tetrat nyppii taistelukalaa

Missä voisi olla vika kun neontetrat nyhtävät taistelukalan pyrstöä? Akvaario on vasta pari viikkoa vanha. Olen kyllä vaihtanut ahkerasti vettä, joten siitä se ei pitäisi olla kiinni. Onko kyse jostain reviirijutusta vai mistä? Ja palautuukohan se pyrstö siitä ennalleen jos nyppiminen loppuu?
5318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos akvaario on pari viikkoa vanha, siellä ei pitäisi olla vielä kaloja. Akvaarion pitää kypsyä n. kolme viikkoa ennen kaloja

Äänestä

Se olisi hyvä tietää että minkä kokoinen akvaario se on??

Äänestä
  • Hei,
    yleensä neontetrat ovat kilttejä, joten katso tasoittuuko nyppiminen uutuudenviehätyksestä. Ja nyt ikävämpiöä uutisia: neontetrat ja taistoukko eivät oikein sovi lämpötilavaatimuksiltaan yhteen. Taistisherra tarvitsee vähintään 27 asteisen veden kun taas neontetrat viihtyvät alle 25 asteisessa. Vaikka kyseessä ei ole kuin muutaman asteen ero, se on kaloille aika paljon. Lämpimämmässä neontetrat saattavat sairastella ja yleensä elävät lyhyemmän elämän. Kardinaalitetrat, jotka ovat samannäköisiä kuin neontetrat pitävät taas taiston kanssa samasta lämpötilasta.

    Äänestä

minkä kokoiseen akvaarioon olet lykännyt kaverukset?
menepäs lainaamaan/ostamaan kirja tai etsi netistä tietoa tuosta akvaarion hoidosta. kuulostaa hieman erikoiselta että akvaario on pari viikkoa vanha ja olet jo kerennyt tiuhaan tahtiin vaihtamaan sinne vettä..
ja vihjeeksi kaikkiin kalakauppiaisiin ei sitten ole luottamista.. "juu 60 litrainen on ihan hyvä ekaksi.. juu kyllä ne tiikerinuoliaiset ja kultakalat sinne sopivat.."

Äänestä

itsellänikin on neontetroja sekä taistelukaloja ja ne ovat eläneet sovussa toisiaan nyppimättä.montakos neontetraa omistat?Jos niitä on vain pari niin voisit koittaa auttaisiko muutaman yksilön lisä hankinta....todella usein kalat härnäävät toisiaan jos ne elelevät liian pienessä akvaariossa tai liian pienessä parvessa,veikkaisin sinun ongelmasi olevan tuo viimeksimainittu...toisaalta oletko nähnyt neontetrojesi nyppivän taistelu kalojesi pyrstöä??syynä voisi olla toki eväruttokin....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä hätänä kirjoitti:

Missä voisi olla vika kun neontetrat nyhtävät taistelukalan pyrstöä? Akvaario on vasta pari viikkoa vanha. Olen kyllä vaihtanut ahkerasti vettä, joten siitä se ei pitäisi olla kiinni. Onko kyse jostain reviirijutusta vai mistä? Ja palautuukohan se pyrstö siitä ennalleen jos nyppiminen loppuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu