Mun kaveri on raskaana ja viikkoja on kertynyt 26.Hän polttaa tupakkia aivan liikaa (askin päivässä).Miten mä voin sanoa sille että lopettais tupakan polton?Olen sanonut että kannattaisi vähentää,mutta hän sanoi että polttaa niin paljon tupakkaa kun itse haluaa.Olen huolissani lapsen terveydestä.Kaverillani on ollut jo supistuksia ja vauvan sydän löi liian nopeasti kun viimeksi kuunneltiin sydänäänet vauvalta.Mutta ei edes se herättänyt kaveriani vähentämään tupakan polttoa.
kaveri raskaana
214
3778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
asia jota ei kukaan voi päättää kaverisi puolesta tai edes painostaa lopettamaan.
Jos ei itsellään ole motivaatiota lopettaa niin ei se lopu, teit mitä tahansa.
Hyvä että olet huolissasi ja voit toki kaverillesi asiasta puhua mutta älä painosta tai saarnaa, sillä saatat pilata vain ystävyytenne.
Tuskin voit tehdä mitään! Päätös lähtee aina itsestä ja jos tupakan lopetukseen liittyvä stressi ja muut vieroitusoireet on riski raskaudelle niin yks kaks ei kannata lopettaa vaan vähitellen. Itse olen synnyttänyt kolme erittäin tervettä lasta ja tupakoinut(kuitenkin vähentänyt). Kyllä on riskejä enemmin tupakoivalla mutta enpä ole kuullut että yksin tupakointi olisi tehnyt vauvalle joskus jotain, siinä on ollut muitakin vaikuttavia tekijöitä. Tietenkään se ei ole terveellistä äidille eikä vauvalle. Imetys ja tupakointi taas on pahempi juttu sillä jos imettää ja on juuri käynyt tupakalla niin lapsi syö huonommin ja on levottomampi. Itse pyrin pitämään aina noin tunnin välin ennenkuin imetin.
Mä oon samaa mieltä että tuskin voin asialle mitään.En paheksu tupakoivia äitejä,mutta aski on jo liikaa.Kaverini ei ole edes vähentänyt tupakan polttoa vaikka hänen sukulaiset ja tulevan lapsen isä on vihjaillut asiasta.Itse en viitsi enää mainita asiasta koska hän on sanonut että se ärsyttää.