Tojotan teknillinen kehitys on historiallisen voimakasta ja nopeaa muihin merkkeihin verrattuna:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotan vetyauto ajoi tankillisella Osakasta Tokioon/1135230807237
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyotan vetyauto ajoi tankillisella Osakasta Tokioon/1135230807237
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin se taas osoitettiin että saksalaiset merkit kyllä puhua louskuttavat vetyautoista ja hybrideistä jotka joskus ehkä oikein livenä nähdään jos Luoja suo, kun samaan aikaan Tojo jo myy niitä ja ajaa niillä. Ja sitä puhettakin tulee ainoastaan saksalaisten merkkien taholta, muut eurooppalaiset eivät edes puhu. No, kohta saamme lukea vastauskirjoituksissa kuinka ottomoottori keksittiin Saksassa 1880.
vuosia erilaisia uusia tekniikoita, niistä ei vain juurikaan ole ollut tietoja suomalaisissa lehdissä. Jos luet saksalaisia tai ranskalaisia alan lehtiä niin tiedät vähän enemmän. Voit katsoa esim. PSA:n tiedotetta asiasta sekä pari demoa polttoainekennoautoista, jotka ovat olleet jo useita vuosia käytännön koekäytössä:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Lisäsenttejä tyylistä tinkimättä/HL20071006SI1AL019vs
tuohan on pelkkää mainosta. Tosipaikka kun tulee Tojosta ei ole mihinkään. Tämä on nähty esim. formuloissa.
Oli se tekniikka mikä tahansa mikä valtaa alan lopullisesti, niin eurooppalaiset menevät reilusti ohi parissa vuodessa vaikka eivät olisi aloittaneetkaan ko. tekniikkaa. Tottakai ovat aloittaneet mutta näin ylivoimaista on eurooppalaisten tietotaito.
Jos tuo Tojo saisi ensin ajo-ominaisuudet kuntoon ja hyvän dieselmoottorin tehtyä niin sekin olisi jo jotain.
ainakin itäkeskuksen ja kaivokselan tojopuodit tulee mieleen. eipä sitten paljon muita. paitsi muun suomen tojopuodit. puhetta sellaisista löytää sitten varmaan vaikka kuinka monesta euroopan autolehdestä. euroopan tietotaito oli ylivoimaista viimeksi 30-luvulla.
mainostuksen purevuudesta. Hybridit eivät kuluta sen vähempää kuin muutkaan kun kokonaisuus lasketaan. Miksipä niitä tekemäänkään. Japanilaisten tietotaito on niin paljon perässä, että heidän täytyy aloittaa asiat vuosikausia aikaisemmin.
Sitten kun tarvitaan eurooppalaiset menevät ryminällä ohi. Näin tulee käymään joka kerta.
Katsellaan uudestaan sitten, kun joku keksii miten sitä vetyä saadaan valmistettua ympäristöystävällisesti ja taloudelliseti riittävän suuria määriä, vedyn jakeluverkko on kunnossa ja noita polttokennoautoja myydään Suomessakin.
Johan noita polttokennoprotoja on ollut liikenteessä jo toistakymmentä vuotta. Mikä tekee tästä viimeisestä edistysaskeleesta niin erityisen?
Ja muuten, minkä valmistajan polttokennotekniikkaa Toyota käyttää vai onko se kehittänyt kennon itse?
Tuo hybridien hehkutuskin on saanut vähän turhan suuret mittasuhteet. Auto on huomattavasti tavallista bensiinimoottorista kalliimpi, sen tuotanto ja hävitys kuormittaa ympäristöä enemmän ja polttoaineenkulutus on kuitenkin ainoastaan parikymmentä prosenttia pienempi. Panostamalla yhtä paljon polttomoottorin kehittämiseen, autojen painon vähentämiseen, tilankäytön tehostamiseen, stop & start tekniikoiden tutkimiseen, renkaiden vierintävastuksen alentamiseen ja voimansiirron häviöiden minimointiin olisi luultavasti saavutettu yhtä suuri säästö polttoaineenkulutuksessa.
toyotallakin ovat lupailleet joka vuosi, että diesel automaatti tulee sitten ensi vuotena. mutta aina sekin siirtyi aina ensi vuoteen. kuinka kauan euro dieseleissä on automaatti ollut. Toyota on ja pysyy kehityksen jäljessä. Samoin hybridi keksittiin saksassa, nimi oli porcshe, jo 1800 luvun loppu puolella.
Noista muista en rupea, mutta diesel-automaatissa ei mitään teknistä ylivoimaisuutta ole (kenellekään). Esim. ensimmäisessä Camryssä 80-luvulla oli jo diesel-automaatti ja ihan Suomestakin sai. Sen jälkeen Toyota on vain ylenkatsonut porukkaa, joka tuota on halunnut ja todennut markkinoiden olevan liian pienet tuolle. Mm. vaihteistotehdas Aisin, jota Toyota omistaa, tekee ko. laatikoita muille merkeille, mm. Volvolle.
joista et ymmärrä yhtään mitään. Toyota ei pysty tekemään vääntöä kestävää laatikkoa tarpeeksi pieneen tilaan.
Valitettavasti Toyotan omistaman Aisinin tehtaan tuotteista on kokemusta.
MM-T vaihteisto (automaatti-vaihteiston tilalle),niin se olisi PETTYMYS!!.
Sellaista "NYTKYN,NYTKYN" ei tarvita dieselin yhteyteen!!.
Kun laitat jotain uskottavaa linkkiä tms., niin voin uskoakin. Muuten kuittaan tavallisena paskapuheena.