Meillä on viikon loma marraskuun alussa ja mietittiin äkkilähtöä ulkomaille. Minua itseä kiinnostaisi Turkki. Mietityttää lähinnä tuo turkin huonompi hygienia. Mitä pitää ottaa huomioon? Onko muite jotka olleet turkissa raskaana?? Onko muita "vaaroja" raskaana olevalle??
raskaana turkkiin
8 rv oleva lomakuumeinen
3363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen lähdössä Afrikkaan (silloin on rv17->) pariksi viikoksi enkä meinaa stressata asialla.
Järki käteen: pulottettua vettä, kuorimattomia hedelmiä, ei majoneesia tai jäätelöä. Aijon pelata ihan samoilla neuvoilla kuin matkustaminen "ei-raskaana". Mieti mitä et söisi Suomessa, niin älä syö Turkissa. Kun pääset hotellille, kysy respasta lähin keskussairaala ihan varmuuden vuoksi. Ja niin, hyvä matkavakuutus tietenkin :)
Hyvää lomaa:) Niin ja olihan viikkoja silloin n.12 tai enemmän? Ettei tule yllätyksiä? Ehditkö np-ultraan ennen matkaa? Jos et, niin minä kävisin yksityisellä tarkistamassa tilanteen ja hakemassa "siunauksen" lomalle.
Itse kävin Etelä-Koreassa ollessani raskaana viikolla 12 ja lääkäri neuvoi käyttäytymään samalla tavalla kuin yleensäkin ulkomailla: eli välttämään sellaisia ruokia joita ei muutenkaan söisi ja juomaan pullotettua vettä jne. Hyvin meni reissu. Aion myös vielä lähteä joulukuun alussa (n. vko 24) Afrikkaankin, mikäli vain vointini on edelleen yhtä hyvä kuin mitä se nyt on.
Muuten sellainen hygieniajuttu, mitä yleensä kuskaan mukanani ulkomailla, on sellainen aptiikista saatava desinfioiva käsisumute, jolla saa pöpöt kuolemaan käsistä ilman pesua. Kätevä esim. kun menee jonnekin ulos syömään vieraassa maassa ja pelkää saavansa sitä kautta jonkun pöpön.
Jep, minäkin olin alkuraskaudessa matkoilla ja kun asiaa kysyin lääkäriltä (sattui olemaan juuri ennen lähtöä), niin sanoi vaan, että olla ruuan kypsentämisen kanssa tarkkana ja olla silittelemättä kissoja ;) heh, minä kun en suomessakaan niitä silittele, kun en pidä..
Mulla oli mukana desifiointi geeli, joka meni mukana käsilaukussa. Aina ennen syöntiä (öö.. no en nyt aina mauistanut ;)) vaan sitä käsiin..
Niin ja vähäinen alkuraskauden pahoinvointikin meni ohi tuolla reissulla, joten meillä oli kyllä nappi matka!
oikein hvyää matkaa vaan! :D