Sotkamon kunnan hyvää palvelua: Kajaanissa kirjoilla, asutaan kumminkin mökillä Sotkamossa vakituisesti ja Sotkamo auraa tien, jotta pääsee kulkemaan töissä, tien varralle ei muuta asutusta. Näin Sotkamo tukee Kajaanilaisia ja antaa hyvät edut, veromarkat tulee Kajaaniin ;), mutta Sotkamollahan on varaa tähän !
Sotkamon hyvää palvelua Kajaanilaiselle !
Onko mummot ilman aurausta
3808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aivan juuri näin. Täällä Kajaanissa on ainainen itku ja hammasten kiristely tämän kunnan kanssa teutaroidessa. Aina onllaan köyhiä ja kippeitä. Ja kun ei muuta keksitä, liitytään yhteen toisen köyhän kanssa. Ja kas, taas ollaan entistäkin köyhempiä!
Sotkamolla on draivi päällä.Siellä ei takerruta lillukanvarsiin vaan annetaan palaa vaan. Minusta on aina mukava hypätä pyörän selkään ja piipahtaa Sotkamossa vaikkapa vain nauttimassa atmösphääriä; Se on ihan erilainen, vapaat tuulet puhaltelevay, poissa on turha ahdasmielisyys, valittaminen ja kyylääminen.
kyllä on johonkin. Mutta esim koulujen homekiinteistöihin ei markkoja löydy.
Väitän, että esim. opetukseenkaan ei yläasteella
satsata niin paljon kuin Kajaanissa.
Josko vähän selventäisit yksioikoiselle. Miten vakituinen asuinkunta, jossa tietenkin olet kirjolla, ei olekkaan verotuskuntasi??
Taidat kuitenkin omistaa asunnon Kajaanista ja "asua" siellä.