madotus

kikula

moi

voisiko joku asian tunteva kertoa hevosten madotuksesta... et kuin usein sitä annetaan ja miten sitä annetaan niinku jonain kuureina vai miten?

ja mistä niitä saa ostettua ja paljonko ne maksaa?

milloin niitä annetaan?

sekotetaanko ne johonkin ruokaan vai annetaanko suoraan hepan suuhun jolai ruiskulla?


kiitos-

7

9423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soitetaan

      kunnan eläinlääkärille että kirjoittaa reseptin apteekkiin ja kummallekin hevoselle pruutataan ruiskun määrä tahnaa hammaskolosta suuhun neljä kertaa vuodessa. Helppo rasti.

      • nuttttttttMUT

        voi sen hakea matolääkkeen ihan ittekki apteekista, noin hevosen painoa vastaava määrä vaan pruutataan hepan kielen taakse, ei ole vaikea homma;) ihan simppeli homma. pruutta vaan käteen ja työnnetään hevosen suuhun suupielen sivusta niin kauas kuin mahollista ja pruut, niin simppeliä.


      • tarvita, ellei
        nuttttttttMUT kirjoitti:

        voi sen hakea matolääkkeen ihan ittekki apteekista, noin hevosen painoa vastaava määrä vaan pruutataan hepan kielen taakse, ei ole vaikea homma;) ihan simppeli homma. pruutta vaan käteen ja työnnetään hevosen suuhun suupielen sivusta niin kauas kuin mahollista ja pruut, niin simppeliä.

        sitten tosiaan osaa..mut tosiaan ei ole vaikea homma ja säästyy lekurin palakalta


      • juu kuule
        tarvita, ellei kirjoitti:

        sitten tosiaan osaa..mut tosiaan ei ole vaikea homma ja säästyy lekurin palakalta

        pöllö. Koska kaikenkattava matolääke on reseptilääke, el.lekuri soittaa reseptin koska ilman sitä ei saa. Kyllä osaan ihan itse lääkkeen sitten antaa. Haloo.


      • kikura
        juu kuule kirjoitti:

        pöllö. Koska kaikenkattava matolääke on reseptilääke, el.lekuri soittaa reseptin koska ilman sitä ei saa. Kyllä osaan ihan itse lääkkeen sitten antaa. Haloo.

        kiitos vastauksista.. eli voiko vaan marssia mihinkä tahansa apteekkiiin ja pyytää matolääkettä vai tarviiko siihen sen reseptin?

        ja annetaanko sitä sitte esim viikon ajan päivittäin vai miten ja monta kertaa päiväsä?


    • polle1

      Hevosen matolääkkeen saa apteekista ilman reseptiä. Se on aivan "riittävän tujua tavaraa", joten e.lääkäri on turha tässä asiassa. Hinta muistaakseni jotain 10e luokkaa.

      Aikuinen hevonen pitää madottaa väh. 2 kertaa vuodessa: keväällä kun laidunkausi alkaa ja syksyllä kun se loppuu. Jotkut madottavat pollen vielä kesällä, ja jotkut jopa talvella, mutta itse olen pitäytynyt 2 kerrassa. Ja hyvin on riittänyt.

      Kerralla annetaan hevosen painon mukaan sitä tahnaa, joka on isossa ruiskussa/tuubissa. Annosteluohjeet ovat kyllä lääkkeen ohjeissa, joten sinun tarvitsee vain tietää suurin piirtein pollen paino.

      Ja tahna kannattaa annostella suoraan suuhun, joskin esim. kauraankin voi sekoittaa (mutta heppa ei välttämättä halua syödä sitä, kun ei ole herkkua). Ota riimusta kiinni, toisella kädellä työnnät ruiskun (joka on aika iso) suupielestä sisään ja pruittaat tahnan mahd. syvälle kielen taakse. Jos jää liian eteen, polle herkästi "sylkee" tahnan pois. Harjoittelemalla oppii, ei ole vaikeaa.

    • madotan

      2-4 kertaa vuodessa... sekotan lääkkeen ruokaan, koska suuhun laittaminen ei onnistu tämän tapauksen kanssa... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5960
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5545
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5237
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3235
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1811
    Aihe