Palkat nousee, mutta entä köyhimpien Suomalaisten tuet - Köyhät kyykkyyn
Nyt kun palkkoja nostetaan ja samalla leivän-, lihan-, ym. ruuan hinta sekä sähköverot ym. nousevat 10-20% niin voisi kysyä miten köyhimpien suomalaisten eli työmarkkina- ja toimeentulotuella jne. elävien asemaa parannetaan? Ilmeisesti ei mitenkään? Kun ruuan hinta nousee noin paljon, köyhimpien tuilla elävien ostovoima putoaa yli 10%, koska suurin osa rahasta menee nimenomaan ruokaan. Hallitusohjelman tavoitteena tuntuu olevan köyhät kyykkyyn, sopii hyvin Kokoomuksen politiikkaan.
Alimpiin tukiin sekä lapsilisiin huom! jo yhdestä lapsesta alkaen pitää saada reilut korotukset, jotka korvaavat euroaikana hintojen noususta seuranneen ostokyvyn laskun jota ei ole läheskään korvattu, sekä nämä tulevat elinkustannusten korotukset. Kun vielä toimeentulotuen vesimaksu ym. rajoja on tiukennettu, työttömän tuensaajan ostovoima on vähentynyt useita kymmeniä prosentteja.
310-370 euroa kuussa elämiseen on hävyttömän vähän.
Nyt kun palkkoja nostetaan ja samalla leivän-, lihan-, ym. ruuan hinta sekä sähköverot ym. nousevat 10-20% niin voisi kysyä miten köyhimpien suomalaisten eli työmarkkina- ja toimeentulotuella jne. elävien asemaa parannetaan? Ilmeisesti ei mitenkään? Kun ruuan hinta nousee noin paljon, köyhimpien tuilla elävien ostovoima putoaa yli 10%, koska suurin osa rahasta menee nimenomaan ruokaan. Hallitusohjelman tavoitteena tuntuu olevan köyhät kyykkyyn, sopii hyvin Kokoomuksen politiikkaan.
Alimpiin tukiin sekä lapsilisiin huom! jo yhdestä lapsesta alkaen pitää saada reilut korotukset, jotka korvaavat euroaikana hintojen noususta seuranneen ostokyvyn laskun jota ei ole läheskään korvattu, sekä nämä tulevat elinkustannusten korotukset. Kun vielä toimeentulotuen vesimaksu ym. rajoja on tiukennettu, työttömän tuensaajan ostovoima on vähentynyt useita kymmeniä prosentteja.
310-370 euroa kuussa elämiseen on hävyttömän vähän.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vastahan te saitte tuntuvat alennukset viinaveroon, joten jokapäiväisestä mäyriksestä jää nyt huomattavasti enemmän lantteja muuhun tarkoitukseen. Jos lasketaan tuon alkoholiveron tuomat säästöt köyhille niin kyllä he noiden "korotusten" jälkeen vielä voitonpuolella ovat. Lisäksi eikös se sossu maksa sen sähkölaskunkin, joten eihän se heidän pussistaan ole pois.
Köyhät kyykkyyn sopiikin Kokoomuksen politiikkaan. Harmi, ettei tuo köyhien puolustaja SDP ole hallituksessa. Silloin SDP:n aikana köyhistäkin pidettiin huolta ja kaikki olivat onnellisia. Vaan taakseppa nuokin ajat ovat jääneet kun Kokoomus kaappasi laittomilla vaaleillaan vallan itselleen.
Varsinkin jos tuosta summasta 90% menee röökiin, viinaan ja taksilla ajeluun. Silloin elämiseen jääkin hävyttömän vähän.
Oletko muuten ajatellut mennä ihan töihinkin joku päivä? Sitähän voisi harkita itsekin kantavansa pienellä panoksellaan kortensa kekoon tämän yhteiskunnan vuoksi. Onhan se tietysti mukavampaa makailla päivät pitkät kotona tekemättä mitään.
"vähäosaisista" kuin AY-jäsenmaksajista, paluumuuttajista ja maahanmuuttajista.
Kirjoituksesi ilmentää erittäin syvää halveksuntaa toisen ihmisen syrjäytymistä kohtaan. Käsityksesi on, että kaikki toimeentulotuella ovat viinankäyttäjiä jne.
Vähän tiedät oikeasta elämästä. On monia syitä jäädä syrjäytymiseen, tai joutua. Sairaus, tapaturma, lopputiliin, kun työt loppuvat, kykenemättömyys syntymävamman takia ulkopuolelle arkielämää, avioeron tuoma köyhyysloukku jne jne.
Mikä olet halveksimaan toisen hätää? Se on kuule varmasti pieni osa kansaa, joka toimeentulotukensa laittaa viinaan jne. Kävisit vähän köyhien luona, tietäisit enemmän. Mukaan voit päästä vaikkapa pelastussarmeijan sos.työntekijä kanssa jne. Näkisit arkisen todellisuuden.
En halveksi missään kohtaa syrjäytyneitä. Sinä vain oletat niin, koska selvästi lähdet siitä, että toimeentulotukea saava ihminen on väistämättä syrjäytynyt. Näin ei ole asianlaita.
Minä tiedän oikeasta elämästä hyvinkin paljon. Paljon enemmän kuin luuletkaan. Kantani olen muodostanut juuri silmieni ja kokemuksieni kautta, joten oletuksesi myös tuossa asiassa meni vikaan.
Syrjäytymiseen onkin monia syitä. Ja useimmiten ihmisen syrjäydyttyä hän myös pysyy syrjäytyneenä. Olisiko vika juuri passivoivassa ja toteutukseltaan huonosti toimivassa toimeentulotuessa?
Luettelit kosolti syitä syrjäytymiseen. Et kuitenkaan sanonut ainoatakaan lääkettä tuohon asiaan. Miksi?
Syyllistäminen ei tepsi minuun. En ole halveksinut kenenkään hätää missään kohdassa.
Toimeentulotuensaaja on toimeentulotuensaaja. Hän on ihminen. Siis samanlainen otus kuin sinä ja minäkin. Tällöin hän luultavasti ajattelee omaa parastaan ja hyötyään niin kuin useimmat meistä. Toimeentulotuensaajat ovat tietty kansan ryhmä. Heistä ja heidän tilastaan täytyy voida puhua tuona kansanryhmänä. Siis samoin kuin mistä toisesta kansanryhmästä tahansa. Keskitytään siis olennaiseen moralisoinnin sijaan.
Mistä sinä sen tiedät? Onko sinulla ihan tutkittua tietoakin asian tiimoilta vai? Kuinka monta pulloa sinusta on soveliasta laittaa toimeentulotuesta viinaan tai kaljaan? Tai kuinka monta askia röökiä on asiallista polttaa toimeentulotuella?
Ei minun tarvitse mennä merta edemmäs kalaan tuossakaan asiassa. Riittää kun katson peiliin niin näen siellä yhden erittäin köyhän ihmisen. Olen ollut myös lukuisia kertoja toimeentulotuenpiirissä, joten tiedän vallan hyvin mihin ne rahat riittävät ja mihin eivät. Minulla ne riittävät hyvinkin. En polta, en juo. Hyvin yksinkertainen resepti saada rahat riittämään. Kokeile joskus niin tiedät.
Puhuit tuossa jotakin hädästä. Minulla ei ole koskaan ollut toimeentulotuen aikana hätää. Tai on ollut mutta oman käyttäytymiseni johdosta. Joten kysynkin, että kuinka monella noista hädän alaisista ihmisistä, joista mainitsit viestissäsi, on tuo hätä loppujen lopuksi itse aiheutettu?
> Yleinen kysymys ilman arvolatausta: paljonko muiden ihmisten rahoja
> vastikkeetta saavan, ilman muita tuloja olevan suomalaisen *pitäisi*
> saada kuussa nettona?
Sen verran että ostovoima pysyisi entisenä. Euroaikaan siirtymisen jälkeen varsinkin "halvimpien" peruselintarvikkeiden (leipä, peruna, maito, liha ym.) hinnat ovat nousseet kymmeniä prosentteja. Nämä ovat tuotteita joihin köyhän tuloista suurin osa kuluu. Tuet ovat samanaikaisesti nousseet vain nimellisesti, eli ostovoima on laskenut ja paljon. Ja nyt työväestön palkannousujen aikaan myös ennustetaan 10-20%:n kortotuksia ruuan ja energian hintoihin lähiaikoina. Kukaan ei kuitenkaan ole maininnut alimpien tukien nostamisesta. Kun Suomi voi paremmin kuin koskaan, luulisi ettei köyhien ostovoima ainakaan laskisi, mitä se on koko ajan tehnyt 1990-luvulta, varsinkin 2000-luvun jälkeen. Luulisi ettei köyhien hyvinvointi ainakaan laskisi kun suurimmalla osalla menee hyvin. No kasvavat leipäjonot kertovat toista. Porvarien köyhien kurjistamispolitiikka toimii.
Siis haloo, työttömien toimeentulotuki on pienempi kuin joidenkin pelkät palkankorotukset kuussa! Miksi työttömän pitäisi elää pienemmillä kuukausituloilla mitä työssäkäyvä saa pelkkää korotusta kuussa?
Toimeentulotuen käteen jäävä raha on 320-370e/kk ja monet saavat oikeasti korotuksiakin tänä vuonna kuussa enemmän kuin köyhän koko kuukauden elämiseen käytettävä summa on.
Eikä kiinnosta demareita yhtään.
Tosin ei muitakaan.
Valtaväestö pistää taskuunsa yhä isomman osan
kakusta.
Tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden nimissä.
Yritin toitottaa tuota safkan alvin alentamisen
pois jättämistä ja siitä saatavan 500 miljoonan
potin jakamista kaikkein köyhimmille.
Ei saanut kannatusta edes kommunistien palstalla!
Täytyyhän siihen työn tekemiseen joku motivaatio (palkankorotukset, jouluraha)olla, jotta koneisto pyörii.
Samalla työntekijän tulee saada asiallinen korvaus menetetystä vapaa-ajasta, joten ei kannata ihemetellä niitä palkankorotuksia.
Se on sitten toinen kysymys, mitä työttömyydestä tulisi maksaa, mutta ainakaan kansantaloutta työttömänä olo ei kartuta. Miten olisi kouluttautuminen tai töihinmeno? Tai eläköityminen,jos sairaudet vaivaavat?