Perintövero

On hölmöä maksaa perinnöstä veroa:
a) Rahat aikanaan tienannut on maksanut tuloistaan verot
b) Rahoja kuluttava maksaa aina veron ostaessaan

Kuluttaja voisi yhtä hyvin nostaa koko potin. Tulisihan siinä valtion kirstuun siltälin osuudelta, joka ennen meni verokarhulle. Verot pois, niinkuin ois....................
5377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuolla perusteella pitäisi lopettaa kaikki verot paitsi tulovero.




Tuo ei liity perintöveron hölmöyteen mitenkään.


Perintövero on veroista kaikkein järkevin ja oikeudenmukaisin. Se perustuu aina varallisuuden ja maksukykyisyyden lisääntymiseen. Miten kommentoisit vaikkapa varainsiirtoveron järkevyyttä? Onko se mielestäsi epäoikeudenmukainen siitä syystä että ollilan jope on maksanut tulostaan veroa tai siitä syystä että virtas lasse maksoi juuri röökiaskistaan tupakkaveroa?

Äänestä
  • Sossuille on muutenkin epäselvää missä kulkee verottamisen ja varastamisen raja.

    Jos teen työtä ja saan siitä palkkaa, maksan yhteiskunnalle osan veroina. Tämä on oikein ja kohtuullista.

    Mikäli minulla on omaisuutta ja sossut perivät omaisuusveroa vaikka tuloja omaisuudesta ei ole, se on varastamista. Onneksi se loppui.

    Perintöverotus on toinen sossuvarastelun muoto joka valitettavasti on jäljellä. Jopa ruotsalaiset poistivat sen. Kun tuli tsunami-katastrofi niin poistamista nopeutettiin ettei omaisille tule vahinkoa. Täällä Suomessa nopeutettiin kuolleeksijulistamista että saadaan nopeammin perintöverotettua ja lähetettiin etsintäpartiot tunnistamaan verovelvollisia.

    Kiinteistövero (entinen katumaksu) on siirtymässä varastelun puolelle, katumaksussa sentään oli perusteena että kadut aurataan talvisin.

    Listaa voi jatkaa esim. alv:llä, autoverolla, bensaverolla jne.

    Äänestä

Tuo vero on muutenkin aivan käsittämätön.
Suomen valtion kita on pohjaton ja vallalla on sääntö, että naapurilla ei saa olla mitään enemmän mitä minulla.
Tämän systeemin johdosta ostovoimamme on EU:n huonoin Portugalin kanssa. Suurimmassa osassa Eurooppaa ja maailmaa ei edes tunneta koko lahja-ja perintöverokäsitettä.
Kun kaikessa apinoimme Ruotsia, miksi emme tee kuten siellä, poistaneet koko epäoikeudenmukaisen riistoveron?
Miksi esim maatilat ja yrittäjät on siitä tulevaisuudessa vapautettu, tavis kansalainen velkaantuu, ei ehkä saa pankista lainaa jos on pienipalkkaisessa työssä, pätkätyöläinen, opiskelija tai työtön, eikä voi pitää lapsuuden perintömökkiään koska ei pysty maksamaan perintöverojaan.
Varakkaat aina pystyvät kiertämään lakimiestensä avulla verot, mutta ei tavallinen kansa.
Eikö omaisensa menettäneille suoda mitään, surun lisäksi määrätään varoja ja maksuja - sekö on oikeudenmukaista!

Äänestä

Olisi kiinnostavaa mikäli jossakin olisi koottuna varsin kattava lista maista joisa perintöveroa ei ole laisinkaan, riippumata sukulaisuussuhteesta.

Ps. Asiasta on varmasti jo olut puhetta, mutta mikäli Suomesta maksetaan perintöä verotuksellisesti toisessa maassa asuvalle, niin sovelletaanko silloin tuon asuinmaan säännöstöä?

Onko tässä erilaisia käytäntöjä riippuen maidenvälisistä sopimuksesta?

Äänestä

Kuinka paljon SINÄ olet maksanut veroa, sanotaan vaikka mummusi palkasta, jolla hän on ostanut nyt perintönä saamasi kesämökin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


blaaah2 kirjoitti:

On hölmöä maksaa perinnöstä veroa:
a) Rahat aikanaan tienannut on maksanut tuloistaan verot
b) Rahoja kuluttava maksaa aina veron ostaessaan

Kuluttaja voisi yhtä hyvin nostaa koko potin. Tulisihan siinä valtion kirstuun siltälin osuudelta, joka ennen meni verokarhulle. Verot pois, niinkuin ois....................

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu