Pienpuolueiden suuri vaaliliitto

on tarpeellinen

Perussuomalaiset, kommarit, sinivalkoiset, sinimustat, ipulit, islamistit, liberaalit... VAIN YHDESSÄ VOIMME SAADA AJETUKSI ASIOITAMME ETEENPÄIN. Pienpuolueilla ei ole vaalijärjestelmässämme mahdollisuukia ilman vaaliliittoja. Eli liberaalit rohkeasti yhteistyöhön myös islamilaisen puolueen kanssa, varsinkin Helsingissä.

2

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistu.
    • Ari Laakso

      Olet 100%:n oikeassa. Varsinkin valtakunnallisissa vaaleissa eduskunnan ulkopuolisten ryhmien menestyminen on äärimmäisen vaikeaa. SKP taisi olla lähimpänä paikkaa, kuitenkin hyvin kaukana. Vaalijärjestelmä ja talous ovat kipukohtia. Me kun emme veronmaksajan tukiaisia saa. Saattaa hyvinkin olla, että vaaliliitot eduskunta äänestää historiaan, koska kukapa omaa valtaansa vaarantaisi, edes teoriassakaan. Raha se on joka suomalaisessa "demokratiassa" puhuu.

      Vaaliliittoja täytyy uskaltaa solmia yli kaikken idologiarajojen. Itse ainakin tunnen sympatiaa kaikkia ns. pienpuolueita kohtaan, yli kaikkien rajojen, sieltä todellinen haaste ja vaihtoehto löytyy. Jos todella poliittinen eliitti olisi aidosti huolestunut yhä alenevista äänestysprosenteista, se pyrkisi tukemaan myös pienryhmiä, eikä ajamaan niitä alas. Ne pääsisivät myös samoihin pöytiin aidosti haastamaan suuremmat.

      Toivotan menestystä kaikille niille pienpuolueille, joissa kannattajakorttikampanjat ovat käynnissä! STP taisi jo saada nimet! Onneksi olkoon! Kannattaa kampanjoissa aina nostaa esiin se asia, kuinka "halvaksi" tulee pienpuolueille annettu ääni veronmaksajalle!

      Ari Laakso
      Sinivalkoiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      143
      6334
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      122
      2491
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2048
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1396
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1208
    Aihe