Kumpi taksiin: Octavia diesel DSG:llä vai Corolla 1,4 diesel Multi modella?
Ocu DSG vai
Corolla MMT?
111442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
se Corolla niin voit löhöä kotona kun Corolla asuu korjaamolla.
Ei kait Corolla korjaamolla makaa?
Keskimäärin helvetin hyvin. Tossa yks kamraatti oli vaihtanu mersunsa sokotaan ja sano että se mese makas enempi pajalla ku sokota. Sokotassa oli ollut kai ainoa vika ne tunnetut vauhtipyörän vaimennuskumit. Sokotaukolla oli ekat jarrulevytkin menny vasta 155 tuhannessa.
Corollasta ei oo kokemusta...
ei corolla siellä korjaamolla viihdy , mutta toisaalta on sillä vähän vaikia ansiossa olla , ku se mmt viihtyy siellä korjaamolla
Kääntymään Ocun puoleen. Nämä ns. robottivaihteistot ovat valovuoden päässä maanmainiosta DSG:stä, ja Ocuissa ei suuria vikoja ole ollut. Teho on Corollassa aivan onneton, taitaa olla 90 hv vastaan Ocun 2-litraisen 140 hv. Taitaa tosin saada Ocun pienemmälläkin koneella, mutta hintaero on aika pieni. Ja Ocu on farkkuna huomattavasti käyttökelpoisempi. Ja vielä, Ocussa 2 vuotta takuuta, Corollassa käytännössä vuosi.
Multimode on hyvä valinta taksiin. Alkusarjan ongelmat on korjattu ja sukupolvi sukupolvelta toiminta vain hioutuu paremmaksi. Corolla on aito japanilainen tuote.
Octavia ei ole huono tuote sekään. Parempaa siinä on viiveetön vaihto. Huonompaa yleinen laadukkuus ja vanha maine. Maanantaikappaleita sattuu joillekin mutta useimmat toimivat vähintäänkin keskinkertaisesti.
ja toimivuus on huonoa.
Ongelmista ei ole tietoakaan.
Et kai tosissasi ajatellut kuskata asiakkaita Skodalla? Kai silläkin jotain keskarijengiä voi kuskata lähiöissä mutta enpä kyllä keskustaan yrittäisi sellaisella.
Vanha maine. Se on ainoa rasite Skodalle. Muuten kyllä Hinta/laatu on paikallaan. Hyvinkin paikallaan!
Nimim. miljoona kilometriä skodalla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=567&posting=22000000029727487