DVD n kuva ja ääni pätkii

Ladatessa dvd elokuva koneeseen käynnistyy WinDVD player automaattisesti. Kuitenkin alusta lähtien kuva ja ääni pätkivät koko ajan. Sama toistuu myös Media Playerin puolella. Mikä avuksi? Yritin ladata uusia ajureita HP n verkkosivulta mutta ei auttanut. Ilmeisesti kyseessä vaan jokin muu "säätöhomma"?? Tietäiskö joku että mikä??
2301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laitehallinnassa IDE ATA ja ATAPI ohjaimet->ensisijainen tai toissijaien kanava riippuen kummassa asema on. Katso ettei ole PIO käytössä, vaan Ultra DMA.(jos on PATA asema eikä SATA)

Oletko katsonut tehtävienhallinnasta paljonko on prosessorin käyttö (ettei ole lähelle 100%).
Samoin muistin käyttö.

Sitten jos olisi jokin imagen teko ohjelma, voisi tehdä imagen levystä ja virtuaaliasemalla toistaa sitä.
Vika voisi olla optisessa asemassa (cd/dvd) tai sitten levyssä on likaa tai naarmuja (jollei kaikilla levyillä tee samaa).

Tälläistä tuli näin aluksi mieleen.

Äänestä
  • mutta edelleen pätkiminen jatkuu. Ja todellakin myös kaikki uudet DVD levyt tekee samaa.Vaihdoin toisen aseman Pio sta pois, mutta edelleen sama vika... Kun laitehallinnassa klikkasin ensisijaisen ja toissijaisen kanavan kohdalla oikeaa nappia niin yläpalkkiin samaan ruutuun tuli pikku ikoni jossa tietokoneen näyttö ja ruksi päällä ja toisessa kieltomerkki näytön päällä???
    Olen aika kädetön kun pitää tehdä jotain säätöjä tietokoneeseen, joten kyseistenkin tietojen löytämiseen meni jonkin verran aikaa.... ;)
    Löysin myös tehtävienhallinnan, jossa vaikuttaisi että muistia on reilusti käytettävissä.
    En tiedä mitä tarkoittaa PATA tai SATA asema??
    Miten levystä voi tehdä imagen ja miten toimii virtuaaliasema??
    Ymmärrän kyllä että on tosi vaikeaa auttaa tietokoneongelmissa kun ei ole paikanpäällä näkemässä itse vikaa, mutta paljon kiitoksia jo edellisestäkin avusta ja viitsimisestä auttaa!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Probleema kirjoitti:

Ladatessa dvd elokuva koneeseen käynnistyy WinDVD player automaattisesti. Kuitenkin alusta lähtien kuva ja ääni pätkivät koko ajan. Sama toistuu myös Media Playerin puolella. Mikä avuksi? Yritin ladata uusia ajureita HP n verkkosivulta mutta ei auttanut. Ilmeisesti kyseessä vaan jokin muu "säätöhomma"?? Tietäiskö joku että mikä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu