Kaikki kiitos ja kunnia veteraaneille, miä heille kuuluukin. He todella ovat kortensa kekoon kantaneet. Nyt sitten heidät pitäisi maan poveen laittaa ja hyvä onkin, että saavat edes pienen palan puolustamaansa maata ilmaiseksi. Mutta kuinka laajalle leviää tämä veteraani-juttu noin muuten? Nyt on jo ollut keräyksiä veteraanien omaisillekin. Joko mennään pian lapsenlapsissa. Eikö olisi todellakin aika muuttaa veteraaniliittojen nimissä olevat omaisuudet rahaksi ja antaa tuotto niille, joille se kuuluukin, eikä enää liittojen pellepomoille
perintö
Veteraanien
2114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
VETERAANIT pettivät työläisten vallankumouksen ja nöristelivät KAPITALISTIEN PIISKAN EDESSÄ, suomalainen työläisten luokka olisi halunnut liittyä KOMMUNISTISEEN VENÄJÄÄN, mutta KAPITALISTIEN AGENTIT pakottivat miehet taistelemaan OIKUDENMUKAISTA JA REHELLISTÄ NEUVOSTOLIITTOA vastaan!!!
ELäköön luokkasota!!! Onnea luokkataisteluun, toverit!!!
Kyllä taistelen. Taistelin jo 60-luvulla, mutta kaikki valui hiekkaan. Nyt olen eläkkeelle jäämässä oleva korkeapalkkainen valtion virkamies ja taistelen saadakseni pysymään itselläni hyvät eläke-edut. Niin, että yhtä taistelua koko elämä. Neuvostoliittokin hajosi, enkä pääse enää ilmaisille lomamatkoille Mustallemerelle tai DDR:ään. Lomamatkatkin on itse maksettava. Leningradinkin muuttivat Pietariksi ja hinnat kallistui. Enää ei lenkkareilla voi syödä hyvin ja juoda kunnon votkaa. Niin, että taisteltavaa on ja paljon.