Ilkivalta saatava kuriin!

Ilm.sihteeri

Mikä tätä sukupolvea oikein riivaa? Ilkivalta ja vandalismi ovat saanet sen luokan mittasuhteet, että on aika tosissaan huolestua. Ei kyse voi olla pelkästään kasvatuksen eikä mielekkään tekemisen puutteesta. Eikä yksinomaisena syynä varmaankaan ole ankea lapsuus, kelju nuoruus tai viheliäinen miehuus. Jopa tytöt ja naisihmiset syyllistyvät nykyään ilkivaltaan.

Ilkivaltaa ja vandalismia vähätellään helposti. Ongelmaan olisi kuitenkin suhtauduttuva vakavuudella. Ja sitä harjoittavat olisi saatava vastuuseen teoistaan. Osa aikalaisistamme on sairaita. Yhteiskuntamme menettää vuosittain suuria summia tuholaisten käsien kautta. Täyttä järkeä vailla olevat saavat rauhassa mellastaa ja rikkoa paljon sellaistakin, mikä yhteisömme toiminnalle on tärkeää. Näin ei voi jatkua.

Jotain olisi tehtävä. Kun poliisi liian pienen miehityksen vuoksi ei jouda jokaiseen eikä joka toiseenkaan paikkaan, olisi kansan itsensä puututtava kysymykseen. Talkoohengessä muodostetut partiot saataisivat olla tämänkin asian käyttökelpoinen ratkaisumalli.

7

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kontrollia

      ole tarpeeksi,kamera seurannat ym.Olisikohan yhteiskunnassa vikaa,kun niin monet voivat
      huonosti?

    • Buyo

      On totta, että nykynuoret sekä vanhemmatkin persoonat syyllistyvät joka päivä ilkivaltaan ja vandalismiin ja heille olisi jossain kohtaa saatava "kaula pantaan".

      Mahdollisuuksia kuitenkin poliisijoukkojen lisäämiseen tai joidenkin partioiden järjestämiseen mistä puhuit on 1/100.

      Parempia toimenpiteitä olisi ehkä kuitenkin nuorten kohdalla vanhempien syyllistäminen nuoren mellakointiin, vanhemmat kun ovat omista ipanoistaan vastuussa. Vanhempien ilkiöiden kohdalla rangaistus voisi olla jonkinlainen sakko tai muu vahingonkorvaus.

      • rintamaa

        Syitä ruodittaessa mielestäni alkoholin väärinkäyttö ja kristillisistä arvoista luopuminen ovat suurimmat syyt. Ne heijastuvat perheiden pahoinvointina ja sitä kautta lasten käytöksessä. Myöskään kouluissa tapahtuvat opettajien ja muun henkilökunnan lomauttamiset ja liialliset säästötoimet eivät edesauta lasten hyvinvointia.


      • vanhat
        rintamaa kirjoitti:

        Syitä ruodittaessa mielestäni alkoholin väärinkäyttö ja kristillisistä arvoista luopuminen ovat suurimmat syyt. Ne heijastuvat perheiden pahoinvointina ja sitä kautta lasten käytöksessä. Myöskään kouluissa tapahtuvat opettajien ja muun henkilökunnan lomauttamiset ja liialliset säästötoimet eivät edesauta lasten hyvinvointia.

        isänmaalliset tiukkikset voivat aloittaa sodan. Nähty. Mutta eihän siinä mitään pahaa ole.


    • henkka

      Nuorison syytä se ei ole!
      Nuorille vaatimukset ovat kasvaneet vuosien vieriessä mutta asialliset tuet jne vähenevät ja silloin vanhempien osuus vastuusta kasvaa, vanhempien, joilla ei ole riittävästi aikaa edes itselleen. Nykyjää rahan tarpeen vuoksi lapsilta riistetään imettäväiset äidit kapitalistin orjiksi.

    • örkki

      joss aaan kysyö?

    • saa laittaa 1000 sakot

      sais laittaa 1000 euron sakot jo pienemmästäkin ilkivallasta!!!ite jo maksellut auton tuulilasi,.lamput ja lommo kyljessä,..kumma kun ei ole silminnäkijöitä missään koskaan!!!!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      40
      2022
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      41
      1707
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      61
      1515
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      181
      1436
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1239
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1231
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      963
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      63
      924
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      17
      923
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      865
    Aihe