Mikä vaivaa Skoda kauppiaita?

Kävin muutamassa kyselemässä TDI Golfin vaihtoa 1.8T SuperB:n. Eivät osanneet yksikään suoralta kädeltä arvioida hintaa Golfilleni, vaan sanoivat ottavansa yhteyttä myöhemmin. No annoin myyjille käyntikorttini ja jäin odottamaan vaihtotarjousta. Kaksi viikkoa on kulunut ja eikä ole yhdestäkään Skoda kauppiaasta kuulunut mitään.

Muiden merkkien kauppiaat sentään soittivat takaisin, jos niin lupasivat. Tosin suurin osa osasi sanoa hyvityksen suoraan, eikä tarvinnut kysellä miltään 'komitealta' lupaa hyvitykselle.

Meneekö Skoda kauppiailla niin hyvin, ettei tarvitse välittää uusista kaupoista vai mikä on kun ei kaupat kiinnosta?

Tarjouksia kysyin PK-seudulta ja Tampereelta.
113119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Taitaa olla yleinen vika alalla. Itse vaihdoin helmikuussa -03 autoa ja sama passiivisuus oli jo silloin vallalla. Kyselin kolmesta eri VW liikkeestä tarjousta uuteen Passatin TDI Varianttiin ja yksi antoi tarjouksen (kehnon) muutaman päivän sisällä . Kaksi myyjää (liikettä) lupasi ottaa yhteyttä mutta kummastakaan ei ole kuulunut vielä tähänkään päivään asti mitään. Molemmat "oharin" tehneet ovat aikaisemmin myyneet minulle uuden auton, joten ns. katu-uskottavuuden puutteesta ei ollut kyse. Ostin mainitsemasi Superb 1.8T:n myyjältä, joka otti homman tosissaan ja jonka kanssa olen myös tehnyt kaupat ennenkin. Hieno kärry enkä kadu lainkaan, ettei Passat-kauppiaita kiinnostanut kaupanteko.

Äänestä

Mellilän auto, Loimaalla.

Äänestä
  • Suomen ehdottomasti parasta Skoda-merkin palvelua tarjoaa Mellilän Auto. Vaihtotarjous tulee heti ja palvelu on loistavaa. Itsekin asioin kyseisessä liikkeessä, sillä kotikaupunkini (Turku) jälleenmyyjä (Rinta-Jouppi oy) ei tunne sanaa "asiakaspalvelu". Hinnatkin ovat halvemmat mellilässä, johtuukohan pienemmistä toimituskustannuksista.

    Äänestä

Olikohan Golfisi mukana,kun kysyit tarjousta? Jos ei, niin kysymyksesi on mennyt kategoriaan E.V.V.V.K. Jos oli, käy uudestaan kysymässä, josko myyjät olisivat ajatelleet ammatinvaihtoa(olis näemmä tarpeen).

Äänestä
  • No en kait nyt mene kyselemään tarjouksia ilman, että jollain menen paikanpäälle ja helpointa kait se on omalla autolla ;)

    Eli oli mukana se vaihdokki ja kaikki myyjät sitä katsoivat tai ajoivat ennen tarjouksen antoa. Skoda myyjistä vain ei ole kuulunut mitään jälkeenpäin.

    En jaksa nähdä vaivaa käydä uudestaan liikkeissä, kun ei heitä näytä kiinnostavan asiakkaan palvelu.

    Äänestä

kysy tarjousta kuopiosta autoliike miettiseltä , voit yllättyä

Äänestä

Yritin itsekin pari vuotta sitten Cordoban ostaessani päästä koeajamaan Octaviaa, mutta myyjiä ei saanut kiinni ja sähköposteihin ei vastattu.

Sama homma näyttää toistuvan nyt kun olisi taas auton vaihto edessä.. Octavian myynti ei näytä kiinnostavan, eikä tarjouspyyntöön ole vastattu vielä kuukaudessakaan, vaikka muilta tuli tarjous vajaassa viikossa. Täytynee laittaa VW:n tai Audin farkku..

Äänestä

Aivan sama tilanne kävi Tampereella. Koskaan ei soittoa tullut vaikka luvattiin. Nyt olen tyytyväinen toisen merkin omistaja.

Äänestä
  • Taitaa olla yleinen "hevoskauppa-alan" piirre, ei niinkään Skoda-liikkeille vain tunnusomainen.
    Itse vaihdoin Octavian uudempaan Auto-Makkosella, Hyvinkäällä. Ei pienintäkään ongelmaa huoltojen ja autokaupan parissa! Suosittelen.

    Äänestä

Eilen koeajoin Fabian jonka myyjä arvioi vaihdokkini (Corolla 89). Hyvitystarjous ok, rahoitustarjous eritt. kilpailukykyinen (4,9%, tod. vuosikorko 5,01, 60kk)ja vaatimus vain 10% käsirahaan. Niinpä ylihuomenna haemme Stockalta 1.2 Fabia Combi Lifen. Että näin omalta osalta.

Äänestä

Toisaalta hyvä kun skodamyjät ei hallitse hommiaan. Paljon vähemmän onnettomia ihmisiä jotka joutuvat tällä merkillä ajamaan. Kiitos siitä piirimyyjille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MLA kirjoitti:

Kävin muutamassa kyselemässä TDI Golfin vaihtoa 1.8T SuperB:n. Eivät osanneet yksikään suoralta kädeltä arvioida hintaa Golfilleni, vaan sanoivat ottavansa yhteyttä myöhemmin. No annoin myyjille käyntikorttini ja jäin odottamaan vaihtotarjousta. Kaksi viikkoa on kulunut ja eikä ole yhdestäkään Skoda kauppiaasta kuulunut mitään.

Muiden merkkien kauppiaat sentään soittivat takaisin, jos niin lupasivat. Tosin suurin osa osasi sanoa hyvityksen suoraan, eikä tarvinnut kysellä miltään 'komitealta' lupaa hyvitykselle.

Meneekö Skoda kauppiailla niin hyvin, ettei tarvitse välittää uusista kaupoista vai mikä on kun ei kaupat kiinnosta?

Tarjouksia kysyin PK-seudulta ja Tampereelta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu