lapsettomuushoitojen kautta

Miten tarkasti on lasketut ajat pitäneet paikkansa?
Esikoinen luomuna ja sillon meni kolme viikkoa yli ja nyt hoitojen kauttaraskaaksi vaikuttaakohan asiaan??
2208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..hoidoista alkunsa saaneet lapset ovat useasti hiukan ennenaikaisesti syntyneitä ja hieman pienempi painoisia.

Näiden seikkojen vuoksi meillä vauvaa halutaan ultrata ylimääräisen kerran noin viikolla 30, että tiedetään kasvun etenvän tasaisesti.

Riippuu varmasti myös hoidosta. Inssi ja IVF ovat täysin erilaiset hoidot ja vauvan alkukin näissä täysin erilainen.

Äänestä

Eka ivf-hoidoilla. Syntyi 42 0. Painoi 3800g. Olen kuullut enemmän yliaikaisuuksista kuin ennenaikaisuuksista! Raskauden kesto on biologinen, jokaisella erilainen. Ei riipu "yleisestä" la. käsitteestä.

Toka raskaus on luomu ja rv7 meneillään :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskaaksi? kirjoitti:

Miten tarkasti on lasketut ajat pitäneet paikkansa?
Esikoinen luomuna ja sillon meni kolme viikkoa yli ja nyt hoitojen kauttaraskaaksi vaikuttaakohan asiaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu