Vista

Onko kellään kokemusta Vistaan yhdistetyn usb-tikun nopeudesta ddr-kampaan verrattuna? Eli jos välimuistia tarvitsisi lisää onko usb.. käyttökelpoinen/nopea? Onkohan missään vertailutestiä siitä?
2282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

>...onko usb.. käyttökelpoinen/nopea?

DDR on RAM:ia ja usb-flash on massamuistia. Nopeusero noin satatuhat(100 000)-kertainen DDR:n hyväksi.

Menet siis vaan kiltisti kauppaan ja ostat lisää RAM:ia että saat sen Vistasi jollain tavalla toimimaan.

Äänestä
  • Edellinen vastaaja on oikeassa nopeuden ja käytännöllisyyden suhteen. Ei niitä voi edes verrata.

    Mutta varmista ensin onko sille fyysisesti tilaa/ teknisesti tukea. Monissa emoleyvissä on nimittäin vielä nykyään rajallinen muistituki. Usein se on max 2Gt, ainakin valmiiksi rakennetuissa "markettikoneissa". Slotit voivat siis olla ns. täynnä.

    Jos tilaa/tuki löytyy, kannattaa se tietysti täyttää niin suurella muistilla kuin lompakko/emolevy antaa periksi. 1Gt:n sallivaan tyhjään paikkaan ei ole kyllä mitään järkeä hankkia 512Gt:n kampaa. Hintaero on niin pieni.

    PS. 512 DDR:n (ehkä jopa 1024:kin) saa muuten tod.näk. vielä edullisemmin kuin vaaditun nopeuksisen flash-muistin.

    t. -S-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja usb-muistitikku kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Vistaan yhdistetyn usb-tikun nopeudesta ddr-kampaan verrattuna? Eli jos välimuistia tarvitsisi lisää onko usb.. käyttökelpoinen/nopea? Onkohan missään vertailutestiä siitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu