Moi!
Tietäkö kukaan mistä saisi hyviä maasto/eräkarttoja?
Mielellään 1:10 000 tai sitten vähä isommalla suhteella.
Tiedän, että on olemassa www.retkiopas.fi, mutta karttoja ei pysty kunnolla kopioimaan/tulostamaan.
Maanmittauslaitoksen kartta.paikka.fi on ihan hyvä, mutta liian suuri suhde on siinäkin.
Ilmanen sais olla...
Kiitos kaikille vastanneille!
Mistä karttoja erämiehelle??
12
3214
Vastaukset
- karttapaikka
Katso tuolta. Voi olla, että ei ole sen parempi, kuin mainitsemissasi linkeissäkään.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/koordinaatit/koordinaatit.html?cx=3450107&cy=6951017&scale=16000&tool=siirra&styles=normal&lang=FI&tool=siirra&ori.x=49&ori.y=81 - kopioinut
Pääkirjaston koko suomen kattavasta kartastosta.Siellä kun on aikas hyvät kopyökoneet jne.
- kirjastosta
kait ole auttaneet kopioinnissa?
- olisi..
ostaa omat kartat. Kirjastosta karttojen kopiointi vaikka vain omaan käyttöön on mielestäni laitonta.
Eri asia ovat netissä julkaistut kartat. Niitä saa kopioida omaan käyttöön, miksi niitä muuten sinne olisi laitettu. Myydä niitäkään ei tietenkään saa. - vaan, et
olisi.. kirjoitti:
ostaa omat kartat. Kirjastosta karttojen kopiointi vaikka vain omaan käyttöön on mielestäni laitonta.
Eri asia ovat netissä julkaistut kartat. Niitä saa kopioida omaan käyttöön, miksi niitä muuten sinne olisi laitettu. Myydä niitäkään ei tietenkään saa.miksi kirjastossa sitten ylipäätänsä on karttoja?
Eikö ole vähän epäloogista, että lähdet esim. vaeltamaan ja sitten se kartta pitäisi painaa valokuvamuistiisi, vai mitä sä meinaat, että niillä kartoilla sitten sielä tekee??
Ei kyllä omatunto kolkuta pätkääkään, jos karttarosvoille pitäs maksaa muutama tuhat ecua, kun haluaa liikkua maalla, merellä ja ilmassa :) - ymmärrä
vaan, et kirjoitti:
miksi kirjastossa sitten ylipäätänsä on karttoja?
Eikö ole vähän epäloogista, että lähdet esim. vaeltamaan ja sitten se kartta pitäisi painaa valokuvamuistiisi, vai mitä sä meinaat, että niillä kartoilla sitten sielä tekee??
Ei kyllä omatunto kolkuta pätkääkään, jos karttarosvoille pitäs maksaa muutama tuhat ecua, kun haluaa liikkua maalla, merellä ja ilmassa :)kupletin juonta. Kirjaston karttoja ei ole tarkoitettu retkille mukaan otettaviksi tai kopioitaviksi. Tekijänoikeus on karttojen tekijöillä siinä missä kirjailijoillakin. Eihän kirjojakaan saa luvatta kopioida.
Olet väärillä jäljillä, jos nimittelet kartantekijöitä rosvoiksi.
Sinun ajatusmaailmaasi ei taida mahtua kuin toisten hyväksikäyttäminen kaikissa mahdollisissa tilanteissa.
- isompaa
Jos aiot löytää isompaa suhdetta (esim 1:5000) niin menee tilaustyöksi valmiiden paperikarttojen osalta. Sähköisissä karttapohjissa tämä ei tietenkään ole ongelma.
Tietenkin kopiokoneella voi ottaa 200% kopion ja 1:10000 kartasta tulee 1:5000 kartta. Eipä tarvitse ottaa maastoon mukaan lukulaseja. - kirjakaupassa
siellä on karttoja jokalähtöön. Mittakaavat on 1:20 000-1:50 000. Ei kannata tulostaa.
- ostamalla
Mikset ostaisi?
- antero lahdesta
1:20 000 on myös hyvin pieneltä alalta, mutta saatavilla suomalaisesta kirjakaupasta kyllä, viimeistään tilaamalla.
Lapissa esim. 1:100 000 myytävät retkeilykartat riittävät retkeilijälle ja palvelee kymmenen vuotta vähintään kartan laajuuden puitteissa jos alueilla liikkuu usein.
Itselläni Savukoski-Tuntsakartta(1:100 000) ja hamastunturin-saariselkä retkeilykartta (1:100 000)jotka suunilleen 12v sitten ostetut ja pelittää kuten pitääkin edelleen.
Ruunaan ulkoilukartan(1:40 000) ostin muutamavuosi sitten ja metsähallitukselta tilasin matkailukartat no: 16 ja 17 eli pohjoisen yleiskartta joka 1:200 000
Kopioimalla tulee A4 paperia tarpeettomasti ja kartta koskaan yhtenäinen sekä kätevä käsiteltävä jota en suosittele ja ilmaista kopiota ei ole lopulta edes.
Jos kartta maksaa retkeilijälle liikaa sijoituksena, niin on syytä pohtia retkeilyä ollenkaan koska kyseessä halvin sijoitus joka oikeasti tärkeäkin.
Toki ymmärrän jos pienelle alueelle olet menossa maastoon ainoastaan ja tiedät tarkkaan alueen tarvittavat rajat, voit päästä asiassa yhdellä 1:20 000 kartallakin.
Kartan tarkkuus vain tuottaa sen, että jos alueella jotain muuttunut kuten uusia metsäautoteitä jne. niin eksyt, koska kartanlukeminen vaikeutuu....uskomatonta mutta totta.
Kirjakauppaa suosittelen sekä metsähallituksen sivuilla käyden ja tilaten.
Metsähallituksen kartan mukana tulee alueen luonto-opas myös jossa tietoutta alueen kohteista ja kartta sekä opas kätevissä erillisissä muovitaskuissa jotta yhdessä kulkevat mukana reissulla jos toisellakin :) - Lappalaineh
Täältä löytyy https://suomenkartta.fi/lapin-kartta/
- retkikartta
Retkikartta.fi. Sieltä on helppo tulostaa haluamaansa mittakaavaan ja mieleiseensä rajaukseen, ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144