Metsäjänis vai rusakko?

Katzi

Bongasin tuossa äsken rantapolulla jäniksen ja ihmettelen mahtoiko kyseessä olla rusakko vai metsäjänis? Kokoa en osaa lähteä arvioimaan, kun ei ole vertailukohtaa, mutta väriltään pupu oli ruskea ja sen takapää oli vaaleampi, harmahtava. Korvien kärjet olivat mustat, samoin kuin hännän yläosa. Koulun biologian tunneista on niin kauan aikaa, etten erota metsäjänistä ja rusakkoa toisistaan, joten apu olis tarpeen!

7

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräs

      rusakolla on musta häntä ja se on metsäjänistä isompi.

      • Katzi

        Tiedän toki, että rusakko on metsäjänistä isompi, mutta kun en tiedä tarkkaan minkä kokoisia ne ovat, niin paha mennä sanomaan koon perusteella mikä tuo tämäniltainen pitkäkorva sitten oli. Onko rusakolla häntä kokonaan musta?
        Tuolla kaverilla kun oli häntä musta vaan siitä päältä ja valkoinen alta.


    • Nilla
      • Katzi

        Kyllä se eilinen jänö rusakolta näytti. Tokkopa täällä pääkaupunkiseudulla edes metsäjäniksiä näkyisi. Rusakko taitaa olla enemmän sellainen city-pupu. Kiitti linkkivinkistä! =o)


    • Syyhykärmes

      Rusakkohan se vaikka eipä sillä taitane olla sen kummempaa merkitystä kumpiko se on...pääasia että hyvin pomppii =)

      • Katzi

        Juu kyllä näytti hyvin pomppivan! Oikein nätti otus oli. Kiinnosti vaan tietää, oliko se rusakko vai metsäjänis, kun oma lajituntemus lepää kovin hataralla pohjalla. Nyt osaan vastaisuudessa erottaa puput toisistaan! =o)


      • Syyhykärmes
        Katzi kirjoitti:

        Juu kyllä näytti hyvin pomppivan! Oikein nätti otus oli. Kiinnosti vaan tietää, oliko se rusakko vai metsäjänis, kun oma lajituntemus lepää kovin hataralla pohjalla. Nyt osaan vastaisuudessa erottaa puput toisistaan! =o)

        Hyvä että pomppii...on siis vieterit kunnossa =)

        Suomessa voi tavata kolmea pupu lajia jos ei kania lasketa mukaan!!

        Ja tässä ne ovat. Metsäjänis,rusakko ja pääsiäispupu jota harvemmin kyllä tapaa muulloin kuin keväällä =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      96
      6366
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3180
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe