Suoritin eilen normaalin syyshuollon meille uuden veneen moottorille. Kaikki meni ihan normaalilla rutiinilla polttoainesuodattimen ilmaamiseen asti. Koneemme Yanmar 2GM20 ei suostunut sitten millään ilmaantumaan. Vaikka kuinka yritin pumpata polttoainetta, pyöritellä konetta jne, polttoainesuodattimelle ei tullut polttoainetta. Esisuodatin/vedenerotin ilmaantui aivan normaalista. Melkein tunnin pelleilyn jälkeen minulla naksahti päässä, iskin virrat päälle ja moottorin käyntiin. Moottori käynnistyi käytännössä välittömästi.
Voisiko joku nyt selittää mitä tapahtui, koska kone kävi käynnistämisen jälkeen vartin verran ja polttoainesuodattimella ei ollut polttoainetta ennen käynnistystä? Onko tämä kone sittenkin itseilmaavaa mallia?
Yanmarin ilmaaminen
12
10711
Vastaukset
- YSB-8
Onko 2GM:ssä sähköinen polttoaineen syöttöpumppu? Jos on, virrat pitää luonnollisesti kytkeä päälle ilmatessa, jotta pumppu toimii ja polttoaine virtaa.
Itselleni tosin sattui sellainen tapaus, että Yanmar YSB-8:n sähköinen syöttöpumppu sanoi sopimuksensa vähitellen irti. Tämä ilmeni ilmatessa siten, ettei polttoainetta tullut kuin vaivalloisesti jos ollenkaan. Kone kävi silti vielä useita tunteja ennenkuin pumppu hyytyi lopullisesti.- ole manuaalipumpulla
Minulla on sellainen mielikuva, että 2G20:ssä on manuaalinen pumppu, jota pitää pumpata ilmaamisen suorittamiseksi. Ilmaamista en ole kuitenkaan koskaan suorittanut kyseiselle koneelle, joten vastausta en osaa antaa kysymykseen.
- yanmaristi
Se polttoaineen pumppu on aika hankala käyttää käsin, ainakin mulla tossa samanlaisessa koneessa. Itsekin otin pumpun irti, jotta tajusin sen sielunelämän. Ensinnäkin, käsivivussa on mulla tajuttoman pitkä löysä liike, ja sitten on pirun jäykkä lyhyt liike, millä pumppaus vasta tapahtuu, kun se käsivipu painaa sisäistä käyttövipua tosi lyhyellä varrella. Toiseksi, jos kone on pysähtynyt sellaiseen asentoon, että käyttönokka painaa valmiiksi pumpun sisäistä käyttövipua, niin vaikka kuinka painelee, niin mitään liikettä ei saa pumpulle aikaiseksi. Olen ilmannut suodattimet monta kertaa niin, että ilmausruuvit auki, ensin vedenerottimelta ja sitten hienosuotimelta, puolipuristukset päälle ja startilla kone pyörimään. Kun vedenerottimalla on tarpeeksi kamaa, vielä hiukan pyöritystä ja hienosuotimen ruuvi kiinni. Puristukset päälle ja kone käyntiin. Puolipuristuksilla startti pyörittää iloisesti konetta ja pumppu pumppaa hyvin ja ilmaus hoituu. Kertaakaan en ole suuttimille asti ilmannut, aina on lähtenyt pelkillä suotimien ilmauksilla, koska en ole ajanut koskaan säiliötä tyhjäksi. Jos ajaa tyhjäksi, niin silloin tietty kaikki linjat tyhjenee ja varmaan pitää myös suuttimille asti ilmata. Huollossahan otetaan vaan "suodattimilliset" välistä ainetta pois, joten ilmaustarvekaan ei ole "täydellinen".
Satuinpa kerran paikalle seuramme satamassa maleksiessani, kun kaverilla oli pienoisia vaikeuksia. Oli ilmaillut konetta js homma sisälsi pitkiä starttauksia. Lopulta kone ei pyörinyt ollenkaan. Syy: sylintereissä vettä. Raakavesipumppu tietysti työntää sitä ihan tunnottomasti pakoputkeen riippumatta siitä käykö kone vai pyöritelläänkö sitä startilla.
- yanmaristi
sepe.teus kirjoitti:
Satuinpa kerran paikalle seuramme satamassa maleksiessani, kun kaverilla oli pienoisia vaikeuksia. Oli ilmaillut konetta js homma sisälsi pitkiä starttauksia. Lopulta kone ei pyörinyt ollenkaan. Syy: sylintereissä vettä. Raakavesipumppu tietysti työntää sitä ihan tunnottomasti pakoputkeen riippumatta siitä käykö kone vai pyöritelläänkö sitä startilla.
Toi oli hyvä huomautus, mutta ainakin minulla se polttoainepumppu puskee hyvin kamaa niin, ettei pitkiä pyörityksiä edes tarvitse suodattimien vaihdon yhteydessä. Jos on lyhyt pakoputki, niin silloin varmasti syytä olla tarkkana, ettei saa vettä sylintereihin.
- Joakim
Lauantaina ilmasin 1GM10:n ulkoisen ja koneessa olevan suodattimen puhdistusten jälkeen. Avasin koneen suodattimen ilmausruuvin ja pumppasin ehkä 5 min, kunnes löpöä tuli. Sitten vielä pumpun ilmausruuvin, jota varten ei tarvinnut montaa pumppausta tehdä. Lähti heti käyntiin ko. operaation jälkeen.
Oliko pitänyt avata myös ulkoisen suodattimen ilmausruuvi? Toimiiko se vaikka pumppu on vasta sen jälkeen ja tankki alapuolella? - Merikarju
Minulla Volvo-Penta MD2020, joka alkukesällä vähän aikaan käytyään pysähtyi. Kun en saanut vikaa selvitettyä, kutsuin ammattilaisen sitä katsomaan. Hän yhtenä työvaiheena, polttoainesuodatinta tutkiessaan ilmasi koneen ja siinä yhteydessä sanoi, ettei ikinä jaksa pumpata käsipumpulla polttoainetta niin kauan kuin tarvitaan. Hän pyysi minua kunkin sylinterin kohdalla hetkeksi pyöräyttämään konetta starttimoottorilla. Kun olin ruoritolpalla en kylläkään nähnyt mitä hän kussakin vaiheessa konekopan alla teki.
- Asian miettinyt
jaksa pumpata käsipumpulla. Teenkin homman tavallisen käsikäyttöisen öljyntyhjennyspumpun avulla seuraavasti. Uudet suodattimet paikoilleen, ja sitten viimeisen suodattimen taakse yhdistän öljyntyhjennyspumpun kumiletkun avulla. Pari vetoa, niin suodattimet ovat täynnä polttoainetta. Öljyntyhjennyspumppu irti ja suuttimille menevä putki takaisin kiinni, ja ei kun starttaamaan. Ei tule edes hiki.
- diesell
Vielä helpommalla pääset kun vedät puukolla
polttoaineletkun poikki ja laitat sähköisen
polttoainepumpun väliin, ei maksa montaa euroa ja
asennus kestää vartin. Johdot voit jättää kie-
pille pumpun viereen. Ilmatessa painat
ne hetkeksi akunnapoihin kiinni. Toimii kuin
pläkki. - Kusessa olette
diesell kirjoitti:
Vielä helpommalla pääset kun vedät puukolla
polttoaineletkun poikki ja laitat sähköisen
polttoainepumpun väliin, ei maksa montaa euroa ja
asennus kestää vartin. Johdot voit jättää kie-
pille pumpun viereen. Ilmatessa painat
ne hetkeksi akunnapoihin kiinni. Toimii kuin
pläkki....Ja sitten kun merellä se sähköinen pumppu heittää pyyhkeen kehään hapettumisen tai oikosulun takia, niin kusessa ollaan.
- olla
Kusessa olette kirjoitti:
...Ja sitten kun merellä se sähköinen pumppu heittää pyyhkeen kehään hapettumisen tai oikosulun takia, niin kusessa ollaan.
Se sähköpumppu päästää polttoaineen vapaasti läpi. Ainakin ne kaksi, joista minulla on kokemusta. Itse asiassa vähän yllätyin, kun nykyiseen systeemiin sähköpumpun asensin. Samalla tuli vaihdettua polttoainesuodattimen elementti ja kun aioin ruveta ilmaamaan, totesin, että sähköpumppu olikin sen jo tehnyt. Ei kai mene kaikissa moottoreissa näin, mutta itsensä ilmaavat ovat muutenkin mukavampia.
- diesell
Kusessa olette kirjoitti:
...Ja sitten kun merellä se sähköinen pumppu heittää pyyhkeen kehään hapettumisen tai oikosulun takia, niin kusessa ollaan.
Et näytä ymmärtäneen asiaa oikein: pumppu otetaan
käyttöön vain ilmauksen ajaksi (johdot painetaan
akun napoihin). Muun ajan polttoaine virtaa vapaasti pumpun läpi, eikä pumpulla ole mitään
tekemistä polttoaineen pumppaamisen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135273
- 675064
- 914134
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753620Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603218- 432801
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️541939- 401800
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381663