Minun tilanteeni

Hoidan kolmea lastemme todella paljon yksin ja olen tosi väsynyt,kukaan ei tunnu oikein ymmärtävän miten väsynyt olen ja miltä minusta tuntuu...aikaisemmin hoidin jopa kaverini lapsia lisäksi ja hän käytti minua vain hyväkseen!Omaa aikaa minulla ei ole yhtään ja sekin on vienyt hermoni tosi kireälle :(
En tiedä yhtään mit' tehdä,entä jos en enää jaksa tätä elämää...
91118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos päätät jaksaa. Jos uskot, että jaksat tai että et jaksa, olet oikeassa.

Päätä, että tämä on sinun omaa elämääsi tällä hetkellä, ja elä sitä täysin siemauksin. Muutaman vuoden kuluttua elämäsi on aivan toisenlaista.

Jos alkaa odottaa toisilta apua tai tukea, joutuu yleensä vain pettymään yhä uudestaan.

Äänestä

jos et ole se joka kirjotti tonne sijaisvanhemmuus-palstalle, niin menepäs vilkasemaan sinne alotus "apua" väsyneelle. Sieltä saat sinäkin infoa, jota voit hyödyntää ja kenties sitä kautta myös apua itselle.

Äänestä
  • Sama henkilö olen joka sielläkin apua kyselee...

    Äänestä

tästä mitään apua, mutta kirjoitan kuitenkin.. Minä hoidan meidän neljää lastamme yksin (mies painaa pitkää päivää ja tuo elannon perheelle) koko ajan. Välillä palaa pinna ihan totaalisesti, etenkin jos olen kamalan väsynyt. Nuorin meillä on alle vuoden ikäinen ja huono nukkuja, joten minusta tuntuu, etten ole nukkunut kunnolla tuhanteen vuoteen.. Silloin väsyneenä tuntuu, että kaikki kaatuu päälle. Kolme vuotta sitten koin burn outin töissä ja silloin olin kotona koko ajan todella pahantuulinen ja "pimahdin" ihan pienestä. Tällöin sain lääkäriltä "Zoloftia", mitä käytän edelleen. Se ei kuitenkaan pelasta kaikkea. Minä yritän pitää huolen että saan nukuttua tarpeeksi. Jos en yöllä, niin sitten nukun päiväaikaan. Nukun samaan aikaan vauvan kanssa päiväunia, vanhemmat lapset ovat koulussa. Pistän kännykän pois päältä, enkä ota huonoa omaatuntoa kotiasioista, mitkä jäävät hoitamatta. Kaipaan myös omaa aikaa, mikä on "kortilla". Teen niin, että kun saan viimeisimmän lapsen sänkyyn (meillä on ihan selkeästi nukkumaanmenóajat ja niissä ei ole keskustelunvaraa!), olen ihan itsekseni tunnin tai kaksi, jaksamisestani riippuen. Tällöin luen lehden, katson telkkaria, olen tietokoneella (kuten juuri nyt!!) tai vain torkun sohvalla. Tuo aika on todella tärkeää!!!
Mikä on tilanteessasi pahin asia?? Oletko väsynyt? Oletko yksinäinen?? Kerro hieman tarkemmin!

Äänestä
  • Kiitos vastauksista!
    Mies on viikot pois kotoa ja olen lasten kanssa yksin,ei ole ketään joka kävisi edes kylässä,kaikki kaverit asuvat kaukana...todella yksinäinen ihminen olen...imetystä en haluaisi lopettaa vielä,mutta alkaa tilanne tuntua jo siltä etten tästä selviä ilman lääkitystä!Päiväunia en pysty nukkuman koska esikoinen ei enää nuku päivällä...jatkan vielä myöhemmin,nyt on kiirettä lasten kanssa

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos vastauksista!
    Mies on viikot pois kotoa ja olen lasten kanssa yksin,ei ole ketään joka kävisi edes kylässä,kaikki kaverit asuvat kaukana...todella yksinäinen ihminen olen...imetystä en haluaisi lopettaa vielä,mutta alkaa tilanne tuntua jo siltä etten tästä selviä ilman lääkitystä!Päiväunia en pysty nukkuman koska esikoinen ei enää nuku päivällä...jatkan vielä myöhemmin,nyt on kiirettä lasten kanssa

    Minä käytin Zoloftia koko raskauden ja imetyksen ajan (käytän edelleen). Jos tilanteesi tuntuu aivan kamalalta, suosittelen lääkärillä käyntiä, mutta toivon, että löydät hyvän lääkärin, joka ymmärtää todella, niinkuin minulla on ollut. Lääkäri seurannut minua koko ajan.
    Väsymykseen suosittelisin, että unohda hetkeksi "oma aika" lasten nukkumaan menon jälkeen iltaisin, jos sinulla on ollut sellaista, ja mene nukkumaan samaan aikaan lasten kanssa. Minä olen tehnyt sitä muutaman kerran kun on tuntunut että tuon väsymyksen vuoksi "seinät kaatuu päälle". Tee tuota muutama yö putkeen, niin sen jälkeen pää alkaa tuntua selvemmältä! Ajatukset kulkee paremmin ja kaikki tuntuu realistisemmalta.
    Minullakaan ei ole täällä yhtään kaveria, vaan kaikki ovat puhelimen päässä (asun toisessa maassa). Olin ennen kovin sosiaalinen, mutta nyt on ollut pakko opetella olemaan yksin. Minullakin mies kovasti liikematkoilla. Olen aikapaljon vapaa-aikoina netissä, kun tuntuu, että se voi "korvata kaverit", mikä ei tietenkään pidä paikkaansa. Juttelen tietenkin joskus puhelimessa. Mutta nyt oli taas 4 päivää, etten päässyt minnekään liikenteeseen ja meinasin tulla seinähulluksi. Tänään lähdin sitten jonkin matkan päässä olevaan ostoskeskukseen ja se virkistytti. Olen tosin tottunut olemaan yksin ja nautin siitä!! Katsoin kuitenkin ostoskeskuksessa tänään äitejä, jotka olivat ystäviensä kanssa ja olin kateellinen. Niinkuin ensin kirjoitin, niin ehkä sinun kannattaisi käydä lääkärillä. Kuten aiemmin mainitsin, minä aloin käyttämään lääkkeitä muutama vuosi burn outin vuoksi, mutta pelkät lääkkeet eivät ole olleet apuna! On myös ollut työstettävä tilannettaan.

    Äänestä

Minäkin kolmen lapsen kanssa yksin. Juuri tällä hetkellä väsyä pukkaa todella, mikään ei oikein huvita ja kohta rahatkin loppuu. Annan itselleni luvan kieriä itsesäälissä ja masentua. Kohta, päivän, viikon, kuukauden kuluttua se menee ohi kun ei liikoja toivo ja sitten taas jaksaa.

Äänestä
  • kalaöljykapseleita. Otin itse toht. Tolosen Neurobion kalaöljykapseleita, niitä saa yleensä ihan marketeista. Otin niitä ihan ohjeen mukaan, aluksi enemmän ja sitte sen kait pari päivässä, Huomasin olossani selvän muutoksen parempaan. Myös monet muut ovat saaneet niistä apua. Ne on tarkotettu lähinnä koululaisille, keskittymiskyvyn parantamiseksi, mutta minua ne myös auttoi. Mun kouluajasta on jo n. 40 v.
    Onhan niitä muitakin e-epaa ja mitä lie. Niistä kaikista on myös masennukseen apua, ihan tutkimustenkin mukaan. Niihin ei jää riippuvaiseksi, eikä varmaan muutakaan haittaa ole.

    Äänestä

ihan itketti ku luin tarinasi tilanteestasi. jos olisit ystäväni niin olisin jo aika päiviä luonasi ja tekemässä asialle jotain ja kiireesti. onko sinulla ketään joka auttaisi sinua, sisarukset, vanhemmat tai ketään ystävää. ole rohkea ja pyydä apua je heti. olet aivan lopussa. soita kaupungin esim, kotihoitoon ja pyydä sieltä väliaikaista apua lastenhoidossa ja kerro siellä tilanteestasi.. et ole yksin tässä maaailmassa joka kokee saman. kun taas jaksat niin olet onnellinen siitä että teit asialle jotain. lapset näyttää tunteet, pienet, vain riehumalla ja just tekemällä niitä asioita joita ei pitäis tehdä. he voivat samalla huonosti koska ymmärtävät että äiti voi huonosti. yritä hillitä itsesi äläkä näytä heille huonoa oloa, se on vaikeeta mutta yritä. jos tulee hetkiä että kiukuttaa niin selitä lapsille, että myös äiti ei aina jaksa ja tämä ei johdu teistä ja rakastan teitä. aivan varmasti lapset jotain tajuaa viestistä. mutta älä satuta heitä. heillä on vain sinut. sinä kyllä selviät tästä jos haet väliaikaista apua.koskaan ei ole liian myöhäistä tee se nyt ja toivottavasti kuulen sinusta vielä jotain. sinulle voimia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt äiti kirjoitti:

Hoidan kolmea lastemme todella paljon yksin ja olen tosi väsynyt,kukaan ei tunnu oikein ymmärtävän miten väsynyt olen ja miltä minusta tuntuu...aikaisemmin hoidin jopa kaverini lapsia lisäksi ja hän käytti minua vain hyväkseen!Omaa aikaa minulla ei ole yhtään ja sekin on vienyt hermoni tosi kireälle :(
En tiedä yhtään mit' tehdä,entä jos en enää jaksa tätä elämää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu