niinkin yksinkertainen lauseita, kuin: minä toivon, että tulevaisuudessa asuisin omakotitalossa ja minulla olisi kaksi kissaa. Toivon, että saisin suoritettua ylioppilastutkinnon ja haettua jatkokoulutukseen yliopistoon tai ammattikorkeakouluun.
apua!miten sanotaan ruotsiksi..
n0000
82157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jag hoppas, att i framtiden skulle jag bo i ett bostadsjus och ha två katter.
svenska är det bästa språket!
Jag hoppas, att jag i framtiden skulle bo i (ett) egnahem och ha två katter. Jag hoppas att jag skulle ta studenten och söka till universitetet eller till en högskola.
näin mä pistäisin. en oo varma kaikista pikkujutuista kun ruotsi meni jo :) mutta kon su kie pre tarkoittaa, että "att i framtiden skulle jag bo" menee väärin, ainakin mun mielestä.
niihä se oli, yritinpä vaa leveillä. ;D Men värkligen pratar jag svenska jättebra.. :)
lausehan alkaa ajanmääreellä joten näin.
niin ja ei pilkkuja!
=> jag hoppas att i framtiden skulle jag bo i ett bostadsjus och jag skulle ha två katter.
jag hoppas att jag tar en studentexam och söker till förlägninutbildning universitetet eller (ammattikorkeakoulu)
kääntyy ajanmääreen jälkeen :0
Jag hoppas att jag i framtiden skulle bo i ett egnahemshus och ha två katter. Jag hoppas också att jag skulle lägga studentexamen och att jag skulle kunna söka in vid ett universitet eller en yrkehögskola.
en laittanu tohon sitä jatkokoulustusjuttua, kun se on vähän vaikea ruotsiksi muotoilla sillee. mut näi mä sen sanoisin. :>
että tuo on väärin. edellä kirjoitettu on oikein. sanajärjestys kääntyy..
sivulauseen sanajärjestys: KON SU KIE/AJANMÄÄRE PRE
--att jag i framtiden skulle--