Ajattelin katsoa millaisia vastauksia Dodgen omistajat keksivät ylläolevaan kysymykseen.
* Merkki ja malli: Dodge Caliber 2.0 cvt
* Positiivisin piirre: cvt-automaativaihteisto minulle, koska olen aikaisemmin vain omistanut/ajanut käsivaihteisilla autoilla.
Mikä on positiivisin piirre Dodge-autossani?
17
2648
Vastaukset
- ex Dodgen omistaja
Se, että Dodge on rumempi ja halvempi kuin GM-autot!
- jokke222
positiivisin on tuo vaihteisto sellaiselle joka on ajanut vain käsivaihteella.
Itse en kyllä oikein tuohon totu kun olen ajanut toistakymmentävuotta vain oikeilla automaateilla.
Hyvää on tietenkin edullinen hinta ja hyvä ulkonäkö, huonoa tavaratila, sisustus,typerä mukiteline takajalkatilassa ja näkyvyys.- Salc.Ve
Joo, kun on ajanut tavallisella automaatilla vuosia niin tuo CVT vaihteisto tuntuu siltä kuin laatikko luistaisi koko ajan. Makutottumus tietty.
Plussia: Äijämäinen ulkonäkö, suhy huvä ajoasento
Miinus: Surkeat valot, kova meteli ajossa (rengassuhina) tosi ahdas tavaratila( ei ehkä ole miinus jos asian tiedostaa) laatuvaikutelma ei ole paras mahdollinen.
- 30k takana
poppilaitteet ja hyvä ajoasento. menee työmatka mukavasti kun slayer, ramones, flaiming sideburns ja monet muut pauhaavat. ei ikinä enää manuaalia kun on on nyt automaattiin tottunut.
- nivisti
Caliberhan on lada nivan amerikkalainen kopio ja huono sellainen
- geeäm
Lada Niva = Chevrolet Niva !!
- Ei oo auto.
Autoja ei tehdä Detroitin itäpuolella.
V6:nen nippa nappa menettelee, mutta PITÄÄ OLLA V8.
Noi kaksilitraiset taitaa olla tehty euroopassa.
(Opel:eita)- Caliber 07
Taitaa olla sulla puurot ja vellit pahasti sekaisin. Mitä jos tutustuisit ensialkuun konsernien tuotteisiin, niin tiedät sitten että kuka tekee mitäkin merkkiä ja missa.
- Darra
Väärin arvattu. Suomeen tuotavat Dodge Caliberit tehdään moottoria myöten jenkeissä!
Sitten näille "humoristeille" terveisiä, jotka aina sotkeutuvat asiallisiin keskusteluihin.
Avatkaa itsellenne oma nettiportaali tänne Suomi24:een jossa voitten vaihtaa noita hengentuotteitanne saman henkisten ja samalla älykkyysosamäärällä varustettujen kanssa. Kiitos. - darra
Ei muuten ole kaksilitraset eikä muutkaan Caliberit tehty Euroopassa.
Autot on tehty Belvedere ssä U.S.A .ssa eli aito Amerikan auto. Ei feikki, kuten jotkut muut ns Amerikan autot, joita myydään suomessakin.
- OSTA DODGE, niin tiedät.
Noi pelle vehkeet ottaa päähän.
Oikeesti DODGE kilpailee MERSUN kanssa.
Mulla on ollut molempia, ja saman aikakauden Dodge on Meseä edellä.- varmasti.
sen kaatumatautisen a sarjalaisen kanssa.
- takana
* kulku yleensäkin, vaihteiston ja massan ansiosta mukavaa ja pehmeää kyytiä kulutuksen kärsimättä. (ja kitisijöille, kyllä se kulkee ihan tarpeeksi. CVT:n perstuntuma vain ei anna samanlaista vaikutelmaa kuin manuaali. Nopeusmittarista sen oikeasti näkee)
* ulkonäkö
*tilat, vaikka takakontista valitetaankin. Penkkien (myös etu) kaatuminen tasaiseksi tilaksi antaa paljon tilaa pitkillekin tavaroille.
*sivupeilit ovat mielestäni mainitsemisen arvoinen asia, todella hyvät.- Dötsi-tyttö
Itselläni R/T ja kyllä ne peilit todellakin on hyvät, paremmat kuin monen telkkarit.. Ainoa häiritsevä asia on tukikaaren näkyvyyden peittäminen, etenkin mutkaisella tiellä ei näe mitä tulee vastaan, miten nyt kukakin haluaa tulkita tämän.. Ja TOLKUTTOMAN PIENI tankki!! Mutta hyvää autossa on yleinen mukavuus ja ajettavuus muuten..Niin ja ne kromit...
- ylpeä
Kaikki sen haluaa harva saa...
- aikaisempi
automaatti, joita olen ajanut, ei pärjää CVTlle. Upeasti toimiva vaihteisto, kertakaikkiaan. Tai, eihän se oikeastaan vaihda, auto vaan kiihtyy tasaseen. Kerran vielä, upea vaihde.
- A.v.W
Mistä päättelet että kaikki haluavat Caliberin?
Mikäli nyt kuitenkin osoittautuisi että "kaikki" sen haluaisivat niin miksi epäilet että harvat vai saisivat sen. Kyllä varmaan Chrysler corp. olisi enemmän kuin iloinen jos Suomesta tulisi 200.000 kpl tilaus Calibereja. Varmaan silloin myös ovh saataisiin laskettua (nyt 20.900 €) alle 20 keur rajan. Tosin saahan Caliberin nytkin käteisellä varmaan n 19.800 pintaan eli aika edullinen peli on vai mitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1185576Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744511756- 2001213
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201199Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111183Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48975- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856