enemmän keskustelua syöpään sairastuneilta.
Onko ketään parhaillaan hoidoissa olevaa?
Onko ketään parhaillaan hoidoissa olevaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
..ja mitä tarkoitat "hoidoissa olevilla"?. Säde- ja sytohoitoja!?. Hoitojahan ne on lääkkeetkin.
tuolla syöpäpotilaat -palstalla. Minä sairastan follikulaarista lymfoomaa. Hidaskasvuista, harvoin kokonaan parannettavaa imusolmukesyöpää. Varsinaiset sytostaattihoidot ovat ohi (8 kpl) mutta loppukuvaus on vielä jäljellä. Sen jälkeen annetaan 2 v ajan 2 kk välein vasta-aineihoitoa, että tämän sairauden uusiutuminen siirtyisi ainakin muutamalla vuodella. Uusiutumisprosentti on n. 90. Ja keskimääräinen elinikä 10 v diagnoosin löytymisestä. Hoidot veivät voimat tyystin. Vähän yli kuukauden päästä lähden töihin 4 tunniksi päivässä. Tässä pitäisi koettaa voimia kerätä, en vielä taida jaksaa kävellä sitä kahta kilometriä, joka on työpaikalle matkaa, mutta onhan tässä vielä kuukausi aikaa harjoitella.
Jännittää tuo loppukuvaus, että jos siellä onkin vielä jotain jäljellä, eikä kallista vasta-ainehoitoa sitten aloitetakaan, mutta tuo jännitys kuuluu meidän syöpäpotilaiden arkeen koko loppuelämän.
Suurin osa tuolla toisella palstalla, on jo hoidot saanut käytyä, eikä se kevyt juttelu miellytä jokaista. Itse ihmettelen koko asiaa, minusta masennus ei kulje syövän kanssa käsikkäin. Vaikken tule parantumaan,en aio edes masentua, elämä on liian lyhyt tuhlattavaksi jonnin joutavaan murehtimiseen.
Itse saan tuota Interferoni-hoitoa,muiden hoitojen lisänä.
Kysyttävää veritaudeista, kysykää.
jo heti alkuun. Keitä on "me"? Minä olen sairastanut rintasyövän, nyt syön Tamofeniä ( paketissa lukee "rintasyövän hoitoon" ).
Eiköhän suurin osa tämänkin palstan kirjoittajista ole sairastanut tai sairastaa syöpää.
Jos se noin helppoa on,älä ihmeessä masennu!
veritautinen aiemmin nikillä' punakka'?
itsestään ja ajatuksistaan olisi muidenkin helpompi kommentoida ja ottaa osaa "keskusteluun".
Mitä syöpää olet itse sairastanut/ sairastat?
Tämä on väärä palsta minulle.Olen rintasyöpä potilas,
Käyn syto hoidoissa ja OLEN MASENTUNUT,
ei tästä tämän enempää.
kiitos.
palstalle,siellä on monissa erivaiheissa
hoidoissa olevia kirjoittajia
www,Cancer,fi/keskustelut
Nyt tiedän jo enemmän ja helpompi vastatakin...! - tai kysellä.
Milloin syöpäsi todettiin?? Tiedätkö mitä hoitoja olet sanut / tulet saamaan?
En halunnut loukata, vaan olin kiinnostunut Sinusta.
Jos kertoisit todellakin enemmän itsestäsi, voisimme kommunikoida paremmin. Kun aloituksestasi ei oikein selvinnyt mitä itse asiassa haluat.
siellä on masentuneitakin.
nimimerkki - veritauti varokaa - antoi aika oudon kuvan palstan hengestä.
cancerillahan on kirjautumis pakko,siellä on hyvä porukka,huomasin.
kiitos neuvosta!
saa tukea muutkin kun keskenään tutut
mistähän palstasta tässä nyt on annettu huono kuva. Eikös olisi reilua, että ihminen joka kaipaa tietoa/ neuvoa/ vertaistukea jne. itse kirjoittelee tänne ja sitten ihan itse muodostaa mielipiteensä.
Ja aloittajalle on kaiketi vastattu ihan asiallisesti. Vaikea on todellakin keskustella asiasta jota hän ei kerro. Ihan ystävällisesti täällä on kyselty, että mitä hän haluaa/ kaipaa.
nyt tuohon syöpäpotilaat palstaan. Täällä emme tunne toisiamme.
Aloittajalle, tsemppiä ja jaksamista, vaikka varmasti tällä hetkellä vaikeaa onkin. Näin kolme vuotta rintasyövän jälkeen voin sanoa, että paistaa se aurinko risukasaankin.
vain tutut hörisevät keskenään ja leimataan toiset ilkeiksi.
siellä käy välillä joku ilkeilemässä kunnon ihmisille.
muuten todella hyvä ja hauskakin palsta.
täällä on aika hiljaista,monet siirtyneet toiselle palstalle.jos ilkeilijät pysyisi sieltä pois,olisi kaikki ok.
sinne on tullut useita uusia vakikirjoittajia lisää.
Täällä pysytään asiassa eikä rönsyillä muihin asioihin. Toki ketjut ovat silloin lyhyempiä. Vastauksen kysymyksiinsä/ tai "juttuseuraa" täällä saa siinä kuin toisella palstallakin.
Täällä ihan sielu lepää. Syöpätauteja on niin valtavasti,syöpä voi olla missä elimessä tahansa. Kannattaa esitttää selkeä kysymys,taatusti löytyy joku, jolla on omakohtainen kokemus.
Ei liirumlaarumia.
Sinun kannattaa mennä sinne tai ainakin kokeilla.