Adressi SUOMALAISEN SOKERIN puolesta

Meinaavat isot herrat hävittää viimeisenkin sokeritehtaan Suomesta! Allekirjoita adressi!

http://www.adressit.com/suomalaista_sokeria
9520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viljelijät saivat mitä tilasivat (äänestivät)EU:n.
Duunari tietää tämän jo Olkiluotoon kelpaa vain Polakit ,ammattitaidolla ei niin väliä kunhan on halpa ja osaa virheetöntä englantia ja puolaa (pomon kansallisuus ).
Telakka täynnä venäläisiä .
Ollaa vaan ylpeitä ollaanhan EU:kansalaisia,Suomi katosi historiaan.

Äänestä
  • Taidat muistaa väärin, sillä tuo suurin m....u tuossa EU asiassa oli P. Salolainen, maajussithan olivat vastaan.

    Äänestä

Maajusseilla on kovat luulot itsestään ja siitä, että muut ovat kiinnostuneita sokerinsa alkuperästä. Miksi juuri sokerin pitää olla Suomessa tuotettua? On satoja muitakin ravintoaineita, mitkä tuodaan ulkomailta ja kelpaavat meille.
Ylituotanto pitää kitkeä pois EU:sta ja maailmasta, äänekäs viljelijäporukka ei saa olla esteenä siinä asiassa.

Äänestä
  • Ikävä kyllä kotimaisella ja tuodulla sokerilla ON eroa...

    Äänestä

Sokerijuurikkaan merkitys viljelijöille ja alueen kunnille on ratkaisevan tärkeä asia.
Suomi ei ole ollut aiheuttamassa sokerin ylituotantoa, siksi viljelylle on reaaliset perusteet.

Nyt kannattaa tehdä työtä "Suomalaisen sokerin ja työn puolesta"

Jos emme nyt saa ääntämme kuuluville, se merkitsee sitä, että Suomi on täysin tuontisokerin varassa.

Elintarviketuotannossa omavaraisuus häipyy hiljalleen pois maastamme, haluammeko todella näin käyvän?

Äänestä
  • Ei omavaraisuus mikään itseisarvo ole. Pääasia, että suomalaiset saavat syödä terveellistä ja hyvää ruokaa. Pitäisikö hedelmätkin kasvattaa Suomessa?
    Säkylän seutu on kuuluisa hyvästä työllisyydestään. Kaikille Lännen Tehtailta pois ajetuille löytyy töitä ja maanviljelijät voivat keskittyä viljan viljelyyn.
    Aivan turhaa kiukuttlua maajusseilta.

    Äänestä

  • EU on oikeassa kirjoitti:

    Ei omavaraisuus mikään itseisarvo ole. Pääasia, että suomalaiset saavat syödä terveellistä ja hyvää ruokaa. Pitäisikö hedelmätkin kasvattaa Suomessa?
    Säkylän seutu on kuuluisa hyvästä työllisyydestään. Kaikille Lännen Tehtailta pois ajetuille löytyy töitä ja maanviljelijät voivat keskittyä viljan viljelyyn.
    Aivan turhaa kiukuttlua maajusseilta.

    Jotka nyt vannovat että omavaraisuus ei ole itseisarvo.Mutta jos joskus on sokeri tai jokin muu elintarvike kaupoista loppu,on sekin suomalaisen maanviljelijän syytä.
    Vai mitä?

    Äänestä

Oleellista tässä sokeriasiassa on EU:n menettelytapa. Ylituotannon rajoittamisesta sovittiin ja Suomi lakkautti neljä sokeritehdasta ja säilytti riittävän omavaraisuuden. Muut EU maat eivät näin menetelleet. Nyt päätettiin viedä Suomelta EU sopimuksen mukainen omavaraisuuskin tarjoamalla Tanskalaiselle omistajalle siitä korvaus. Korvauksen edellytyksenä tehtaan täydellinen hävittäminen ja alueen maisemointi, jotta sitä ei enää voisi käyttää.Menettelytapa ei ole hyväksyttävä ja Suomella on oikeus kriisivalmiuden edellyttämän omavaraisuuden säilyttämiseen. Sokerin tuotanto perustuu erikoisviljelyyn ja vaatii erikoisosaamisen ja koneet. Tarjottu korvaus ei edes kata hävitettävän infran arvoa ja antaa 120 milj tulonsiirtona/vuosi niille eu maille jotka eivät tuotantoaan vähentäneet. Lisäksi on huomioitava paikallisen tuotannon ekologisuus ja puhtaus. Sokerin hintaan tällä ratkaisulla olisi lähinnä nostava vaikutus.

Äänestä
  • Jurtin viljelijät töihin telakalle niin lähtee Polakit pois joutuvat tekemään kerrankin töitä koko vuoden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Meinaavat isot herrat hävittää viimeisenkin sokeritehtaan Suomesta! Allekirjoita adressi!

http://www.adressit.com/suomalaista_sokeria

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu