http://money.cnn.com/2007/10/05/autos/chrysler_recall.ap/index.htm?section=money_latest
Näinköhän tästäkään kuullaan Suomessa koskaan mitään. Tahtoo jostain syystä olla yhdellä jos toisellakin merkillä niin että ilmaiset takuukorjaukset ja takaisinkutsut koskevat vain muiden maiden autonostajia.
2,4l Avenger takaisinkutsu
3
1447
Vastaukset
- Darra
Takaisinkutsut voi tarkistaa täältä. Olen antanut itselleni ymmärtää, että kaikki tehtaiden takaisinkutsut, eivät koske
Suomeen tuotavia automalleja.
http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Takaisinkutsut 2/Takaisinkutsukampanjat.htm- Listassa
..ei ole kaikki automerkit ja takaisin kutsut.
Kaikkia suomessa myytäviä autoja ei kutsuta kovin helposti takuu korjauksiin.
Osalla automerkkejä takuukorjaukset tehdään jos muistetaan tai viitsitään, kun viet auton kalliiseen merkkihuoltoon normaaliin huoltoon tai korjaukseen.Mitään erillistä kutsua ei kovin helposti laiteta.
Katsoppa mitkä automerkit näyttävät olevan tuossa listassa lähes virheettömiä.Ei yhtään takaisin kutsua jollain merkillä, eikös ole aika ihmeellistä? - darra
Listassa kirjoitti:
..ei ole kaikki automerkit ja takaisin kutsut.
Kaikkia suomessa myytäviä autoja ei kutsuta kovin helposti takuu korjauksiin.
Osalla automerkkejä takuukorjaukset tehdään jos muistetaan tai viitsitään, kun viet auton kalliiseen merkkihuoltoon normaaliin huoltoon tai korjaukseen.Mitään erillistä kutsua ei kovin helposti laiteta.
Katsoppa mitkä automerkit näyttävät olevan tuossa listassa lähes virheettömiä.Ei yhtään takaisin kutsua jollain merkillä, eikös ole aika ihmeellistä?Lueppa tämä:
Takaisinkutsukampanjat
AKE seuraa takaisinkutsukampanjoiden toteutumista ylläpitämällä takaisinkutsukampanjataulukkoa, joka sisältää sekä käynnissä olevat että päättyneet takaisinkutsukampanjat.
Ajoneuvomallin valmistajan, valmistajan edustajan tai maahantuojan tulee ilmoittaa AKElle valmistajan julkaisemasta takaisinkutsukampanjasta, jos henkilöauton tai moottoripyörän ajoneuvomallissa tai osassa tällaista mallia olevista ajoneuvoista todetaan virhe tai poikkeama, joka aiheuttaa merkittävää vaaraa liikenneturvallisuudelle tai huomattavaa haittaa ympäristölle. Lähtökohtaisesti tällainen vika tai puute on sellainen, että se johtaisi määräaikaiskatsastuksessa ajoneuvon hylkäykseen.
Ajoneuvon valmistaja, valmistajan edustaja ja maahantuoja ovat velvollisia huolehtimaan siitä, että virhe tai poikkeama korjataan kaikkien Suomessa käytössä olevien ajoneuvojen osalta. Niiden on myös ilmoitettava AKElle, kun ao. takaisinkutsukampanja on valmis ja kaikki ajoneuvot korjattu.
Mikäli korjausvelvoitteen piiriin kuuluvia ajoneuvoja ei saada valmistajan, valmistajan edustajan ja maahantuojan toimin korjautettua, AKE lähettää korjaamattomien ajoneuvojen omistajille kehotuksen viedä ajoneuvonsa korjattavaksi. AKE voi estää sellaisen ajoneuvon käytön, jota ei kehotuksista huolimatta viedä korjattavaksi: ajoneuvo voidaan poistaa rekisteristä, määrätä se ajokieltoon katsastuksen yhteydessä tai asettaa ajoneuvolle muutoskielto.
Jos kampanjaan kuuluva ajoneuvo hylätään katsastuksessa kampanjassa korjattavan vian tai puutteen takia, on valmistajan tai valmistajan edustajan annettava ajoneuvon omistajalle todistus, kun vika tai puute on korjattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20612472
- 134777
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523770Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1083141Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952782Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t102575Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122108Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131549- 481511
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos721358