Citalopram ja seksi..

nti ongelma:)

Oon syöny reilun puoli vuotta Citalopramia (20mg) masennukseen ja jossain määrin masennus on ehkä vähän lieventynyt, mutta sitten on tullut muuta tilalle.. Nimittäin oon nyt huomannu, että kiihottuminen on vaikeampaa..tai siis kyllä mä kiihotun, mutta en sitten kestä miehen kosketusta niin hyvin, esim. klitorikseen sattuu välillä tosi paljon, se on tullu hirveen herkäks hankauksellle, oli se sitten sormilla tai kielellä.. Muutenkin tuntuu, etten meinaa saada orgasmia enää saati rentoutua ollenkaan, siis ei saa sellasta nautintoo kuin ennen.. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Voikohan se edes johtua tuosta lääkityksestä vai onkohan se vain sattumaa että samaan aikaan kroppa on alkanu toimia eri tavalla..?

6

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr.mule

      tuoteselostuksessa taisi olla maininta asiasta,että aiheuttaa o.gasmi vaikeuksia.

    • mutta...

      totta. olen syönyt muutamaa masennuslääkettä (Optipar, zoloft, aurorix) kaksi ensimmäistä aiheutti juuri tuota orgasmittomuutta, mikä on todella turhauttavaa näin parisuhteessa elävälle... ja muutenkin olo oli kummallisen turtunut.
      en ole ollenkaan vakuuttunut että nuo lääkkeet on välttämättä hyväksi (toki ne vakavassa masennuksessa on yleensä pakollinen/hyvä ensiapu)..

      nyt olen saanut reseptin juuri tuohon citalopramiin, ja huonolta kuulostaa... täytyy miettiä aloitanko ollenkaan,vai sinnittelenkö ilman lääkkeitä.

    • Söhelö

      Kyllä mä ainakin sain sitalopraamin myötä sanoa hyvästit orgasmeille. Lääkityksen aikana en millään meinannut saada orgasmia ja kun se pitkän työstämisen jälkeen joskus tuli, niin se ei tuntunut juuri miltään. Lääke aiheutti turtuneisuutta paitsi alapäässä niin myös yläpäässä; kärsin tunteettomuudesta eli ei ollut enää iloa, jos ei suruakaan. Cipralexilla tunteet turtuivat, mutta orgasmikyky säilyi, joten ehkä sun kannattaisi pyytää vaihtoa siihen. Vaikutukset on toki aina yksilöllisiä.

      • P---

        Mulle tuli cipralexista aluksi orgasmikyvyttömyttä mutta onneksi (!) se meni aika pian ohi. Ehkä tosiaan kannattaa harkita lääkkeen vaihtoa jos ongelmat on pahoja, seksihän on lopulta aika tärkeä juttu.


    • Itse syön 40mg ja ongelma on hyvinkin tuttu.. Aihe ei aina jaksa kiinnostaa kun pitäisi.

    • nainen 4-kymppinen

      Minä olen käyttänyt cipralexia pariin otteeseen. Minun depressioni - lääkkeiden kanssa ja ilman - on aina ollut sellainen ,että se ei ole milloinkaan vienyt seksihaluja... mutta Cipralexin kanssa on orgasmin saaminen hankalaa - aluksi. Mutta kun muutaman kuukauden on käyttänyt, niin sekin ongelma häviää... ainkin minulla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      1574
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1503
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      363
      1467
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      48
      1211
    5. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      63
      1170
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      36
      1039
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      252
      1008
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      908
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      877
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      875
    Aihe