Terve!
Eli mulla olisi aivan typerää juttua tässä näin, mutta mä haluaisin, siis nimenomaan HALUAISIN alkaa käyttään jotain lieviä aineita... Tämä ei ole vitsi, mutta toivoisin jonkun vastaavan. Omasta tahdostahan nämä muutkin ovat varmasti aloittaneet.
Mulla on aivan "terve" elämä... Mutta musta alkaa kuukausi kuukaudelta tuntua siltä, että nämä ns. "hampistit", sun muut, tuntevat suurta yhteenkuuluvuutta -enkä osaa sitä selittää...
*hmh...* Ei olisi paha olla ns."lievästi sekaisin" -nyt kaipaisinkin teiltä KÄYTTÄJILTÄ tietoa. EN MITÄÄN VALISTUSTA, vaan oikeaa TIETOA heiltä, jotka käyttävät!
Eli:
-Hyviä puolia hampun polttamisesta?
-Huonoja puolia?
-Sivuoireita?
-Minkä ikäisenä aloit käyttää?
-Kuinka usein poltat hamppua?
-Oletko houkutellut kavereitasi mukaan?
-Liittyykä esim. hamppuun minkäänlaisia "näköharhoja" sen kummemmin, kuin esim. alkoholin käyttöön??
No joo. En mä nyt aivan tietämätön asiasta ole, koska muutama tyyppi käyttää, jotka tiedän ja aiheesta on tultu juteltua ja luettua eri lähteistä.
Kiitti, vastauksia!
-Hampistiksi isona?-
Eli mulla olisi aivan typerää juttua tässä näin, mutta mä haluaisin, siis nimenomaan HALUAISIN alkaa käyttään jotain lieviä aineita... Tämä ei ole vitsi, mutta toivoisin jonkun vastaavan. Omasta tahdostahan nämä muutkin ovat varmasti aloittaneet.
Mulla on aivan "terve" elämä... Mutta musta alkaa kuukausi kuukaudelta tuntua siltä, että nämä ns. "hampistit", sun muut, tuntevat suurta yhteenkuuluvuutta -enkä osaa sitä selittää...
*hmh...* Ei olisi paha olla ns."lievästi sekaisin" -nyt kaipaisinkin teiltä KÄYTTÄJILTÄ tietoa. EN MITÄÄN VALISTUSTA, vaan oikeaa TIETOA heiltä, jotka käyttävät!
Eli:
-Hyviä puolia hampun polttamisesta?
-Huonoja puolia?
-Sivuoireita?
-Minkä ikäisenä aloit käyttää?
-Kuinka usein poltat hamppua?
-Oletko houkutellut kavereitasi mukaan?
-Liittyykä esim. hamppuun minkäänlaisia "näköharhoja" sen kummemmin, kuin esim. alkoholin käyttöön??
No joo. En mä nyt aivan tietämätön asiasta ole, koska muutama tyyppi käyttää, jotka tiedän ja aiheesta on tultu juteltua ja luettua eri lähteistä.
Kiitti, vastauksia!
-Hampistiksi isona?-
Vastaukset 23
Vanhimmat
-Hyviä puolia hampun polttamisesta?
Kiva olo helposti, ei kankkusta, ei vieroitusoireita, ei aiheuta riippuvuutta niinkuin alkoholi.
-Huonoja puolia?
Täällä ainakin huono saatavuus. Virkavalta ja typerä lainsäädäntö.
-Sivuoireita?
No ei. Tai siis alkaa janottamaan, mutta siitä selviää vedellä tai limsalla.
-Minkä ikäisenä aloit käyttää?
Jotain parikymppisenä vuoden verran pössyttelin.
-Kuinka usein poltat hamppua?
Silloin kun huvitti, lähinnä viikonloppuisin.
-Oletko houkutellut kavereitasi mukaan?
En tietenkään, minut houkuteltiin mutta ihan vapaaehtoisesti kokeilin.
-Liittyykä esim. hamppuun minkäänlaisia "näköharhoja" sen kummemmin, kuin esim. alkoholin käyttöön??
Ei havaintoja sellaisesta.
Ai haluisit?? No huh.. Mä käytän joskus pilvee, siit tulee sellanen jännä fiilis, mut ei se mun mielest nii ihmeellistä oo.. Pilvessä ei oo oikeestaa mitää haittavaikutuksia, muuta ku jotkut voi tulla vähän skitsoks.. Kokeile ni tiedät!
Jos yhtään oot järkevä homo sapiens, et kajoa mihkään asteisiin huumeisiin. Unohda moinen höpinä, se on vaan askel aina kohti rankempia aineita
"Jos yhtään oot järkevä homo sapiens, et kajoa mihkään asteisiin huumeisiin. Unohda moinen höpinä, se on vaan askel aina kohti rankempia aineita "
-Ihan totta puhut! Varsinkin viinasta kannattaa pysyä mahdollisimman kaukana!!
Kannabisriippuvuus on fyysisiltä oireiltaan lievempi kuin alkoholi- tai tupakkariippuvuus. Henkinen riippuvuus lienee alkoholin tasoa. Niinpä oikeastaan kannabisriippuvuudesta puhuminen on turhaa, pitäisi puhua kannabistottumuksesta. Vaikka kannabis ei olekaan haitaton aine, on se yksi maailman turvallisimmista päihteistä. Kannabis sinällään ei ole mikään portti kovempiin aineisiin, mutta mafialta ostettu kannabis voi olla, sillä humemyyjän intresseihin kuuluua tarjota ilmaisia näytepakkauksia esim. amfetamiinia. Kasvata hamppusi kotona niin maailma pelastuu.
Huumeriippuvuudesta puhuttaessa on aivan TURHA alkaa selittämään alkoholin haitoista ym.vastaavasta.Mikä siitä tekee niin vaikeaa myöntää huumeidenhaittavaikutukset ja riippuvuus huumeista?
Tiesitkö, että yleistämällä kaikki laittomat päihdeaineet (näin uskon, että tarkoituksesi oli tehdä) huumeiksi, rinnastat hampun ja heroiinin. Hamppu on alkoholia ja tupakkaa miedompi päihde, mutta heroiini on erittäin voimakas päihde, joka usein johtaa ns. huumehelvettiin. Hamppua ja heroiinia ei yhdistä muu tekijä kuin että kumpikaan niistä ei ole Suomessa toistaiseksi laillinen päihde.
Puhumalla huumeista könttänä annat nuorisollemme kuvan, että huumeet ovat kaikki samanlaisia, mikä ei pidä paikkaansa. Siis vaikka itse koetkin syvää inhoa huumeiden käyttäjiä kohtaan, älä tituleeraa heitä huumehörhöiksi, tai puhu yleisesti huumeista, vaan ainekohtaisesti. Muuten annat nuorisollemme väärän kuvan ja kenties sen luettuaan jokunen nuori saattaa lipsahtaa koviin aineisiin. Kaikki tämä vain sen vuoksi, että haluat haukkua vihaamiasi ihmisiä huumehörhöiksi ja heidän käyttämäänsä ainetta huumeeksi, vaikka he käyttäisivätkiin niin mietoa päihdettä kuin kotona kasvatettua hamppua.
Itselläni on kuukauden poltteluputken jälkeen noin pari päivää vitutusta ja vaikeuksia nukkua mutta ei todellakaan mitään sen kummempaa.
"Huumeriippuvuudesta puhuttaessa on aivan TURHA alkaa selittämään alkoholin haitoista ym.vastaavasta."
-Miksi? Olenko kenties toiminut väärin varoittaessani alkoholin vaaroista? Onko sinun NÄIN vaikeaa tajuta se fakta, että lääketieteen silmissä alkoholi on ihan yhtä iso huume kuin mikä tahansa muukin päihde? Näitä vaaroja ei lievennä tuumaakaan se, että tuo aine on vapaasti saatavissa jokaisesta elintarvikemyymälästä suomessa!
"Mikä siitä tekee niin vaikeaa myöntää huumeidenhaittavaikutukset ja riippuvuus huumeista?"
-Taatusti tämän harrastuksen (kirjoittelu suomi24:än huumepalstalle) ärsyttävimpiä hommia: Toistaa itseään säännöllisin väliajoin.. Minulla ei ole mitään ongelmia myöntää omia addiktioitani. Olen TOTTUNUT käyttämään kannabista, ja se on hieman eri juttu kuin olla riippuvainen jostakin. Yhtään asiaa kärjistämättä, pärjään mainiosti pitkiäkin aikoja ilman kannabista, mutta jos aamukahvini jää juomatta, sen näkee, huomaa ja kuulee. Enemmän olen riippuvainen kahvista kuin kannabiksesta.
Toinen helvetillinen paheeni on tupakointi. Typeränä teininä opeteltu tapa on sinnitellyt mukana jo yli puolet elämästäni. Tuon myrkyn edessä olen polvillani, kirjaimellisesti. Kaksi viikkoa on ollut pisin aika mitä olen siitä erossa ollut, ja siitä en ole ylpeä.
Alkoholia ei meidän talosta löydy. Sillä tavoin poikkean absolutistista, että seurassa, sen niin vaatiessa suostun juomaan kaljan pari, mutta siihen se jää. Isäni on alkoholisti, liekö tällä osuutta asiaan.
Minun, ja lukemattomien muiden suomalaisten geeneissä asustaa vielä virallisesti diagnosoimaton sairaus, jonka olen nimennyt "leikkimielisesti" addiktio alttiudeksi.Tätä sairautta tutkitan paraikaa, ja lääke siihen on kehitteillä. Tälle altis ihmisryhmä on potentiaalisia alkoholisteja, mikäli he tälle pikkusormensa antavat. Minun on siis kautta aikojen tehnyt kovasti mieli viinaa, vaikka en sitä koskaan edes ole kunnolla juonut.
Tämän johdosta minun on lisäksi hankalaa käyttää ainuttakaan lääkevalmistetta jolla saattaa esiintyä jonkinlaisia päihdyttäviä vaikutuksia.Käytännössä en voi ottaa mitään kolmiolääkkeitä, jos on pakko niin teen sen tarkoin harkiten. En todellakaan ole asian kanssa yksin, sen verran monta kohtalotoveria on matkalla vastaan kävellyt.
Vaikka syljetkin kasvoilleni sanoessani tämän, sanon sen silti: Minun kohdallani kannabis on tuonut tasapainon elämääni. Kyseinen aine on palauttanut mielenrauhani, antanut uusia virikkeitä elämääni, poistanut alkoholinhimoni, vähentänyt tupakanpolttoani, muuttanut ruokailutottumuksiani ja tämän kautta laihduttanut minua, pitää migreenini loitolla, pitää niskalukot poissa, auttanut minut oikeaan unirytmiin, ja mikä tärkeintä: opettanut minut nauttimaan elämän yksinkertaisista asioista.
Siinä sinulle miettimistä, koska kaikki edellä kirjoitettu on totta, ja vääristelemätöntä omaa elämänkokemusta.
Hah hah sulle anonyymus!! Huomaa ettet sä käytä mitään! Mä poltan pilvee, mut en oo ikinä koskenu mihinkää kovempii aineisii, vaikka tilaisuuksia ois ollu.. Että älä puhu sellasesta asiasta mistä et mitään tiedä!
Sulle "yleistä"! Kerrankin joku tääl puhuu asiaa! Sä sentään näytät tietävän mistä puhut=) Mä nimittäin tunnen paljon kaman käyttäjiä, ja TODELLAKIN tiedän, et joku heroiini on IHAN ERI ASIA ku kannabis.
Naapurin äijä kirjoitti, että kukka on tuonut helpotusta migreeniin. Itse kärsin samaisesta vaivasta (esiintyy sekä aurallista että normaalia kipua).
Olen poltellut kannabista parisen vuotta melko säännöllisesti, ja löytänyt kyllä yhteyden kaikenlaisen muun säryn lievitykseen, mutten apua migreeniin.
Onko tietoa, että joidenkin ihmisten kohdalla kuyseisen päihteen käyttö pahentaisi eikä parantaisi migreeniä?
Puolueetonta informaatiota vaikea löytää.
Moi!
Ensinnäkin, hampusta ei mene "sekaisin" niinkuin esim.alkoholista.
Itse olen käyttänyt 5v. Tulee poltettua kerran,pari kuukaudessa.
En ole havainnut riippuvuutta,harjoja,enkä vastaavia "oireita".
Rentouttaa mielen,antaa hyvän olon,unohtuu työpaineet ja stressi,jaksaa taas painaa pitkää viikkoa :)
Kovia kamoja kokeillut,mutta olo ei ollut "oma itsensä",joten ei ollut mun juttu. Myös aivokemia kärsii ainakin pitempään niitä käytettäessä.
Viinaa ei pysty juomaan juuri yhtään migreenin takia,se kun laukeaa pienistäkin asioista,eikä lääke välttämättä aina auta.
Olen toimihenkilö, M 33v
-Hyviä puolia hampun polttamisesta?
*Näkee asioita uudesta näkökulmasta. Ei krapulaa. "Uppoutuu hetkeen". Aikaa omien ajatusten kanssa. Itsetutkiskelua, rentoutumista. Arvostus taidetta, musiikkia ja vaihtoehtoisia maailmankatsomuksia kohtaan on noussut.
-Huonoja puolia?
*Kannabiksen rasvaliukoiset hajoamistuotteet eivät poistu elimistöstä heti psykoaktiivisen vaikutuksen loputtua, ja voivat runsaasti/tiheästi käyttävillä aiheuttaa väliaikaisia häiriöitä oppimiskyvyssä ja älykkyysosamäärässä.
Pelkotiloja voi esiintyä.
-Sivuoireita?
*Nälkä ja suuta kuivaa.
-Minkä ikäisenä aloit käyttää?
*18v.
-Kuinka usein poltat hamppua?
*2-8 kertaa kuukaudessa, riippuen olosuhteista ja vuodenajasta.
-Oletko houkutellut kavereitasi mukaan?
*Olen tarjonnut hatsia itse polttaessani, ja oikaissut vääriä käsityksiä kannabiksesta.
-Liittyykä esim. hamppuun minkäänlaisia "näköharhoja" sen kummemmin, kuin esim. alkoholin käyttöön??
*Näköharhoja ei ole esiintynyt, mutta aivojen tulkinta silmien välittämästä kuvasta voi muuttua. Esineet ja muodot voivat saada symbolisia merkityksiä.
Mies 30, IT-alalla
-Hyviä puolia hampun polttamisesta?
* Silmät avautuvat
* erittäin paljon mukavempaa kuin vahingollisempi vaihtoehtomme alkoholi
* elämän pienistä asioista suurempi nautinto, niiden huomaaminen jne.
* ei krapulaa (ellet polta kokoajan ja lopeta kuin seinään)
* ...
-Huonoja puolia?
* lait
-Sivuoireita?
* eri lajikkeiden ensimmäiset testauskerrat
* voi tuoda esiin piilevän skitsofrenian jos sellaista suvussa (ainakin nykytutkimusten mukaan)
* isoja määriä montapäivää putkeen poltettaessa saattaa tulla lievää ärtymystä/väsymystä/alakuloisuutta jos katkaisee käytön *nax*. nämä kuitenkin häipyvät äkkiä pois.
* unettomuutta sekä hektisyyttä isoilla määrillä ja sativa-lajikkeilla
-Minkä ikäisenä aloit käyttää?
* 21v -ei toiminut -> seuraavakerta, 25v -toimi.
-Kuinka usein poltat hamppua?
* riippuen. 1-?x / vko. Harvemmin viikolla kertaakaa, viikonloppusin 2-5x/päivä. Syömistä yleensä jos vaan mahdollista, ettei tarvitse polttaa.
-Oletko houkutellut kavereitasi mukaan?
* en, eikä kukaan ole laajassa piirissäni houkutellut ketään, asiaan on saanut tutustua jos haluaa ja kaikki on kerrottu avoimesti.
-Liittyykä esim. hamppuun minkäänlaisia "näköharhoja" sen kummemmin, kuin esim. alkoholin käyttöön??
* ei yleensä polttamalla, syömällä hieman isomman annoksen kuitenkin, kyllä. Tosin nämä eivät ole näköhalluja yleensä, ennemminkin asioiden tajuaminen eri näkökulmasta saa paikan/ajan/objektin tms. olemaan ajatuksenmukainen :)
* syötynä/juotuna isommilla annoksilla välähdyksiä, asioita joita ei ole, auraalisia hallusinaatioita helpoiten. Yleensä on kyse vain näkö/kuulo -herkistymisestä äärimmilleen esim. kuulen helposti 250m päässä olevan valoristeyksen erään lajikkeen toimiessa / näen kaikessa lievän auran l. hehkun.
toivottavasti oli jotain apua! ja muistakaa: "Vähemmän on enemmän hampun kanssa vaikka joskus onkin kiva ottaa paljon." 8-)
Minun mielestäni alaikäisenä ei pitäisi käyttää mitään huumaavia aineita (myös alkoholi), tai tupakkia. En väitä, että olisit alaikäinen, mutta näin yleiseksi huomautukseksi vain.
Ja myös mielestäni kannabiksen käyttöä en voi suositella sen takia, että se on laitonta, ja joudut hankkimaan sitä todennäköisemmin ammattirikollisilta ja tätä kautta voit sotkeutua muihin (vaarallisiin) laittomiin huumausaineisiin. Ja tietysti et tiedä itse aineen sisällöstäkään, siinä luultavasti on erilaisia jatkoaineita/epäpuhtauksia kadulta ostettaessa.
Paras olisi, että maistaisit kotikasvatettua - jos mahdollista - jos tekee mieli kokeilla.
Hyviä puolia: Vähemmän haitallista kuin alkoholi. Rentouttaa. Mahdollistaa itsensä ja ajatusten tutkiskelua. Poistanut migreeni kohtaukset. Tuo esiin sen kauneutta ihannoivan lapsen jonka yhteiskunta on sisältäni pyrkinyt tappamaan. Joutunut hyvin paljon kyseenalaistamaan omaa arvomaailmaa, jonka kautta uskoakseni olen avartunut muutenkin ihmisenä. Ja ennekaikkea, tulee kiva olo.
Huonoja: laki.
Sivuoireita: Ööh...voi joillekin tulla jotain. En kyllä rehellisesti sanoen keksi.
Minkä ikäisenä: Suunilleen 18v.
Paljonko poltan: Suunilleen joka ilta töiden jälkeen. Kunhan kaikki muut asiat on hoidettu alta pois.
Houkutellut kavereita: En. Jos on kysytty tai alettu syylistämään olen kertonut vain oman näkemykseni.
Näköharhoja: No ehkä semmosta pientä loistoa asioiden ympärillä. Mutta ei varsinaisia hallusinaatioita.
Muuta: Suosittelisin että kokeilee jos täysi ikäinen ja tietää mitä on tekemässä.
Mies 30+, IT, media, pro audio, työssä.
Ensi kokeilu kannabiksella 16 vuotiaana. Ei toiminut. Muutama kokeilu +- 20v->ei toiminut.
Kolmas kerta 26:na josta päädytty nykytilanteeseen.
Hyvät puolet: Kannabis = Mind-expander, relaksantti, syvien ajatusten syventäjä, ihanteellinen sosiaalisen kanssakäymisen väline, mainio lääke univaikeuksiin, migreeniin, ainakin minulla masennukseen, ja särkytiloihin. Elämänkatsomusta ,tottumuksia ja mieltä avartava elämäntapa joka ainakin minusta on tehnyt paljon paremman ihmisen.
Huonot puolet:
Koska kannabis on laitonta, sen hankkiminen on hankalaa.Koska en halua olla tekemisissä rikollisorganisaatioiden kanssa, joudun ottamaan tietoisen riskin kasvattaessani aineeni itse.Huonoimmat puolet ovat ehdottomasti laittomuus, ja siihen liittyvät varotoimenpiteet sekä jatkuva varuillaan olo.
Sivuoireet:
Kovemmassa säännöllisessä käytössä minulla on esiintynyt pienehköjä hahmotusvaikeuksia, joista haittaavin lienee kasvava määrä kirjoitusvirheitä, joita pitää tarkastella jälkikäteen. Joskus ruokahalua on hankala pitää aisoissa. Kova jano johtuen limakalvojen kuivumisesta. Yli isoilla määrillä minä ainakin päädyn vaaka-asentoon, koska pientä pyörrytystä saattaa esiintyä. Samaten tolkkupois-annoksella saattaa sydämentykytyksiä esiintyä.
Joissain tilanteissa (esim. jos joku tarjoaa sinulle) et välttämättä pysty itse vaikuttamaan 100%sesti esim. nautittavan savun määrään, jolloin seurauksena voi tulla yskimisreaktio joka ei lakkaa ennen kuin olet oksentanut. Varsinkin naisväestössä tämä on enemmän esillä pienempien keuhkojen takia.
Käyttötiheys:
Riippuen lukemattomista asioista ja tilanteista, keskimäärin 1-4 kertaa viikossa, joskus useamminkin.
Houkuttelu:
En ole. Omassa tuttavapiirissäni ilmiö ei ole mikään uusi, ja kaikkea muuta kuin omaa aikaansaannostani. Voin kylläkin määrätyssä tilanteessa tarjota "paukut" jollekkin ihmiselle joka ei asiaan ole perehtynyt, mutta kimmoke kokeiluun ei saa lähteä muualta kuin henkilöstä itsestään, ja tällöinkin pidempiaikaisen pohdinnan tuloksena. Tällaisessa tilanteessa olisi parempi, jos matkassa olisi edes yksi sellainen ihminen joka on selvänä.
Näköharhat:
Puhutaan hyvin harvinaisesta ilmiöstä, joka omalla kohdallani on tapahtunut ainoastaan kahdesti.Kyseessä on ollut uuden lajikkeen "sisäänajotilanne", jossa nautitun kannabiksen koostumus on ollut erilainen kuin mitä yleensä. Tällöin on mahdollista, että näkemäsi asiat saattavat vääristyä, saatat nähdä kaverisi vaikka leijumassa edessäsi vaikka istuttekin tiukasti lattialla.
Muuta mainittavaa:
Älä lähde kokeiluihin katuhashiksella! Jos välttämättä haluat inhaloida kumia, tärpättiä, ulostetta, hiekkaa, ja hiuksia..niin sitten toki! Ainoa järjellä selitettävä kokeilu tapahtuu luotettavan tahon, tai itsesi kasvattamalla 100% luonnontuotteella jonka painoa ei olla yhdenkään mafioson toimesta lisätty jatkeaineilla. Merkille pantavaa on myös se, että hashikseen pystytään sekoittamaan myös muita huumeita, kuten opiaatteja ja heroiinia tai niiden valmistuksessa syntyneitä jätteitä.
Alaikäisenä ei kannata hommaan ryhtyä. Antakaa psyykkeenne kasvaa ensin täyteen mittaan!
"Merkille pantavaa on myös se, että hashikseen pystytään sekoittamaan myös muita huumeita, kuten opiaatteja ja heroiinia tai niiden valmistuksessa syntyneitä jätteitä."
Joo, toki pystytään. Mutta aika turha peloite tuo on koska kalliimpien aineiden sekoittamisessa halvempaan ei ole mitään järkeä. Se tuottaisi vain tappiota valmistajalle.
Mutta ties mitä muita jatkeita voi katuhashiksesta löytyä, kuten pesuainetta, kumia, jne. Eli siinä on aina riskinsä.
"Joo, toki pystytään. Mutta aika turha peloite tuo on koska kalliimpien aineiden sekoittamisessa halvempaan ei ole mitään järkeä."
-Niin minäkin vielä parikymppisenä luulin. En muuten todellakaan tuudittautuisi illuusioon jossa "Diileri-reiskan" hasa on 100% kannabista "normaalein" jatkeainein.
Kyllä tuohon katuhasikseen saatetaan aika useinkin sekoittaa noita kalliimmpia aineita. Siinä ovaan se juju että ei tarvi kuin tosi snadi määrä vaikka heroiinia isoon määrää paskaan hasikseen niin saadaan hasiksesta paremmin toimivaa ja saadaan se paskakin myytyä.
Mikä järki olisi sekoittaa jotain heroiinia hasikseen ja jättää se kertomatta ostajalle?
Oopiumhashiksesta olen kyllä kuullut, mutta diileri kyllä aivan taatusti muistaa tämän ostajalle kertoa kun on hintaa sen verta normilätkää enemmän..
Hyvin pieni osa hasiksen käyttäjistä kuitenkaan polttaa päivittäin ainakaan pidempiä aikoja, että heporiippuvuus voisi kehittyä, joten ainetta menisi "hukkaan" valtavia määriä.
Vaikka pieni osa jäisikin riippuvaisiksi, niin tuskin kukaan heistä keksisi yhtäkkiä "Hei! Tekeepäs mieleni heroiinia!" jos ei tietäisi mukaan sekoitetusta heposta mitään..
Kuinka ooppiumhashiksella olisi enemmän hintaa? Ooppium-unikotkin kasvavat luonnossa, kuten hamppu.
Opiaatithan tunnetusti ovat tupakan tasoa addiktion vahvuudessa, joten tämähän on oiva keino, jos haluaa saada kaverin koukkuun "huumeisiin"...