Moi kaikki!
Nyt tulee tyhmä kysymys alottelevalta sijoittajalta. Siis tuo koron korko... miten rahastojen kasvuosuuksissa se liitetään pääomaan-vuoden lopussa, niinkö? Tää on teistä varmaan ihan pöhkö kysymys, mutta en todellakaan ymmärrä asiaa...
Olen aloittelemassa rahastosäästämistä. miltä teidän mielestä näyttää tuo op-intia? Toisin sanoen "menikö juna jo", eli olenko auttamattomasti myöhässä...
Korkoa korolle/auttakaa untamoa!
11
1759
Vastaukset
- syytä opiskella
Rahastot lasketaan jokaisena pankkipäivänä (muutamia poikkeuksia).
Rahaston säännöissä on määritelty kellonaika, johon laskenta perustuu. Laskennassa osakkeiden viimeinen saatavissa oleva noteeraus otetaan huomioon tuona kellonaikana.
Rahaston hallussa olevien osakkeiden arvot lasketaan yhteen yhdessä rahaston käteisvarojen kanssa ja tämä summa jaetaan osuuksien lukumäärällä. Näin saadaan yhden osuuden arvo kyseisenä päivänä. Se julkaistaan lehdissä, netissä, teksti-TV:ssä y.m.
Mitään korkoa ei lasketa, kuten käsitit.Toivottavasti ymmärsit. - rahastosta
OP-Intia rahasto on ns. rahastojen rahasto eli sen osakesalkkua ei hoida OP-Rahastoyhtiö. Suuri ja arvostettu suurpankki J.P Morgan hoitaa salkkua. Vain rahaston käteisvarat hoitaa OP-Rahastoyhtiö.
Rahasto on erinomaisesti hoidettu ja Intia-rahastojen parhaimmistoa.
Itse tein merkinnän kyseiseen rahastoon reilu kuukausi sitten eli 22.8 ja rahasto on paisunut yli 21 %. Nousu on ollut häkellyttävä.
Kaikki Aasian pörssit ovat kovassa nousussa.
Jos sijoittaa OP-Intiaan, tulee olla sitten valmius lunastaa, jos siltä rupeaa näyttämään.
Ei siinä paljoa häviämään pääse, kun seuraa tilannetta varsinkin alkuvaiheessa.- Juuro
Nyt on Intia noussut sen verran että ei kannata paljoa laittaa. Todennäköinen korjauliike lähitulevaisuudessa mutta pitkällä aikavälillä näyttää hyvältä ellei mitään kovin mullistavaa tapahdu maailmalla.
Jos laittaa niin itse laittaisin hieman ja muutaman viikon päästä hieman jne. Näin ollen jos laskee niin ei harmita niin paljoa kun ei laittanut kaikkea.
Jos ei laita mitään niin sit jos ei laskekaan niin harmittaa kun ei laittanut. Onhan ainakin ollut mukana nousussa pienellä summalla.
Kaikki riippu kuitenkin siitä mitä ihmiset tekevät. Jos myyvät kovasti niin kurssi laskee mutta jos on kovasti ostohalukkuutta niin kurssit nousee.
Jos ostajia on jotakuinkin yhtä paljon kuin myyjiä niin kurssit menee vaakasuuntaan.
Siinäpä sinulle hyviä sijoitusneuvoja aluksi. Näillä neuvoilla et varmasti menetä rahojasi jos toimit oikein. - minun ,
jaa mikä hyvä ?
minun on JF kiina tuottanut vuodessa 150 prosaa.
viidessä vuodessa on kai jo nelinkertaistunut pääoma.
Sitä kiitän kun en hajauttanut muualle, kuten neuvotaan.
- joojoo-mies
koron korko tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että tuottoa tulee myös jo saavutetulle tuotolle, ei pelkästään sijoitetulle pääomalle.
ja tämä näkyy ihan päivittäisessä rahastonarvon kehityksessä.- epäilen!
Rahastoissa ei lasketa mitään korkoja puhumattakaan korkojen koroista.
Totuus on se, että rahaston arvonmääritykseen vaikuttavat joka pankkipäivä osakkeiden viimeiset noteeratut hinnat rahaston säännöissä määriteltynä ajankohtana.
Näin saadut osakkeiden hinnat lasketaan yhteen käteisvarojen kanssa (vähennettynä hallinnointikuluilla ja muilla kuluilla). Tämä osakkeiden ja käteisvarojen yhteenlaskettu summa jaetaan osuuksien lukumäärällä ja näin saadaan yhden osuuden arvo.
Tämä näin laskettu arvo julkaistaan päivittäin tiedotusvälineissä ja rahastoyhtiöiden sivustoilla.
Asia erikseen on, että rahastoarvon perässä on rahaston kehitystä kuvaava /- prosenttiluku. Se siis vain kuvaa rahaston kehitystä, ei muuta. Tämä prosenttiluku on verrattu edelliseen noteeraukseen.
Rahastoille ei siis lasketa mitään korkoprosentteja tai korolle korkoa prosentteja. - joojoo-mies
epäilen! kirjoitti:
Rahastoissa ei lasketa mitään korkoja puhumattakaan korkojen koroista.
Totuus on se, että rahaston arvonmääritykseen vaikuttavat joka pankkipäivä osakkeiden viimeiset noteeratut hinnat rahaston säännöissä määriteltynä ajankohtana.
Näin saadut osakkeiden hinnat lasketaan yhteen käteisvarojen kanssa (vähennettynä hallinnointikuluilla ja muilla kuluilla). Tämä osakkeiden ja käteisvarojen yhteenlaskettu summa jaetaan osuuksien lukumäärällä ja näin saadaan yhden osuuden arvo.
Tämä näin laskettu arvo julkaistaan päivittäin tiedotusvälineissä ja rahastoyhtiöiden sivustoilla.
Asia erikseen on, että rahastoarvon perässä on rahaston kehitystä kuvaava /- prosenttiluku. Se siis vain kuvaa rahaston kehitystä, ei muuta. Tämä prosenttiluku on verrattu edelliseen noteeraukseen.
Rahastoille ei siis lasketa mitään korkoprosentteja tai korolle korkoa prosentteja.kai nyt sen verran ymmärrät, että korkoa korolle on vain sanontatapa, jota ihan yleisesti käytetään.
over and out - rahastoihin
joojoo-mies kirjoitti:
kai nyt sen verran ymmärrät, että korkoa korolle on vain sanontatapa, jota ihan yleisesti käytetään.
over and outLaskentatapaan voisit tutustua, niin unohtaisit korot ja koronkorot!
- joojoo-mies
rahastoihin kirjoitti:
Laskentatapaan voisit tutustua, niin unohtaisit korot ja koronkorot!
aivan.
korkomatematiikka on mulle aivan liian vaikeaa.
mutta, siitä huolimatta, mun rahastot tuottaa 'korkoa korolle'. ehkä korkea sivistyksesi estää ymmärtämästä sitä. - tuottaa
joojoo-mies kirjoitti:
aivan.
korkomatematiikka on mulle aivan liian vaikeaa.
mutta, siitä huolimatta, mun rahastot tuottaa 'korkoa korolle'. ehkä korkea sivistyksesi estää ymmärtämästä sitä.korkoa korolle mikäli sijoitusaika on pidempi kuin yksi korkokausi!
- selitys
tuottaa kirjoitti:
korkoa korolle mikäli sijoitusaika on pidempi kuin yksi korkokausi!
Tuo pankkitili on hyvä esimerkki korkoa korolle tuotosta.
Rahastoille ei siis lasketa minkäänlaista korkoa, ei myöskään joojoo-miehen rahastolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047