Demareilla on nyt henki kysymyksessä. Jos se joutuu olemaan oppositiossa seuraaviin vaaleihin saakka, sen on mahdoton sitten enää nousta.
Jos kokoomuksen ministerit eivät olisi töppäilleet, heitä ei pidättelisi enää mikään. Kansan mielipiteen pelossa ovat nyt vähän hiljempää, mutta selväksi tekivät, että tekevät miten tahtovat. Jyrätyksi tulee niin presidentti kuin pääministerikin.
Demareille tämä on kohtalokasta, keskusta pääsee apupuolueeksi.
Jos kokoomuksen ministerit eivät olisi töppäilleet, heitä ei pidättelisi enää mikään. Kansan mielipiteen pelossa ovat nyt vähän hiljempää, mutta selväksi tekivät, että tekevät miten tahtovat. Jyrätyksi tulee niin presidentti kuin pääministerikin.
Demareille tämä on kohtalokasta, keskusta pääsee apupuolueeksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
PORVARI PELLE!
Suoraan Raamatusta:
"Herra, anna heille anteeksi, sillä he eivät osaa erottaa oikeaa kättä vasemmasta".
Eikös TEHYn johtaja Laitinen-Pesola ole myös kokomusta? Ei omaa soppaansa syövät. Valehtelijoiden ja ketkuttelijoiden puolue koko kokoomus!
Siellä on tiukka paikka myös kokoomuksen Risikolla ja keskustan sairaanhoitaja/Tehyn valtuuston varapuh.johtajalla Paula Sihdolla. Tukeako valitsijaryhmiään, vai antaako hallituksen kaatua.
Yksi asia on varmaa: demareista ei ole keittämänsä sopan syöjiksi.
Olt siis sitä mieltä että tehyn puheenjohtaja kuuntelee demareita ja tekee asiat niinkuin demarit käskevät.Niinkö on asia sinun mielestäsi?
Ottaisit nyt ensin selvää mitä puoluetta tehyn pj. edustaa niin mielipiteesi taitaisi olla hiyukan erilainen.
Jos sinulla olisi mahdollisuus saada huomattava palkankorotus, kieltäytyisitkö tarjottavasta avusta sillä perusteella, että se tulee väärältä taholta.
Kyllähän se on niin, että oma suu ensin, katotaan sitten niitten periaatteiden.
Joo olet oikeassa.Oma suu ensin ja sitten muut jos jotain jää.
Muttä kyseessähän on historiallinen ns.porvarillinen lakko.Sillä tehyhän on STTK:n alainen ammattiliitto.
On siis aivan turhaa syytellä demareita ja SAK:ta.
Hehän eivät sekaannu tehyn asioihin millään tavalla.
Juuri siksi, että kyseessä on tämä porukka, on aihetta epäillä juonimista.
SDP:n kuihtumisen estäminen on nyt ensisijaista. Keinolla millä hyvänsä hallitus olisi saatava pelastumaan.