Erektion osuus virtsankarkailuun

Paavo S

Eräs miestuttavani väittää, että "luonto on järjestänyt tavan" jos on virtsaamisongelmia varsinkin eturauhassyövän tai -tulehduksen jälkeen tai ihan terveelläkin, virtsanpidätyskyvyn hyvyyteen vaikuttaa se, että varsinkin jos virtsaa joutuu pidättelemään, terve elimistö kehittää tähän(kin) tarkoitukseen erektion joka pitää virtsan karkaamatta jonkin aikaa kunnes tulee tilaisuus "heittää vettä" jolloin vitsa ei karkaisi enneaikaisesti housuun. Ja edelleen, jos on näitä em. ongelmia, erektio ei kehitykään ja virtsa karkaa housuun. Käsittääkseni virtsanpidätyskyky aiheutuu eturauhasen alueella toimisvista tai toimimattomista ympyränmuotoisista sulkijalihaksista jotka joko toimvat tai sitten ei, riippuen niitten yms ohjaavien implssien tpoimvuudesta. Monilla varsinkin aamuyöstä esiintyvä "aamuseisokki" aiheutuisin aamuyön aikana esiintyvästä estrogeenin runsaammasta tuotannosta ja muulloin (pakottavaan) virtsaamistarpeeseen liittyvä erektio aiheutuisi eturauhasen yms. toiminnasta ja olisi tässä suhteessa sekundäärinen reaktio mutta joka ei sinänsä syntyisi "pidättämään virtsaa" ikään kuin peniksen ympärille olisi viritetty joku kuminauha tms. Erektion pitäisi käsittääkseni olla todella voikakas muutenkin, jotta se pystyisi sinänsä pidättämään virtsan tihkumista. Se, että erektion ollessa on hankala virtsata, johtuisi eturauhasen toiminnasta, ei erektiosta.

Kuka tästä tietäisi ihan oikeasti tai onko netissä jotain suorasanaista tekstiä jota voisin hänelle näyttää. Kohta tuo tuttavani hankkii virtsaamisvaivoihinsa Viagraa tms ellei kukaan häntä valista, minua ei usko.

Pave

1

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pietu2

      Eturauhanen on sädetetty ko syövän takia, ja erektio on heikko.Kun tulee pieni kiihotus, niin pieni määrä virtsaa lorahtaa. Normaalisti erektiossa näin ei tapahdu.Jotenkin se liittyy hermotukseen ja siihen sulkijalihakseen.
      Liekö kellään samantyyppistä ongelmaa??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe