Tiernapojat keskustelu

Alangolla

9

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo on helvetti kun jo tiernapoikiin puututaan. Mamut vie kaiken perinteisen suomesta. Entäs jos tummaihoinen on murjaanien kuninkaan roolissa. Onko se rasismia. Nyt mennään liian pitkälle. Tummaihoiset karkotetaan niin saadaan elää suomalaista arkea

      • Anonyymi

        Mitenkäs mustat saa esiintyä mediassa. Miksi se ei ole kiellettyä


    • Anonyymi

      Laitetaan musta mies muraanien kuninkaaksi niin eihän silloin ole rasismia. Kyllä mamut muuttavat suomslaisten perinteitä. Minkä helvetin takia. Joka paikassa huutavat rasismia. Menkää taksisin omaan maahanne

    • Anonyymi

      Onneksi tasa-arvoisuus leviää, kävin shakkikerhon illassa ja siellä oltiin sitä mieltä että shakkinappuloita ei enää pidä jakaa mustiin ja valkoisiin vaan nappuloista tulee käyttää neutraaleja nimityksiä, ja niinpä aiemmin mustiksi kutsuttuja nappuloita alettiin kutsua hm-hm nappuloiksi ja vastaavasti aiemmin valkoisiksi kutsuttuja nappuloita alettiin kutsua epä-hm-hm nappuloiksi.

      Mutta ilmeni uusi ongelma, kuten tiedetään shakissa alussa arvotaan kumpi pelaa epä-hm-hm värisillä nappuloilla ja siten se epä-hm_hm värisillä nappuloilla pelaava saa aloittaa pelin siirtämällä ensin.

      Mutta kun tuota arvottiin siinä ennen peliä niin todettiin että se on syrjintää hm-hm värisillä nappuloilla pelaavia kohtaan jos epä-hm-hm värisillä nappuloilla pelaava saa aina pelin aloituksessa siirtää ensin, ja niinpä sitten pelattiin niin että sekä epä-hm-hm värisillä pelaava että hm-hm värisillä nappuloilla pelaava niin pelin alussa kuin koko pelin ajan aina siirsivät yhtäaikaa.

      Silkkaa rasismia eräiltä oli kuitenkin se että tuo uusi tasa-arvoinen tapa pelata shakkia herätti heistä joissain närää, se tasa-arvoinen siirtäminen siis että kumpikin siirtää yhtäaikaa kuulemma muka pilaa koko pelin.

      Että ne jotkut kehtaakin yhä olla noinkin rasistisia, onneksi he vapaaehtoisesti erosivat shakkikerhosta, ei moisia rasisteja kukaan enää jaksaisikaan siellä sietää.

    • Anonyymi

      Alunperin murjaanienkuningas oli musta mies. Miks nyt pitää kieltää. Onko nolo olla musta mies kun joka asiasta valitetaan. Menis mustat pois niin ei tartte valittaa

    • Anonyymi

      Mustia aliarvostetaan joka paikassa niin valitus lisää rasismia. Luulevat olevansa yliihisiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2543
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1818
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1637
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1281
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      988
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      979
    8. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      978
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      884
    Aihe