Kertokaa ihmeessä haiseeko/tuoksuuko vähän vaiko voimakkaasti posliinihyasintti?!?!?!?
Sipuleita on meinaan tulossa mutta tahtoisi tietää että haiseeko/tuoksuuko yhtä voimakkaasti kuin normaali hyasintti..???
Minulla kun laukaisee hyvin pahan migreeni kohtauksen normaali hyasintti... Mutta miten mahtaa käydä tuon uuden tuttavuuden kanssa?
Onko kaikki istutettava sittenkin ulos?????
Posliinihyasintti....
4
816
Vastaukset
- sohvi
Mielestäni tuo posliinihyasintti on juuri ulkokasvi. Sen tuoksusta en tiedä, mutta ajattelin niitä itsekin istuttaa kukkapenkkiin kevään kukkijaksi.
- Tallukka
Ajattelin vain että jos niitä olis voinu kukittaa muutaman sisälläkin niinkuin narsisseja jne..
Kokeilen kuitenkin muutamaa... LAitan kellariin loppu syksyksi ja sit jos yrittäis jouluksi tai pääsiäiseksi kukittaa.. =)
Kokeilun haluinen kuin olen.. - mitenkään
Tallukka kirjoitti:
Ajattelin vain että jos niitä olis voinu kukittaa muutaman sisälläkin niinkuin narsisseja jne..
Kokeilen kuitenkin muutamaa... LAitan kellariin loppu syksyksi ja sit jos yrittäis jouluksi tai pääsiäiseksi kukittaa.. =)
Kokeilun haluinen kuin olen..Eivät ainakaan hyasintille. Voi hyvin kukittaa myös sisällä. Ne ovat sitten hyvin pieniä kukkasia!
- Tallukka
mitenkään kirjoitti:
Eivät ainakaan hyasintille. Voi hyvin kukittaa myös sisällä. Ne ovat sitten hyvin pieniä kukkasia!
Suuren suuret kiitokset.. Sain lopulta vastauksen kysymykseeni... Etsin netistä ja vaikka mistä niin tuoksuista ei ollut missään.. Eli siis posliinihyasintti ei tuoksu eikä haise no pääasia että tuoksu ei ole voimakas jos tuoksuu miltään..
Normaaleista hyasinteista kun saan pahan migreeni kohtauksen niin niitä en voi laittaa mihinkään... JA nyt kun noita posliinihyasintin sipuleita tuli tosiaan 100kpl on niille tehtävä jotakin....
Ulos en niitä kaikkia viitsi laittaa kun on todennäköisesti muutto tulossa talven aikana...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500