Haluaisin tietää ennen kuin ostan kyseisen leijonakunigas dvd:n onko ääninäyttelijöitä muutettu tms. Kun olen pettynyt pienen merenneidon juhlajulkaisuun..ei ole yhtään sama kuin vhs:llä...lokki ei ole sama lauja on muutettu yms!Kuulostaa ihan huonosti dubatulta halppis leffalta...sentään ruususessa on mahdollista ottaa alkuperäiset äänet katsellessa.Kuulostaa tyhmältä ehkä mutta mulle on tärkeää. Kiitos.
Leijonakuningas
4
1838
Vastaukset
- NoJopas
Leijonakuninkaan juhlajulkaisussa on se sama ja ainoa suomidubbi kuin aikoinaan teatterissa ja videolla. Eli Palo, Petelius, Romberg, Kerosuo ja kumppanit.
Pienen merenneidon suomidubbi on uusittu 90-luvulla eli sulla on ilmeisesti ollut vanhin vhs-julkaisu, jossa Arielina on Johanna Nurmimaa jne. Ei tuo juhlajulkaisun dubbi (Arielina Nina Tapio) ole edes kovin uusi.
Vuosien saatossa on uusittu myös mm. Bambin dubbi.
Alkuperäiset ääniraita, eli englanninkielinen pitäisi musta löytyä ihan joka leffan dvd-julkaisusta. Ihan ekoista dvd:eistä en ole satavarma, mutta luulisin että löytyy.
Usein löytyy myös muita dubbeja, vähintään ruotsi, tosinaan kaikkea norjasta venäjään.- meinaat tuon
leijonakuninkaan ostaa ? On ollut hakusessa jonkun aikaa. Ei löydy divareista, ei anttiloista ei sitten mistään. Cdon.com ei tunne...Kerro heti, jos tiedät mistä sen saa, niin menen välittömästi hakemaan.
- NoJopas
meinaat tuon kirjoitti:
leijonakuninkaan ostaa ? On ollut hakusessa jonkun aikaa. Ei löydy divareista, ei anttiloista ei sitten mistään. Cdon.com ei tunne...Kerro heti, jos tiedät mistä sen saa, niin menen välittömästi hakemaan.
Leijonakuningasta ei pitäisi mistään löytää uutena. Uusi julkaisu tulee sitten joskus, tuskinpa ihan lähivuosina.
Huuto.net taitaa olla varmin paikka tuo löytää, mutta hintaa saattakin sitten olla siinä 30 euron tienoilla.
Divareita kannattaa pitää silmällä, itse löysin vielä viime keväänä juhlajulkaisun divarista, muoveissa kansi hieman auringon haalistama, hinta 10e.
Videon voi löytää videovuokraamoista, joissa on usein tapana myydä vhs:t pois. - KyynelKyynel
NoJopas kirjoitti:
Leijonakuningasta ei pitäisi mistään löytää uutena. Uusi julkaisu tulee sitten joskus, tuskinpa ihan lähivuosina.
Huuto.net taitaa olla varmin paikka tuo löytää, mutta hintaa saattakin sitten olla siinä 30 euron tienoilla.
Divareita kannattaa pitää silmällä, itse löysin vielä viime keväänä juhlajulkaisun divarista, muoveissa kansi hieman auringon haalistama, hinta 10e.
Videon voi löytää videovuokraamoista, joissa on usein tapana myydä vhs:t pois.No itse oon juuri huuto.netistä ostanu leijonakuninkaan ihan ok hintaankin..mua vaan harmittaa edelleen se merenneito..ei vaan pääse yli.hehe!Se on vaan suuri järkytys kun on ns. pitänyt niitä ääniä ainoana oikeana...No täytyy pitää hyvää huolta videokasetista muista disney videoistani:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis642255Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 611078
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön245904- 39780