sisäpiiririkosten ja kartellilainsäädännön kohdalla. Olisi ilkeää ajatella, että kokoomus saa vaalitukea elinkeinoelämältä juuri siksi, että kokoomus on hallituksessa oleessaan tehokkaasti jarruttanut talousrikollisuutta koskevan lainsäädännön kehittämistä mitä ihmeellisimmin verukkein. Mutta emmehän me niin ilkeästi ajattele, emmehän.
Kepun toimintaa pienissä kunnissa on vaikea selvittää, koska sillä on ns. suora enemmistö useissa kunnissa. Se mahdollistaa esimerkiksi rakennusalalla melkoisia poliittisia rahoitusautomaatteja. Kannattaa katsella, mitkä firmat saavat kunnan urakoita ja kuka jyllää suurimmalla vaalibudjetilla kunnallisvaaleissa. Asiaa on vaikea selvittää, koska useimmat päätökset on tehty ennen päätöksen kunnanvaltuustoon tuontia. Samat ongelmat koskevat RKP:n toiminnan selvittämistä ruotsinkielisissä kunnissa.
Demareilla ainakin takavuosina oli koplauksia rakennusalan rikollisuuteen. Hakan ja STS kautta ehti tapahtua yhtä jos toistakin. Ja kolmatta on paras olla mainitsematta, koska alihintaisissa Hakan asunnoissa asui kauan sitten niin korkeita viskaaleja, että kun poliisitutkimus alkoi lähestyä ylintä johtoa, tutkija siirrettiin toisiin tehtäviin urautuneena.(eli hyllytettiin)
Puhtailla papereilla talousrikollisuudesta näyttää pääsevän vihreät.
Suurin yksittäinen rikos Suomessa on pankkikriisi, johon suoraan kului noi 50 miljardia markkaa. Se on jo melkoinen kupru. Asian ympärillä tekijöitä oli useita, pääsyyllisinä Kullberg, Lassila ym. Asia on niin iso, että siitä on ihan omat selivityksensä. Epäonnistuneen jälkihoidon seurauksena tuli velkaa vielä 300 miljardia markkaa. Luvut ovat niin tolkuttoman isoja, että vain talouselämän asiantuntijat tajuavat, mistä on kyse. Se on kokoomuksen ja Iiro Viinasen onni. Näitä velkoja, jotka epäonnistunut politiikka aiheutti, maksavat vielä meidän lapsemmekin korkeina veroina monta vuotta.
Aiheesta on netissä hyvä perusselvitys.
Tämä kannattaa lukea. Varaa aikaa!
http://www.saunalahti.fi/~promer1/rahanpelurit.html
Onko kyseessä se sama Kivelä, joka törmäili juovuspäissään Tallinnan satamassa takavuosina. Se ohitteli jonossa ja räyhäsi. Sai siinä suomalaiset hävetä suomalaisuuttaan. Oli siitä lehdissä silloin jotain. Mutta kuuluiko se todella kokoomukseen?
Vastaus:KYLLÄ!
Ohitteli jonossa Tallinnan lentokentällä, nimitteli virkailijanaista (huoraksi, tai uhosi olevansa korkea-arvoinen vaikuttaja Suomessa).
Sai siksi pahasti turpaansa joltain virolaiselta äijältä siinä samaisessa jonossa.
Pahoinpitelijää ei koskaan löytynyt.
Viron poliisia ei ilmeisesti kiinnostanut koko asia.
Ei Erja apua tarvitse, muussa kuin oikeinkirjoituksessa ja käytöstavoissa!