Pidämme mieheni kanssa häät ens kesänä ja mieheni ei kuulu kirkkoon ja halusi alunperin pienet häät ja matkalle suoraan sit. Minä taas kuulun kirkkoon ja halusin ihan isot "hääjuhlat". Nyt teimme kompromissin että menemme ensin maistraatissa naimisiin (korkeintaan vanhemmat todistajina), jonka jälkeen kahdestaan ravintolaan syömään, jonka jälkeen suoraan hotelliin sviittiin hääiltaa/yötä viettämään. Sitten parin päivän päästä järjestämme "varsinaiset hääjuhlat" eli la pidämme kartanossa 80:lle hengelle hääjuhlat ja pappi siunaa meidät kartanossa (minulle hääpuku ja kaikki). Tällöin molemmat saavat mitä haluavat - ja itselleni oli tärkeää tuo papin siunaaminen.
mitä mieltä?
morsian1
1
533
Vastaukset
- Rouva O
Tosin vihkiminen oli meillä hääjuhlaa edeltävänä päivänä ja kotona. Parin päivän tauko on varmasti parempi ratkaisu, ehtii vähän latautua ennen seuraavaa juhlaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353