Ratsu-lämppärit !

Naksu-80

Kaikki ravimiehet varmasti vihaavat tällaista, mutta jos joskus alan ratsastaa tuntien ulkopuolella, päässäni pyörisi koko ajan ajatus lämppäristä eli amerikanravuri. Pintapuolisesti rotuun tutustunut, ja selkäydintäni myöten pihkassa sen ruumiinrakenteeseen ja silmiin ja luonteeseen..Yleistää ei toki voi ja haluan ratsastaa, en ajaa. Mutta jos tiedätte lv-ratsuksi-aiheisia saitteja, pistäkää tänne, niin käyn katsomassa. Lakritsisilmät !

7

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CrystalCinnamon

      Miksi ravimiehet vihaisivat tuollaista? Enpä usko, että vihaavat. Tai jos olet moiseen ratsastusta vihaavaan ravimieheen törmännyt niin olet törmännyt harvinaiseen ja ahdasmielisen kuuloiseen tapaukseen.

      Eivät lämppärit ole pelkästään ravimiesten omaisuutta ensinnäkään. Ja toisekseen, suuri osa ravimiehistä on vain mielissään jos heidän ravureitaan liikuttaa myös selästä käsin (mikäli hevonen sen hallitsee, samoin ratsastaja). Monet käyttävät sitä ihan valmennuskeinonakin raveihin. Esimerkiksi enoni tykkää erittäin paljon siitä, että käyn hänen hyvin menestyvää ravuritammaansa liikuttamassa myös selästä käsin sen lisäksi, että hän itse ajaa kärryiltä.

      Ja onhan sitten myös montélämppärit. Ratsastustahan sekin on. Ja ex-ravurit ovat monesti myös mahtavia ratsuja, kunhan niille asiat kunnolla opettaa. Ja onhan sitten toki niitäkin lämppäreitä, jotka eivät ole koskaan raviuralla olleetkaan ja ovat pelkästään ratsukoulutuksen saaneita.

      Lämppärit ovat aivan ihania, oikeassa olet. Itselläni on suokki, mutta hoitelen sitä edellämainitsemaani lämppäritammaa. Aivan ihana ja hurmaava tapaus, 6-vuotias. Ja ne silmät todella ovat suloiset. Kyseinen tamma on ihana ratsastettava ja mahtava ajaa. Ja varsin mukava käsitellä muutenkin.

      En ole ihan varma, mitä kirjoituksellasi hait takaa. Mutta kommentoin sitten kaikkea mitä lämppäreistä tällee äkkiseltään mieleen tuli.

      Toivottavasti joskus löydät jonkun mukavan lämppärin jolla ratsastella, se on oma elämyksensä. Mukavaa syksyn jatkoa!

      • mimi32

        Mulla on 8v amerikanlv ruuna ja exravuri. Ihastuin juuri sen surullisenkauniisiin silmiin. Ne on niin hellyyttävät.... niisk.
        Onhan se totta että kaikki ei "tykkää" että ex-ravureita ratsastetaan tms käytetään nimitystä ratsu koska monien mielestä niistä ei ole kuin ravuriksi tai makkaraksi. En oikein ymmärrä niiden ahdasmielisyyttä....? Kun ei tarkoituskaan ole mitään huippuratsua varmaan kellään niistä tehdä vaan oma lemmikkiratsu niin onko sillä enää väliä mikä se on aiemmin ollut. Mulle ei ainakaan. Mulla on oma kultamussukka heppa ja se siitä. Ihan sama mitä muuta aattelee.


    • myös..

      amerikanravuri joka nyt opettelee ratsun alkeita. Mielettömän nopeasti on hepo oppinut kaikki perusasiat ja todella pitää ratsastuksesta vaikka välillä toki ajetaan kärryilläkin;)

    • lv-oriit:))

      jep, amerikanravuri on hieno heppa ja itsekkin haluaisin sellaisen ratsuksi! :)

    • _katherine_

      JOs ratsastuskoulussa vaan olet ratsastanut, eikä kokemusta ex-ravureista ole, ei lämppäri yleensä ole kovinkaan fiksu hankinta.

      Lämppäreillä harvoin on kolmitahtinen laukka, mikä on siihen kunnon laukkaan tottuneelle erittäin outoa. Harvalle lämppärille koskaan edes kolmitahtista laukkaa saa ja se tulee aina rajoittamaan kunnon treensuta niin esteillä kuin koulussakin.

      Hyvin koulutettu lämppäri voi olla tosi kiva harrasteratsu, mutta huonosti koulutettu vaatii paljon aikaa, taitoja ja hermoja. Jos et ole hevosta kouluttanut, ei sellaista kannata heti aluksi hankkia.

      Jos oikeasti haluat kunnolla ratsastaa ja edetä ratsastuksessa, hanki hevonen joka on ratsukoulutettu kunnolla.
      Jos sinulle riittää maastoköpöttely, voi lämppärikin olla ihan kiva.

    • ashjamba

      Mulla on ainakin ravihevonen jonka ohjastaja ainakin ratsastaa hevosillaa venytelläkseen hevostensa lavat koska ne menevät jumiin ravurin juostessa

    • clmboletih

      mä oon niinkun ratsastanut vajaa vuoden ja mul on lämppäri vuokral?
      oon 12.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      202
      4404
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3142
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1737
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1316
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1314
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1117
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1101
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      49
      1075
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      247
      1073
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      976
    Aihe