Pilvenpoltosta paniikkihäiriö?

Minulla sattui 2vuotta sitten sellainen juttu ku imasin viitisen koppaa kukkaa ja lätkää n tunnin sisään ni skitsahin ihan täysin ja siitä laukesi paniikkihäiriö. Olin ennen ihan normaali ihminen mut niiden kukkakoppien jälkeen elämä sit vähä muuttui. olen 25v mies ja 1.5vuotta syönyt siihen sertraliinia 50mg päivässä ja joka toinen päivä menee pari 0.25mg alproxia. ne kyllä helpottaa ja saa olon täysin normaaliksi mut aakkoset ku loppuu ni heti kolmantena päivänä alkaa ahdistus ja julkisten paikkojen pelkotila hiipiä niskaan. onko kelleen sattunut samaa? jos on onko kukaan siitä parantunut täysin ja jos on niin millä lääkkeillä?
3516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nähnyt kaikenlaista elämää...mutta en missään tapauksessa pahinta.

Ikävä kyllä ...yksikin kerta jotain huumetta voi laukaista aivoissa mielenterveys ongelman.

Meillä jokaisella on omanlainen kyky kohdata elämä kaikkine ongelmineen. Toinen kestää kaiken ilman mitään lääkkeitä ja lääkäreitä ja joku muu sitten tarttuu kaikkeen "kunhan saa pään sekaisin"...

Mene ihmeessä juttelemaan psykiatrin kanssa ja kerro avoimesti elämästäsi aikaisemmin ja elämän fiiliksestä tämän huumekokemuksen jälkeen.

Kukaan huumedrokari tai vastaavanlainen henkilö
ei juurikaa mieti tai käytä "vapaa-aikaansa" sen miettimiseen, että tuleeko jollekin henkilölle psyykkisiä vaivoja aineista. Kyseessä on kaupallinen tilanne.
Toisaalta kaikkki eivät menetä elämän hallintaansa ja eivät siten ymmärrä, että joillakin se "kelkka lähtee käsistä" yhden miedonkin huumeen kokeilusta. Ja mitä siitä vaikka tietäisikin. Siitähän tulee vain lisäätuloja.

On ostaja ja myyjä. Toinen häviää enemmän.

Mene tosiaan psykalle ja koita ottaa elämäsi hallintaasi. Pahemmastakin voi päästä kuiville. Toivon sinulle onnea ja vahvuutta kieltäytyä huumeista. Ihan itsesi takia.
Elämä on...suhteellien tavallista ja keskinkertaista vaikka olisi miten kouluja käynnyt.

Suurin osa haluaa olla hyväksytty ystäväpiirissä tai parisuhteessa ja mitä lieneekään.
Olen siitä ylipäässyt (en kuole jos joku ei tykkää) ja toivon hyvää kaikille.

Äänestä

Ystävät psykoosissa ja itsellä ahdistuneisuushäiriö ja aaltoileva masennus, enpä tiedä millä sanalla tuota kutsutaan. Itellä myös nuo sertralin orion 50mg kaapissa, söin niitä n. 8kk ja jätin pois koska en huomannut niistä olevan mitään hyötyä.. Nyt popsin aamuisin ennen kouluun lähtöä propralin tai kaksi poskeen ja toivon hyvää ja aurinkoista päivää ilman helvetinmoista pelkoa perseessä.. Propralit jeesaavat itteä ainakin siinä että pystyy keskittymään siihen mitä tekee eikä ajattele mitä muut nyt funtsii ja nauraako nuo tuolla pöydässä mulle tai onko mun naamassa jotain vikaa... Helvetin huonolta tää näyttää jokatapauksessa itelläkin.. Tulevaisuutta ei osaa katsoa positiivisesti yms skeidaa.. Jotkut ne sanovat että nurtsi tekee onnelliseksi.. ja paskat. -.-'

Äänestä
  • Kannattaa kyllä vielä kokeilla tota sertraliinia ja ottaa 100mg päivässä. Kestää 3-4vkoa ennenku se alkaa toimiin mut sit se ainaki toimii, ku muistaa vaan syödä niitä. Mulla ne tekee sellaisen vittumaisen oireen et seksuualiset himot katoaa melkeinpä nolliin, eli pillu ei juurikaan kiinnosta, sit ku pudotin määrän 50mg niin himot kyllä osittain palasivat mut kyllä palasi ph:kin.
    Noi sinun oireet on ihan samanlaiset ku mulla, ihan ku ite kertois tota juttua.

    Lääkäri määräsi mulle tohon vikaan kohtauslääkkeeksi Alprox 0.25mg (mielialalääke. Heti ku alkaa paniikki hiipiin ni sellainen huiviin, takuuvarmasti helpottaa ja kohtaus ym pelkotilat katoaa kokonaan. Yleensä otan niitä pari kerrallaan ehkä joka toinen pvä mut joskus saattaa mennä viikkokin ettei ota ollenkaan.
    Niitä kyllä kannattaa kysyä lääkäriltä ja niitä se myös antaa ku haluaa.

    Savujen polttokin onnistuu niiden kans ettei ala niin saatanasti skitsottaan. Niihin ei jää koukkuun ku pitää järjen päässä niitä popsiessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ccapo kirjoitti:

Minulla sattui 2vuotta sitten sellainen juttu ku imasin viitisen koppaa kukkaa ja lätkää n tunnin sisään ni skitsahin ihan täysin ja siitä laukesi paniikkihäiriö. Olin ennen ihan normaali ihminen mut niiden kukkakoppien jälkeen elämä sit vähä muuttui. olen 25v mies ja 1.5vuotta syönyt siihen sertraliinia 50mg päivässä ja joka toinen päivä menee pari 0.25mg alproxia. ne kyllä helpottaa ja saa olon täysin normaaliksi mut aakkoset ku loppuu ni heti kolmantena päivänä alkaa ahdistus ja julkisten paikkojen pelkotila hiipiä niskaan. onko kelleen sattunut samaa? jos on onko kukaan siitä parantunut täysin ja jos on niin millä lääkkeillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu