Mitä syödä kun

on vain tarjolla? Teurastamot ovat kaikki tuomassa GM-rehua elukoitten ruuaksi.Tästä johtuu,että kaikki liha kaupassa on GM-lihaa.EU-lait ovat syynä lihan saastumiseen.Mitään perusteellisia tutkimuksia GM-lihan vaikutuksista ei ole.Paitsi tietysti ihmisten yhtäkkinen raju lihominen.Mutta sitähän ei huomioida.
Nälkäänkö tässä pitää kuolla kaiken vaurauden keskellä? Tästä asiasta keskusteltiin jo jäsenyysäänestystä ennen.Mitään ei ymmärretty,eikä vieläkään käsitetä,että ruoka on pyhä asia,pyhempi kuin uskonnot.
5182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maanpetturi, maa- ja metsätalousministeri Anttila ei ymmärrä sanojensa tekoa ja tulevaisuusvaikutuksia.

Amerikassa on jo havaittu, että GMO-elintarvikkeet aiheuttavat ns. Crohnin syndroomaa lihoamisen lisäksi.

Siirry luomuelintarvikkeisiin, niin pystyt kuluttajana vaikuttamaan mm. GMO-elintarvikkeiden alentuneeseen kysyntään. Tiedän, että luomu ei sovi ainakaan pienituloisten kukkarolle, mutta ministeri Anttila ei jättänyt muuta vaihtoehtoa, koska GMO-merkintä ei saa näkyä pakkauksessa tai tuotenimessä. Mielestäni se on kuluttajansuojan vastaista.

Äänestä
  • Kuinka kehtaat herjata (se on RIKOS!) ministeriä julkisesti?

    Äänestä

  • maanpetturi! kirjoitti:

    Kuinka kehtaat herjata (se on RIKOS!) ministeriä julkisesti?

    Anne Kosken väitöskirjassa mm. ministeri Anttila mainitaan mainitaan "Kyllä" -äänestäneiden kansanedustajien joukossa 1994 perustuslain vastaisesti. Hän oli jo tuolloin maatalousvaliokunnan jäsen, kunnes tuli ministeriksi. Siksi hän on maanpetturi. Lisäksi hän äänesti "kyllä" EMUn ja EU:n perustuslain hyväksymisen puolesta perustuslakimme vastaisesti liian pienellä enemmistöllä, 5.12.06 ilman kansanäänestystä.

    Näytä näillä Suomi24-sivuilla Rikoslain pykälä (juridinen perustelu), jossa mainitaan toteamukseni maanpetturuudeksi!

    Äänestä

  • myymällä GM-rehua tiloille.Viljelijät joutuvat tyytymään huonompaan tuottajahintaan rehun vuoksi.Vain teurastamot hyötyvät.Keskustapuolue saa vaalirahaa niiltä,siksi GM-rehua syötetään meilläkin.Keskustapuolue estää GM-lihan merkinnät,jotta teurastamoiden liha käy kaupaksi.Käsittämätön asia,että ei saa merkitä lihaa GM-vapaaksi.On tämä kummaa touhua ja täysin lainvastaista.Perustetaan uudet teurastamot,jotka käsittelevät vain GM-vapaata lihaa.Ei tarvitse erikseen merkitä,vaan kuluttajat tietävät jo merkistä,että on aitoa perinnelihaa ilman monsanton ja kepun rahastusta.

    Äänestä

  • voittoa, kirjoitti:

    myymällä GM-rehua tiloille.Viljelijät joutuvat tyytymään huonompaan tuottajahintaan rehun vuoksi.Vain teurastamot hyötyvät.Keskustapuolue saa vaalirahaa niiltä,siksi GM-rehua syötetään meilläkin.Keskustapuolue estää GM-lihan merkinnät,jotta teurastamoiden liha käy kaupaksi.Käsittämätön asia,että ei saa merkitä lihaa GM-vapaaksi.On tämä kummaa touhua ja täysin lainvastaista.Perustetaan uudet teurastamot,jotka käsittelevät vain GM-vapaata lihaa.Ei tarvitse erikseen merkitä,vaan kuluttajat tietävät jo merkistä,että on aitoa perinnelihaa ilman monsanton ja kepun rahastusta.

    On todella järkyttävää, kun rehutehtaat eivät huomioi kuluttajan asennetta. Teurastamoiden lisäksi kaupat hyötyvät EU:n CAP-hintajärjestelmän takia. Kepu pettää aina, ihan aina, kuten tiedetään sanomattakin.

    Kannatan ehdotustasi uusista teurastamoista. Tällöin ns. tavallinen ja luomuliha voitaisiin tuottaa erillään GMO-lihasta. En osta GMO-lihaa todellakaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


GM-lihaa kirjoitti:

on vain tarjolla? Teurastamot ovat kaikki tuomassa GM-rehua elukoitten ruuaksi.Tästä johtuu,että kaikki liha kaupassa on GM-lihaa.EU-lait ovat syynä lihan saastumiseen.Mitään perusteellisia tutkimuksia GM-lihan vaikutuksista ei ole.Paitsi tietysti ihmisten yhtäkkinen raju lihominen.Mutta sitähän ei huomioida.
Nälkäänkö tässä pitää kuolla kaiken vaurauden keskellä? Tästä asiasta keskusteltiin jo jäsenyysäänestystä ennen.Mitään ei ymmärretty,eikä vieläkään käsitetä,että ruoka on pyhä asia,pyhempi kuin uskonnot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu