2,4l Avenger takaisinkutsu

CNN uutiset

3

1459

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Darra
      • Listassa

        ..ei ole kaikki automerkit ja takaisin kutsut.
        Kaikkia suomessa myytäviä autoja ei kutsuta kovin helposti takuu korjauksiin.
        Osalla automerkkejä takuukorjaukset tehdään jos muistetaan tai viitsitään, kun viet auton kalliiseen merkkihuoltoon normaaliin huoltoon tai korjaukseen.Mitään erillistä kutsua ei kovin helposti laiteta.
        Katsoppa mitkä automerkit näyttävät olevan tuossa listassa lähes virheettömiä.Ei yhtään takaisin kutsua jollain merkillä, eikös ole aika ihmeellistä?


      • darra
        Listassa kirjoitti:

        ..ei ole kaikki automerkit ja takaisin kutsut.
        Kaikkia suomessa myytäviä autoja ei kutsuta kovin helposti takuu korjauksiin.
        Osalla automerkkejä takuukorjaukset tehdään jos muistetaan tai viitsitään, kun viet auton kalliiseen merkkihuoltoon normaaliin huoltoon tai korjaukseen.Mitään erillistä kutsua ei kovin helposti laiteta.
        Katsoppa mitkä automerkit näyttävät olevan tuossa listassa lähes virheettömiä.Ei yhtään takaisin kutsua jollain merkillä, eikös ole aika ihmeellistä?

        Lueppa tämä:

        Takaisinkutsukampanjat

        AKE seuraa takaisinkutsukampanjoiden toteutumista ylläpitämällä takaisinkutsukampanjataulukkoa, joka sisältää sekä käynnissä olevat että päättyneet takaisinkutsukampanjat.

        Ajoneuvomallin valmistajan, valmistajan edustajan tai maahantuojan tulee ilmoittaa AKElle valmistajan julkaisemasta takaisinkutsukampanjasta, jos henkilöauton tai moottoripyörän ajoneuvomallissa tai osassa tällaista mallia olevista ajoneuvoista todetaan virhe tai poikkeama, joka aiheuttaa merkittävää vaaraa liikenneturvallisuudelle tai huomattavaa haittaa ympäristölle. Lähtökohtaisesti tällainen vika tai puute on sellainen, että se johtaisi määräaikaiskatsastuksessa ajoneuvon hylkäykseen.

        Ajoneuvon valmistaja, valmistajan edustaja ja maahantuoja ovat velvollisia huolehtimaan siitä, että virhe tai poikkeama korjataan kaikkien Suomessa käytössä olevien ajoneuvojen osalta. Niiden on myös ilmoitettava AKElle, kun ao. takaisinkutsukampanja on valmis ja kaikki ajoneuvot korjattu.

        Mikäli korjausvelvoitteen piiriin kuuluvia ajoneuvoja ei saada valmistajan, valmistajan edustajan ja maahantuojan toimin korjautettua, AKE lähettää korjaamattomien ajoneuvojen omistajille kehotuksen viedä ajoneuvonsa korjattavaksi. AKE voi estää sellaisen ajoneuvon käytön, jota ei kehotuksista huolimatta viedä korjattavaksi: ajoneuvo voidaan poistaa rekisteristä, määrätä se ajokieltoon katsastuksen yhteydessä tai asettaa ajoneuvolle muutoskielto.

        Jos kampanjaan kuuluva ajoneuvo hylätään katsastuksessa kampanjassa korjattavan vian tai puutteen takia, on valmistajan tai valmistajan edustajan annettava ajoneuvon omistajalle todistus, kun vika tai puute on korjattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      721
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      656
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      617
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      95
      586
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      56
      570
    7. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    8. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    9. 41
      519
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe