miten kaksi leijonaa sopii yhteen?

rahtaaja manu

Niin että miten kaksi leijona sopii yhteen? kummatkin yrittävät määrätä tosiaan ja yrittää ollaa suhteen **pomo** pitäisikö näiden opiskellea kompromissejen tekoa vai koittaa alista toinen tahtoonsa tai vuorotella aina määärääys valtaa?

4

2734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leijonatar

      Räiskettä, vauhtia ja sekametelisoppaa ... mutta niin elämänmakuista että tietää elävänsä joka solullaan jos leijona valitsee leijonakumppanin. Pointti on kuitenkin se, että leijonanainen haluaa miehen olevan vahvempi, joten kaiketi sillä urospuolisella kuitenkin jonkinmoinen ylivalta on.

      Heh, heh, kompromissit .... ai kaksi leijonaa vai, kompromissi -sanaa ei olisi keksittykään jos maailmassa olisi vain leijonia.

      Pomottamisella ei saa tahtoaan läpi leijonan kanssa (jos toinen on asiasta eri mieltä), vaan pikku kieroutta peliin ja esitä asiat niin että toinen leijona antaessaan periksi kokee tehneensä todella upean teon. Siis melkeinpä uroteon. Leijonat saa uhrautumaan (eli antamaan periksi) niin että siitä tehdään numero (=kiitetään, ihaillaan), tällöin leijona kokee säilyttävänsä pääroolin edelleen itsellään.

      Ps. Leijona leijona suhde on todella parisuhteen kaikilla vesillä seilaamista, mutta et taatusti koe vastaavaa elämänmakua muussa suhteessa.

      • Lionman35

        vallan mainiota tekstiä. Tuo käskytys meininki ei todellakaan toimi, pykii heti..tai siis tapahtuu totaalinen pysähdys. Pikku "kieroilu",hmm , itse kyllä käyttäisin asiasta termiä "kohteliaisuus", sanat voisitko, antaisitko etc. toimivat vallan mainiosti..se on se kasvojen menetys mitä nyt ei vaan saa tapahtua! Tuo sana kompromissi kyllä vähän vaivaa.... mutta se tarkoittanee jotain uutta missikisaa, eikö vain?


    • on pomo

      Eli tasavertaista suhdetta eivät kaksi leijonaa pysty rakentamaan. Mieheni oli leijona ja alisti minut täysin, leijonanaisen. Yksin jäätyäni vei muutaman vuoden, ennenkuin löysin itsessäni sen horoskooppien lupaaman "kutsujen kuningattaren".

    • two lions

      Jotkut leijonat ovat jopa rauhallisia lekottelijoita, joita pomottaminen ja määräily ei kiinnosta.

      Sit toi imartelu... miksi siitä tehdään niin numero? Itse ainakin leijonanaisena kaihdan imartelua, sillä saa minut parhaiten kaikkoamaan. :)

      Erään leijonamiehen kanssa olisin valmis vaikka mihin... rauhallisempaa kaveria saa hakea ja rauhallisuutta arvostan ylikaiken.

      Meissä leijonissakin on moneen junaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      35
      4360
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      51
      2334
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1422
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      89
      1246
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1178
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      26
      1177
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1110
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      965
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      911
    10. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      899
    Aihe