Apua typerä kysymys,mutta

kysyn kuitenkin ,sillä jännitän jo liukkaita kelejä kun yöllä menee lämpötila pakkaselle ja aamulla on kiirellä kerittävä kävellä liukkaalla asvaltilla tietty matka nopeasti
voisinko sanoa,että olen hidas kävelemään ja liukkaalla kelillä tuohon matkaan menee hiukan enemmän aikaa niin onko noloa tunnustaa tallainen tilanne niin koulussa opettajalle?
Onko tämä tilannejännitystä?
5411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ajattele vain enemmän tuota asiaa, eli voitko mitenkään lähteä aikaisemmin kun kerran aikaa kuluu enemmän ?

Äänestä

tuohon oikein. Mutta mikä sitten onkaan se oikea toimintatapa? Voisitko tosiaan lähteä aikaisemmin? Vai onko kyse esim. matkasta bussilta koululle. Tuolloinhan koulun talonmiehen olisi syytä hiekoitella paremmin.

Äänestä
  • joka menee sinne suuntaa aamulla.Onneksi ainakin yksi ope suhtautui asiallisen myönteisesti ajatukseen ,että voin tulla rauhassa tunnille

    Äänestä

ainakin sen, että ennakoi jo nyt tulevat kelit sopivilla kengänpohjilla. Älä enää liiku millään kevyillä pikkukengillä, vaan tukevat kengät, joissa on liukkaalle kelille mahdollisimman sopiva pohja. Osta vaikka jostain erikoisliikkeestä ja kysy myyjältä neuvoa.

Minun tyttäreni on nuoresta alkaen joutunut käyttämään liukuesteitä. Se ei tietenkään ole mukavaa, mutta kun se on liukkaalla kelillä ainoa mahdollisuus lähteä liikkeelle, niin on todella kiitollinen, jos edes niistä on apua. Ainahan sekään ei riitä.

En kyllä ymmärrä miksi nuori ihminen ei voi liukkailla keleillä varmuuden vuoksi lähteä hiukan aikaisemmin. Jos asia sillä korjaantuu, niin mielestäni ihmisellä on velvollisuus itse ennakoida tilanne.

Äänestä
  • ettei bussia lähde aikaisemmin, joten sitä ei siis voi ennakoida.
    Kuitenkin osta liukuesteet varmuuden vuoksi ja jos et halua pitää niitä koulussa, niin ainakin matkalla määrätyllä kelillä niistä olisi varmasti apua. Nehän voi panna laukkuun, kun huomaa selviytyvänsä ilman.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helmiioi kirjoitti:

kysyn kuitenkin ,sillä jännitän jo liukkaita kelejä kun yöllä menee lämpötila pakkaselle ja aamulla on kiirellä kerittävä kävellä liukkaalla asvaltilla tietty matka nopeasti
voisinko sanoa,että olen hidas kävelemään ja liukkaalla kelillä tuohon matkaan menee hiukan enemmän aikaa niin onko noloa tunnustaa tallainen tilanne niin koulussa opettajalle?
Onko tämä tilannejännitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu